Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За еволюцията в лечението на стомашните заболявания

Проф. Никола Григоров: Киселините в стомаха се влияят от гена, храненето и стреса

Снимка: БГНЕС

Стомашните киселини и свързаните с тях симптоми са проблем за много хора.  Как действат лекарствата за намаляване на киселинността, колко дълго могат да се приемат и как се лекуват заболяванията, свързани с повишената киселинност, в "Минути за здраве" разказва проф. Никола Григоров от Отделението по гастроентерология на Пирогов:

"Причината за повишената киселинност са на първо място - генетичната предопеделеност, знаете, че човешкият геном е уникален и в него има ген или група гени, които отговорят за киселинността на стомаха.

На второ място идват начинът на хранене, което пак има връзка с наследствеността, след това стресовите състояния, които повишават киселинността по определени хормонални причини.

През 1989 г. Маршал доказа, че причината за повишената киселинност и за дестабилизирането на стомаха и стомашната киселинност е един бактерий и той стана втората причина за болестите на стомаха, болестите на повишената киселинност, които включват хроничните гастрити, язвите на стомаха от различен тип и на дванадесетопръстника.

Тези заболявания дават оплаквания, дават дискомфорта, те имат усложнения, а те са много и някои от усложненията са и животозастрашаващи, поясни още за "Закуска на тревата" проф. Никола Григоров от Отделението по гастроентерология на Пирогов:

"Преди появата на модерно медикаментозно лечение пациентите доста страдаха и изпробваха различни неща - пиеха сода, калций, гълтаха охлюви, "първак" ракия и какви ли не други непроверени медицински неща, в крайна сметка се стигаше при голям брой от тях до резекция на стомаха.

В началото на 80 - те години вече имаше медикаменти - група лекарства, които мощно подтискат киселинността на стомаха и те промениха терапията до такава степен, че започна да се говори, че стомашните язви, раковите заболявания, едва ли не са изчезнали...

Не е вярно това. Дестабилитетът на стомашната лигавица си остана и до ден днешен.

Какво се случи във времето от тези 30 - 40 години. Последите години Американският институт по лекарствата и храните предупреди и то с основания, след клинични проучвания, че приемът на медикаментите за стомашни киселини, които хората вземат ежедневно, крие известни рискове. Рискове от ракови и предракови състояния на стомаха. И веднага от Американският институт по лекарствата и храните препоръча в ръководствата си да бъде ограничено времето на приема на тези медикаменти, поясни още проф. Григоров

Проф. Григоров допълни обаче, че впоследстие се правят няколко европейски проучвания по темата сред пациенти, приемащи над 10 години медикаменти за стомашни киселини и се оказва, че няма статистически достоверна разлика между популацията, която взема лекарствата и тази която не приема.


Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Диана Гласнова от Хърватия: Най-голяма полза от еврото имат големите фирми, хората търсят промоциите

Най-голяма полза от влизането на Хърватия в еврозоната имат големите фирми, които имат внос и износ . За тях беше много положителна крачка, защото се избягват много технически проблеми при вноса и износа.  Това коментира пред БНР журналистът Диана Гласнова - българка, която от години живее в Хърватия, също е и кореспондент на БТА. За..

публикувано на 21.05.25 в 14:14
Бела Бенова

Бела Бенова - фотограф и пътешественик по морските фарове на Европа

Бела Бенова е фотограф и  пътешественик по морските фарове на Европа.  Автор на книгата "По пътя на пулсиращата светлина". Няколко изложби по темата. "Връщаме лентата" точно 18 години назад, когато Бела поема на първото си пътешествие, следвайки пулсиращата светлина на българските черноморски фарове, а светлината бързо я повежда към съседна..

публикувано на 20.05.25 в 13:37
Доц. Михаела Мишева - УНСС

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..

публикувано на 18.05.25 в 11:04

София на последно място в международно проучване за безопасно придвижване на деца и подрастващи

София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..

публикувано на 16.05.25 в 11:47

Три съседни страни крият изненадващи съкровища - Сърбия, Румъния и Гърция

Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона . Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления, посочи за "Пътувай с "Хоризонт" Петрос Кириакидис – заместник-председател на туристическия сектор в..

публикувано на 14.05.25 в 06:00
 Кристиян Салай

Бавария е най-популярната дестинация за българските туристи в Германия

Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година?  За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..

публикувано на 13.05.25 в 14:32
Снимката е илюстративна

Защо понякога най-изкушаващата туристическа оферта може да се окаже и най-рисковата?

Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се получават сигнали и жалби , свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните..

публикувано на 13.05.25 в 13:51