Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кирил Темелков: Не можахме да вземем позитивите от "Балкански поток"

По думите му за момента няма казус, който да налага бързо вземане на решение в областта на енергетиката

| Интервю
Кирил Темелков
Снимка: Юлияна Корнажева

"Трябва да подкрепяме всички проекти, които за България са ценни. Въпросът е, че трябва да се направи балансирано и да не създаваме проблеми в страната ни и в региона". 

Това каза пред БНР Кирил Темелков - зам.-председател на Българската газова асоциация.

По думите му обаче ние не оценяваме природния газ като съществено гориво в рамките на страната, а се говори само за транзита му:

"Въпросът е ние какво ползваме от него и ние какво успяхме да се договорим по отношение на страната. Ако не говорим, че сме в загуба от тази инфраструктура, то за съжаление не можахме да вземем позитивите от него. Това е големият пропуск, който направихме политически - ние реализирахме, вероятно няма да бъде губещ, но проблемът е, че ние сме пропуснали да постигнем по-големите позитиви за нашата държава. Това не трябва да се пропуска, когато се създават големи инфраструктурни проекти, защото те трябва да се създават в полза на обществото".

Според него сам по себе си "Балкански поток" е инфраструктура, която определено е необходима. Тя първоначално се казваше "Набуко", напомни Темелков и обясни: 

"Въпросът тук - не оставаме в това дали самият тръбопровод е необходим - за да може да се коментира толкова време и в крайна сметка да бъде реализирано, означава, че търсене на този газ в тази линия е имало, въпросът е как е реализирано и кой има правата върху този газопровод. От това възникват големите въпроси. В момента се заявява, че тази необходима линия е направена, само че "Газпром" има правата върху нея основно. Това е факт, което от една страна е крайно неприятно за региона като цяло, защото трудно биха се включили други източници в момента в този газопровод. От друга страна обаче точно тук говорим за политическа подкрепа, намеса или регулация". 

Експертът напомни, че когато започна да се създава в началото тази линия, държавите в ЕС отказаха да подкрепят газопровода "Набуко", който беше с различни източници. По думите му за тази инфраструктура е необходима политическа подкрепа. 

Европа не подкрепи изграждането на "Балкански поток", но не се и възпротиви, подчерта той и добави каква беше тяхната позиция - да не финансират дейности, свързани с "Балкански поток".

"Определено има политическа намеса в това, че трябваше да бъде направен. Всеки такъв голям инфраструктурен проект не може да бъде реализиран без политическа подкрепа", категоричен бе Темелков в интервю за предаването "Преди всички". Той заяви обаче категорично, че политическа подкрепа, намеса и регулация са различни неща и обясни разликите. Според него политическата воля и политиката, която трябва да се води в енергетиката, трябва да бъде по линия на регулациите.

""Балкански поток" свързва турската преносна мрежа плюс "Турски поток". По линията, в която е "Балкански поток", в същата тази инфраструктура, спокойно може да влезе газ и от Азербайджан. /.../ Не е вярно, че "Балкански поток" не е свързан и не може да се прехвърлят количества между националната мрежа и "Балкански поток". Капацитетът основно го държи "Газпром"", коментира Кирил Темелков. 

"Има политически риск да се спрат доставките или да се ескалират отношенията с Русия, поради което да се спре плащането по отношение на резервирания капацитет към "Балкански поток"", подчерта експертът. По думите му в Турция има много други входове и системата им много лесно може да се адаптира. Дори да се спрат доставките от "Газпром", Турция е определящата дали ще може да се напълни този газопровод или няма да може, подчерта той и обясни, че става въпрос за политическо решение и намеса. Според него политическите рискове са много големи и зависят и от Русия, и от Турция. 

Ние вече разполагаме с "Балкански поток" и той има влияние не само по отношение на България, но и на целия регион, отбеляза Темелков. 

