Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За еволюцията в лечението на стомашните заболявания

Проф. Никола Григоров: Киселините в стомаха се влияят от гена, храненето и стреса

Снимка: БГНЕС

Стомашните киселини и свързаните с тях симптоми са проблем за много хора.  Как действат лекарствата за намаляване на киселинността, колко дълго могат да се приемат и как се лекуват заболяванията, свързани с повишената киселинност, в "Минути за здраве" разказва проф. Никола Григоров от Отделението по гастроентерология на Пирогов:

"Причината за повишената киселинност са на първо място - генетичната предопеделеност, знаете, че човешкият геном е уникален и в него има ген или група гени, които отговорят за киселинността на стомаха.

На второ място идват начинът на хранене, което пак има връзка с наследствеността, след това стресовите състояния, които повишават киселинността по определени хормонални причини.

През 1989 г. Маршал доказа, че причината за повишената киселинност и за дестабилизирането на стомаха и стомашната киселинност е един бактерий и той стана втората причина за болестите на стомаха, болестите на повишената киселинност, които включват хроничните гастрити, язвите на стомаха от различен тип и на дванадесетопръстника.

Тези заболявания дават оплаквания, дават дискомфорта, те имат усложнения, а те са много и някои от усложненията са и животозастрашаващи, поясни още за "Закуска на тревата" проф. Никола Григоров от Отделението по гастроентерология на Пирогов:

"Преди появата на модерно медикаментозно лечение пациентите доста страдаха и изпробваха различни неща - пиеха сода, калций, гълтаха охлюви, "първак" ракия и какви ли не други непроверени медицински неща, в крайна сметка се стигаше при голям брой от тях до резекция на стомаха.

В началото на 80 - те години вече имаше медикаменти - група лекарства, които мощно подтискат киселинността на стомаха и те промениха терапията до такава степен, че започна да се говори, че стомашните язви, раковите заболявания, едва ли не са изчезнали...

Не е вярно това. Дестабилитетът на стомашната лигавица си остана и до ден днешен.

Какво се случи във времето от тези 30 - 40 години. Последите години Американският институт по лекарствата и храните предупреди и то с основания, след клинични проучвания, че приемът на медикаментите за стомашни киселини, които хората вземат ежедневно, крие известни рискове. Рискове от ракови и предракови състояния на стомаха. И веднага от Американският институт по лекарствата и храните препоръча в ръководствата си да бъде ограничено времето на приема на тези медикаменти, поясни още проф. Григоров

Проф. Григоров допълни обаче, че впоследстие се правят няколко европейски проучвания по темата сред пациенти, приемащи над 10 години медикаменти за стомашни киселини и се оказва, че няма статистически достоверна разлика между популацията, която взема лекарствата и тази която не приема.


Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Грузия между ЕС и Русия. На дневен ред е закон за чуждестранното влияние

Близо четири пети от грузинците се стремят към евроинтеграция на страната им. Управлява ги обаче партия, която уж следва тази воля на народа, но с действията си, и то последователни, тласка Грузия към Русия. Партията "Грузинска мечта" прокара миналата седмица на първо четене в парламента закон, задължаващ всички организации, повече от 20 процента..

публикувано на 27.04.24 в 11:48

"Синя България" посочи идеите, формациите и лицата, които обединява

Икономистът Никола Янков е едно от лицата, които решиха да се включат в екипа на "Синя България". "Тя е единствената дясна формация в политическото състезание в момента. Стои зад идеите  да се предефинира ролята на държавата в икономиката , като това е основният разказ за борбата с корупцията, която не се случва...

публикувано на 25.04.24 в 14:52
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35