Строителният бранш трудно може да спази сроковете за изпълнение на различните планове за енергийна ефективност в срок до 2026 година заради забавените планове за възстановяване и устойчивост и прекъснати програми за декарбонизация на сградите. Това предупреди експертът Цвета Наньова, като отчете, че реално милиарди левове ще трябва да бъдат усвоявани за съкратени срокове, а забавянето е повече от три години.
"Ще стане страшно с изпълнението на всичките тези програми. Всичко се струпва и цялостното изпълнение на програмите по Плана за възстановяване и устойчивост ще трябва да бъде изпълнено в рамките на година и половина, максимум две. Има паралелно с това инвестиция над 1 млрд. лева за общински проекти, които са също със срок на изпълнение до 2026 година. Строителният сектор е изказвал големи притеснения за липсата на кадри, така че трудно ще влязат в необходимите срокове за изпълнение".
Според Цвета Наньова липсата на постоянна инвестиционна програма за енергийно обновяване на сградния фонд ще задълбочава проблема:
"Има необходимост да има една постоянно действаща програма с постоянна подкрепа от публичния ресурс - това е фокусът, защото не е необходимо да ги убеждаваме хората. Те отдавна са разбрали, че най-евтината енергия е спестената енергия. Затова свидетелства и статистиката от последното преброяване – само за последните 10 години в България над 50 % от собствениците са сменили дограмата си с енергоефективна".
Цялото интервю с експерта Цвета Наньова може да чуете в рубриката ни "Евранет+" след новините в 11 ч.
Вечните хитове "Селска чест" и "Палячи" са първата премиера за сезона в Софийската опера и балет . Както обикновено биват поставяни заедно в една вечер, така ще се случи и сега. Директорът на оперния театър акад. Пламен Карталов е и режисьор на спектакъла, който обединява "Селска чест" и "Палячи" с премиерни дати от днес до 19 октомври ...
Хиляди разселени палестинци се отправиха обратно към домовете си в северната част на ивицата Газа, след като правителството на Израел ратифицира споразумението за примирие с палестинската въоръжена групировка "Хамас". Споразумението за прекратяване на огъня е в сила от обяд вчера. Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че очаква заложниците на..
През есента времето става по-студено и хроничните заболявания напомнят по-осезаемо за себе си. Върху здравето на сърдечно-съдовата система през есента ще поставим фокус в "Минути за здраве". Съветите са на д-р Благовест Стоименов, главен асистент в Медицинския университет в София, от Клиниката по пропедевтика на вътрешните болести на..
11-то издание на международния кино-литературен фестивал "Синелибри" започна преди часове . Откриването беше в зала 1 на НДК с филма на Франсоа Озон „Чужденецът“ по известното произведение на Албер Камю. Събитието беше съпроводено с романтичен спектакъл с ефектна хореография и визуални препратки към романа, вдъхновил мотото на фестивала – „Пяната..
Във Велико Търново днес се организира протестно шествие срещу завода за преработка на дървесина на "Кроношпан", заради системното замърсяване на въздуха. Преди месец в завода имаше и тежка производствена авария с взривове. За затягане на контрола върху дружеството и спазване на екологичните норми в края на септември се обявиха министърът на околната среда..
Днес в Габрово започва двадесет и третото издание на Празника на духовната музика. Фестивалът е посветен на духовния празник на Габрово - 14 октомври, който е и денят на Света Петка Българска. Празникът на духовната музика ще бъде открит довечера в 18:30 часа в катедралния храм на Габрово "Св. Троица". Източно-православни песнопения ще звучат в първата..
С намаляващ брой донорски ситуации и извършени трансплантации България се включва в отбелязването на Европейския ден на донорството и трансплантацията на органи. Тази вечер фасадите на 40 обществени сгради у нас ще бъдат осветени в зелен цвят. За да популяризира донорството, през 2024-а година агенция Медицински надзор е похарчила 460 хиляди лева за..
Гражданската мобилизация в София стресна политическите опоненти на кмета Васил Терзиев. Това каза пред БНР бившият министър на околната..
Във Великобритания вече има случаи министерството на вътрешните работи (Хоум офис) да отнема временен статут за пребиваване на чужденци. Потърпевши са..
"Това, което наблюдаваме през последните дни в София, е до някаква степен и обнадеждаващо. Показва, че гражданското общество функционира и може да се..