Транзитът на природен газ към Украйна продължава през цялото време, докато се водят военни действия, но не в пълен капацитет, уточни той. 

За момента няма казус, който да налага бързо вземане на решение, който да е с дългосрочни последствия, в областта на енергетиката, подчерта Кирил Темелков. Той изрази надежда, че ще успеем да съберем стабилно правителство. По думите му имаме години пропуснато време, а имаме много работа, която трябва да се свърши. 

Цялото интервю на Веселина Миланова и Юлияна Корнажева с Кирил Темелков за предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Хиляди се събраха на митинг в Мадрид в подкрепа на премиера Санчес

Хиляди привърженици на управляващата в Испания социалистическа партия се събраха на митинг в Мадрид в подкрепа на премиера Педро Санчес. Той обяви, че може да напусне поста, след като срещу съпругата му Бегоня Гомес започна разследване за корупция, предаде Ройтерс. В сряда Санчес заяви, че започнатото съдебно дело в столицата, засягащо бизнес..

публикувано на 27.04.24 в 16:53

Десетки почетоха паметта на режисьорката Мариана Евстатиева-Биолчева

Десетки приятели, близки и колеги почетоха паметта на режисьорката Мариана Евстатиева-Биолчева.  Тя почина на 23 април, а поклонението се състоя днес в столичния храм „Свети Седмочисленици“. "Израснали сме  с нейните филми, с нейната усмивка, с нейния талант, с нейната изключителна душа", каза певицата Йорданка Христова. Изключително лъчезарна,..

публикувано на 27.04.24 в 16:47

Ръст на вече подадените данъчни декларации в НАП

Близо 10% ръст на вече подадените данъчни декларации спрямо миналата година, отчитат от Националната агенция за приходите. Пред БНР Анна Митова от ведомството обясни, че вероятно активността се дължи на напомнителните имейли, които от агенцията изпратиха на данъкоплатците. В тях се посочва, че получателите на съобщението имат задължението да подадат..

публикувано на 27.04.24 в 16:40

Нов обвиняем за терористичното нападение беше изправен пред съд в Москва

12-ти обвиняем по делото за терористичното нападение в московската зала "Крокус сити хол" беше изправен пред съд в Москва. Той остави в ареста таджикистанеца Джумахон Курбонов, който подобно на другите обвиняеми по случая ще остане задържан поне до 22 май.  Заседанието е било закрито, но ТАСС съобщава, че Курбонов е пребивавал и работил..

публикувано на 27.04.24 в 16:15

Олимпийският огън отпътува към Франция със 150-годишен кораб

Олимпийският огън отпътува по море от Гърция към Франция, след като снощи беше предаден в Атина от президента на Гръцкия олимпийски комитет на председателя на организационния комитет "Париж 2024". За първи път Олимпийският огън се пренася по море с кораб за Франция изпрати на пристанище Пирея историческия френски 120 годишен кораб "Белем". Това е..

публикувано на 27.04.24 в 16:10
Чаршията на Етъра

Лазарски песни огласиха Етъра

Лазарски песни огласиха чаршията в етнографския музей Етъра край Габрово. Пролетният обичай по традиция е пресъздаван от момичета, които се обучават в така нареченото "Училище за лазарки“. Лазарките пеят, танцуват и наричат на стопаните за здраве и плодородие. Днес благословията си отправят към майсторите на етърската чаршия. Красивият..

публикувано на 27.04.24 в 15:58

Нови израелски удари в Ивицата Газа, "Хамас" разглеждат новите условия за прекратяване на огъня

За нови израелски удари, в които жертви са малки деца, се съобщава от Ивицата Газа. От "Хамас" обявиха, че разглеждат последните израелски условия за прекратяване на огъня.  Жертвите на конфликта между Израел и "Хамас" в ивицата Газа вече са 34 388 души. Това съобщиха здравните власти в контролираната от групировката територия, цитирани от..

публикувано на 27.04.24 в 15:18