Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Свалиха забраната на закон в Тексас за депортирането на мигранти от Мексико

| обновено на 20.03.24 в 17:28
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Федерален апелативен съд спря действието на спорния нов имиграционен закон, приет от щата Тексас, който позволява на местните власти да арестуват мигранти, които преминават незаконно границата с Мексико, да им налагат наказателни санкции и да ги депортират обратно. 

Тричленен състав на базирания в Ню Орлиънс, Луизиана  5-ти окръжен апелативен съд на САЩ спря действието на закона с 2 на 1 гласа, часове след като Върховният съд отказа да се произнесе по същество и остави новото имиграционно законодателство на щата Тексас да влезе в сила. По-късно днес апелативните съдии отново ще разгледат случая, изслушвайки аргументите на страните, за да се произнесат по неговата конституционалност и дали да го блокират за постоянно. Решение по този въпрос се очаква през следващия месец и така законът, даващ по-широки правомощия на властите в Тексас по отношение на кризата с мигрантите пак може да стигне до Върховния съд, където консервативните съдии имат мнозинство. 

Новите правни мерки на Тексас за справяне с мигрантите, пресичащи границата незаконно, предизвика безпокойство сред защитниците на правата им, които се противопоставят на задържанията и опитите за депортиране от щатските власти в Тексас, където латиноамериканците представляват 40% от населението. Миналия месец федерален съдия в Остин беше блокирал щатското правителство да приложи закона, с аргумента, че той „може да отвори вратата на всеки щат да приеме своя собствена версия на имиграционните закони“. 

Вчерашното становище на Върховния съд, който не предприе мерки срещу закона също не беше единодушно, като либералният съдия Соня Сотомайор, изрази мнение, че законодателството на Тексас "преобръща баланса на властта във федералната държава, който съществува повече от век, в който националното правителство има изключителна власт над влизането и депортирането на неграждани". 

По публикацията работи: Ерол Емилов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Антон Иванов: Българите ще продължат да плащат една от най-ниските цени за ток в ЕС

Предложеното от регулатора поскъпване на тока с 4,6% средно за страната е умерено с оглед на ръста на общите ценови равнище на пазарите на електрическа енергия, което защитава нашия вътрешен потребител.  Това заяви пред БНР енергийният експерт от Българския енергиен и минен форум Антон Иванов. " Българските потребители ще продължат да плащат..

публикувано на 01.07.25 в 09:34

Превантивни обходи в пожароопасни райони, използват и дрон

Пожарната обстановка към момента е относително спокойна, но задаващите се горещини връщат спомена за миналото огнено лято. Официално пожароопасният сезон започва от днес, но високите температури в последните дни на юни го активираха още преди две седмици. Все още не сме достигнали мащабите от миналото лято , когато бяха изпепелени десетки..

публикувано на 01.07.25 в 09:30
Министерство на земеделието

Министър Тахов нареди спешна проверка на регионалните клонове на "Напоителни системи"

Министърът на земеделието Георги Тахов е  разпоредил спешна проверка на регионалните клонове на държавното дружество "Напоителни системи". Ще се проверява както водното количество в язовирите, така и техническото състояние на изравнители, напоителни и отводнителни канали и други хидромелиоративни и хидротехнически съоръжения. За следващите..

публикувано на 01.07.25 в 09:28

Горещата вълна настъпва - 37-42 градуса през юли, без дъжд

Още юни максималните температури в България бяха значително по-високи от климатичните норми. Тенденцията е горещата вълна да продължи . В следващите десетина дни температурите постепенно ще се повишават и ще достигат до 37 – 42 градуса . Това коментира пред БНР метеорологът Красимир Стоев. 43-44 градуса ще са най-високите температури..

публикувано на 01.07.25 в 09:24

С акция с пушек екоактивисти настояха за преминаване към зелена енергия

С акция пред Министерски съвет активисти на Грийнпийс България настояват за инвестиции във възобновяеми енергийни източници, за да се избегнат все по-високи сметки за ток. Десислава Микова - координатор кампания "Климат и енергия" в "Грийнпийс" – България обясни какви са причините за акцията. "Намираме се пред Министески съвет на 1-ви юли,..

публикувано на 01.07.25 в 09:14

Страните от ЕС одобряват 18-ия пакет санкции срещу Русия тази седмица?

18-ият европейски пакет от санкции срещу Русия заради войната ѝ срещу Украйна се очаква да бъде одобрен от всички страни членки на Европейския съюз до края на седмицата. Това съобщи говорител на германското правителство. Според него решението ще бъде взето на ниво посланици в Брюксел след преговори между Еврокомисията и правителството на..

публикувано на 01.07.25 в 09:04

Поклоническият поход "Светият път" тръгва от Велико Търново

Поклонническият поход "Светият път" по пътя на мощите на Свети Йоан Рилски тръгва от Велико Търново и ще измине близо 700 километра до Рилския манастир, за да бъдат отбелязани 556 години от пренасянето на мощите му. Поклонниците тръгват днес по обяд след света литургия в Катедралния храм на Велико Търново "Рождество Богородично".  Процесията..

публикувано на 01.07.25 в 08:42