Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Руска стратегическа офанзива ще е възможна едва през пролетта на 2025 година"

Майкъл Кларк: За създаването на санитарна зона ще трябва натиск по цялото протежение на фронта

Замисълът на атаките по петролни рафинерии е руснаците да усетят на гърба си, че войната си има цена, смята преподавателят по военно дело

| Интервю
Украински военни, 15 февруари 2024 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

"Зона за сигурност" или иначе казано - "санитарна" зона на украинска територия. Това беше един от първите планове, които Владимир Путин сподели вечерта след преизбирането му на 17 март, а повод станаха набезите в Белгородска и Курска област, започнати дни по-рано от военни формирования на руски доброволци, воюващи на страната на Украйна. Властите от двете страни вече евакуират хиляди хора по-далеч от границата. Съобщенията за жертви в Белгород от украински обстрел са напът да се превърнат във всекидневие, каквото жителите на съседния украински Харков търпят повече от 2 години.

Путин може наистина да разпореди нахлуване в този сектор, но украинците са подготвени да го посрещнат, твърди професор Майкъл Кларк - преподавател по военно дело в лондонския King's College и бивш директор на Кралския институт на обединените служби (RUSI).

Превръщат ли се атаките през границата в нещо повече от диверсия?

"По същество, това са диверсии, но по-сериозни по мащаби от тези, които се случиха миналия май (при Шебекино в Белгородска област). Миналогодишните атаки бяха по-скоро символични. През последните дни, особено в Белгородска област, набезите са по-упорити, с повече сили, с повече планиране. Към двете групировки, които действаха миналата година - Руския доброволчески корпус и Легиона "Свобода на Русия", се прибави трета - Сибирският батальон. Те доказаха колко слаба е руската отбрана, когато разчита само на "Росгвардия" и вътрешната служба ФСБ. В разрез с очакванията, тези набези се проточиха повече от миналогодишните и очевидно притесниха повече Кремъл."

Могат ли Белгород и Курск да се превърнат за постоянно във военни зони, както допусна говорител на украинското разузнаване? Могат ли атаките да отслабят натиска върху украинската армия край Авдеевка?

"Това, което се случва на подстъпите към Белгород и Курск, едва ли ще отклони много руски войски от фронта в Донбас и Запорожието. Други подразделения и вътрешни войски ще се справят с тази задача. Но политическият ефект е наистина сериозен. Набезите създадоха усещане за несигурност в граничните райони, и то в седмицата на президентските избори. Затова Путин изисква от командването на войските си да създаде т.нар. санитарна зона, за да изтласка украинските ракетни системи по-далеч от границата. Курск и Белгород едва ли ще се превърнат във военни зони, но ще бъдат подложени редовно на въздушни удари и наземни нахлувания, освен ако руските войски не съумеят да създадат въпросната санитарна зона дълбоко навътре в Украйна."

Има ли Кремъл достатъчно ресурси, за да създаде такава зона? През 2022 руснаците се опитаха с нападение на широк фронт от Киев през Чернигов и Суми, Харков и Донбас до Херсон - и се провалиха.

"Добър въпрос, защото (не за пръв път) президентът Путин иска от войските си нещо, за което те не са подготвени. За създаването на санитарната зона руската армия ще трябва да упражни значителен натиск по цялото протежение на фронта. Украинците обаче със сигурност приемат сериозно тази възможност и се подготвят за отпор. Фактът, че се подготвят, говори, че разполагат с разузнавателна информация за такива намерения на руснаците.

Путин обаче нарежда на войските си доста неща, които се оказват невъзможни. (През есента на 2022 година) той на два пъти отказа на командирите си да изведат войските от Херсон и ги остави дълго време в опасно положение западно от Днепър. Често се меси в тактическите решения, така че и сега може да нареди създаване на "сигурна" зона в Украйна. За руската армия обаче това ще бъде много трудно изпълнимо."

Украински военен преглежда доставка от дронове, Лвов, 22 март 2024 г. СНимка: ЕПА/БГНЕС

Не е ли твърде рисковано от украинска страна, в момент, когато, по думите на началника на Пентагона Лойд Остин, тя се бори за оцеляването си, да провокира такова нашествие срещу Суми и Харков?

"Не мисля, че руснаците са способни на масиран щурм на самия Харков. Могат това, което вършат в момента - да упражняват натиск по целия фронт и да спечелят известни успехи на висока цена, както стана при Авдеевка. Да не забравяме обаче - те хвърлиха повече от 20-хилядна войска срещу Купянск на север и не постигнаха нещо забележимо, нито успяха да навлязат по-дълбоко в Харковска област. Аз не бих се притеснявал толкова, че ще провокирам руските сили, защото те вече правят всичко, на което са способни, за да завладеят Донбас, поставят украинците под силен натиск, но успехите им са маргинални.

Боеприпасите и доставките привършват - това е голям проблем за украинците. Но руснаците в този момент просто не са в състояние да предприемат мащабно настъпление. Руска стратегическа офанзива ще е възможна едва през пролетта на 2025 година. Дотогава руснаците ще могат да предприемат още локални офанзиви, но няма да стигнат много далеч, освен ако боеприпасите на украинците съвсем се изчерпат."

Дроновете срещу петролните рафинерии (и въздушните бази) в Русия - форма на сплашване ли са, за да се въздържат руснаците от атаки по украинската енергийна система; форма на диверсия за отклоняване на повече зенитни системи далеч от фронта; или възможност истински да се навреди на руската икономика?

"Не мисля, че тези атаки ще имат възпиращ ефект. И със сигурност няма да унищожат руската икономика, но ефект ще имат, защото редица рафинерии бяха засегнати. Русия ще продължи да добива огромни количества природен газ и петрол, но преработката на петрола изисква значителен технологически капацитет, а отстраняването на повредите по рафинериите изисква доста време.

Вредата, нанесена от украинските дронове, може да е маргинална, но замисълът е масата руснаци да усетят на гърба си, че войната си има цена. Първите две военни години не се отразиха съществено на руския потребител, защото държавата разполагаше с огромно количество валута. Сега обаче тя трябва да започне да харчи истински за армията, за сметка на социалните програми. За първи път - едва на третата година от войната - обикновените руснаци започват да плащат за нея. Целта е да осъзнаят, че ще плащат все по-скъпо. Дали ще го осъзнаят навреме не е ясно."

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Президентът на Франция Еманюел Макрон

Макрон призова за увеличаване на бюджета за отбрана

Президентът на Франция Еманюел Макрон призова за увеличаване на бюджета за отбрана на страната с милиарди евро през следващите години. В обръщение към въоръжените сили, в навечерието на националния празник 14 юли, френският президент изтъкна, че свободата в Европа днес е застрашена така, както не е била застрашавана от 1945 година.  "Никога мирът..

публикувано на 13.07.25 в 21:35

България е световен шампион по волейбол за девойки до 19 години

България е новият световен шампион по волейбол за девойки до 19 години, след като на финала на първенството в Осиек (Хърватия) детронира досегашните първенци от САЩ с 3:1 гейма (21:25, 25:16, 25:17, 29:27). Така отборът на България след като спечели Европейската титла в тази възраст, вече е на световния връх при девойките, съобщи БТА. Двата отбора..

публикувано на 13.07.25 в 21:30

Възстановено е движението на влаковете в Кърджалийско

Възстановено е движението на влаковете в района на Кърджали, което по-рано днес бе блокирано заради пожар.  Огънят, избухнал между село Широко поле и местността Момина скала, в близост до релсите, вече е локализиран.  По преценка на пожарникарите, спряната на безопасно разстояние композиция е преминала проблемния участък и е продължила към..

публикувано на 13.07.25 в 21:07
Руският министър на външните работи Сергей Лавров (вляво) и китайският първи дипломат Ван И - снимка от 16 окстомври 2023, Пекин

Външните министри на Китай и Русия са обсъдили украинската криза и отношенията със САЩ

Министрите на външните работи на Китай и Русия са обсъдили отношенията със Съединените щати и "изгледите за уреждане на украинската криза", съобщиха лаконично от руското външно министерство. Сергей Лавров се е срещнал с китайския си колега Ван И в Пекин, където пристигна след 3-дневна визита в Северна Корея. Официално Китай пази..

публикувано на 13.07.25 в 20:53

Сблъсъци между екстремисти и мигранти в Испания, има ранени

Ожесточени сблъсъци между екстремисти и мигранти избухнаха в испанския град Торе Пачеко, област Мурсия. Ранени са петима души, един е арестуван. Безредиците са били организирани от крайнодесни групировки, отправящи расистки лозунги и подбуждащи към „лов“ на чужденци. В 20 часа вечерта множество младежи, облечени в дрехи с крайнодесни символи..

публикувано на 13.07.25 в 20:51

Локализиран е пожарът между белоградчишките села Граничак и Дъбравка

Локализиран е пожарът между белоградчишките села Граничак и Дъбравка, съобщи за Хоризонт кметът на Белоградчик Боян Минков. "Включиха се много доброволци от цялата област и успяхме да локализираме пожара, не да го напълно угасим, но е локализиран и няма пряка опасност за селата Дъбравка и Граничак, но пожарът върви в много тежък район към..

публикувано на 13.07.25 в 20:25
Президентът на Франция Еманюел Макрон

Макрон поставя нови цели за отбрана

Френският президент Еманюел Макрон ще постави нови цели за отбрана на фона на заплахите от Русия и потенциалното оттегляне на Съединените щати от Европа. Това съобщиха от Елисейския дворец преди насрочената за тази вечер реч на президента пред въоръжените сили, която традиционно държи в навечерието на националния празник на Франция - Деня на..

публикувано на 13.07.25 в 20:03