Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кирил Темелков: Не можахме да вземем позитивите от "Балкански поток"

По думите му за момента няма казус, който да налага бързо вземане на решение в областта на енергетиката

| Интервю
Кирил Темелков
Снимка: Юлияна Корнажева

"Трябва да подкрепяме всички проекти, които за България са ценни. Въпросът е, че трябва да се направи балансирано и да не създаваме проблеми в страната ни и в региона". 

Това каза пред БНР Кирил Темелков - зам.-председател на Българската газова асоциация.

По думите му обаче ние не оценяваме природния газ като съществено гориво в рамките на страната, а се говори само за транзита му:

"Въпросът е ние какво ползваме от него и ние какво успяхме да се договорим по отношение на страната. Ако не говорим, че сме в загуба от тази инфраструктура, то за съжаление не можахме да вземем позитивите от него. Това е големият пропуск, който направихме политически - ние реализирахме, вероятно няма да бъде губещ, но проблемът е, че ние сме пропуснали да постигнем по-големите позитиви за нашата държава. Това не трябва да се пропуска, когато се създават големи инфраструктурни проекти, защото те трябва да се създават в полза на обществото".

Според него сам по себе си "Балкански поток" е инфраструктура, която определено е необходима. Тя първоначално се казваше "Набуко", напомни Темелков и обясни: 

"Въпросът тук - не оставаме в това дали самият тръбопровод е необходим - за да може да се коментира толкова време и в крайна сметка да бъде реализирано, означава, че търсене на този газ в тази линия е имало, въпросът е как е реализирано и кой има правата върху този газопровод. От това възникват големите въпроси. В момента се заявява, че тази необходима линия е направена, само че "Газпром" има правата върху нея основно. Това е факт, което от една страна е крайно неприятно за региона като цяло, защото трудно биха се включили други източници в момента в този газопровод. От друга страна обаче точно тук говорим за политическа подкрепа, намеса или регулация". 

Експертът напомни, че когато започна да се създава в началото тази линия, държавите в ЕС отказаха да подкрепят газопровода "Набуко", който беше с различни източници. По думите му за тази инфраструктура е необходима политическа подкрепа. 

Европа не подкрепи изграждането на "Балкански поток", но не се и възпротиви, подчерта той и добави каква беше тяхната позиция - да не финансират дейности, свързани с "Балкански поток".

"Определено има политическа намеса в това, че трябваше да бъде направен. Всеки такъв голям инфраструктурен проект не може да бъде реализиран без политическа подкрепа", категоричен бе Темелков в интервю за предаването "Преди всички". Той заяви обаче категорично, че политическа подкрепа, намеса и регулация са различни неща и обясни разликите. Според него политическата воля и политиката, която трябва да се води в енергетиката, трябва да бъде по линия на регулациите.

""Балкански поток" свързва турската преносна мрежа плюс "Турски поток". По линията, в която е "Балкански поток", в същата тази инфраструктура, спокойно може да влезе газ и от Азербайджан. /.../ Не е вярно, че "Балкански поток" не е свързан и не може да се прехвърлят количества между националната мрежа и "Балкански поток". Капацитетът основно го държи "Газпром"", коментира Кирил Темелков. 

"Има политически риск да се спрат доставките или да се ескалират отношенията с Русия, поради което да се спре плащането по отношение на резервирания капацитет към "Балкански поток"", подчерта експертът. По думите му в Турция има много други входове и системата им много лесно може да се адаптира. Дори да се спрат доставките от "Газпром", Турция е определящата дали ще може да се напълни този газопровод или няма да може, подчерта той и обясни, че става въпрос за политическо решение и намеса. Според него политическите рискове са много големи и зависят и от Русия, и от Турция. 

Ние вече разполагаме с "Балкански поток" и той има влияние не само по отношение на България, но и на целия регион, отбеляза Темелков. 

Транзитът на природен газ към Украйна продължава през цялото време, докато се водят военни действия, но не в пълен капацитет, уточни той. 

За момента няма казус, който да налага бързо вземане на решение, който да е с дългосрочни последствия, в областта на енергетиката, подчерта Кирил Темелков. Той изрази надежда, че ще успеем да съберем стабилно правителство. По думите му имаме години пропуснато време, а имаме много работа, която трябва да се свърши. 

Цялото интервю на Веселина Миланова и Юлияна Корнажева с Кирил Темелков за предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проверено е състоянието на над 20 язовира в Кюстендилско

Проверено е състоянието на над 20 язовира в Кюстендилско - на язовирните стени, изпускателните съоръжения и др. Проверката започна преди седмица и ще обхване над 70 обекта, както и за проводимостта на речните корита, съобщават от Областната администрация. Проверката ще продължи до края на май. Установява се дали има повишен риск от възникване..

публикувано на 05.04.25 в 17:35

"Величие" предлагат временна комисия за престъпленията срещу деца

От парламентарната група на "Величие" предлагат Народното събрание да създаде временна комисия, която да проучи причините за престъпленията срещу деца, предаде БТА. Предлага се комисията да се състои от девет народни представители, излъчени на паритетен принцип, като всяка парламентарна група има по един представител. Срокът за работа на..

публикувано на 05.04.25 в 17:21
Петър Петров

"Възраждане" искат изслушване в НС за безопасността на движението по пътищата

По проблема с безопасността на движението по пътищата да се проведе парламентарно изслушване настояват от партия "Възраждане". Те са внесли в Народното събрание искане в следващата сряда в парламента да бъдат извикани министрите на вътрешните работи и на регионалното развитие и председателите на Агенция "Пътна инфраструктура" и на Държавната..

публикувано на 05.04.25 в 16:53

Ръководството на дружеството, стопанисващо лифта край Сливен, ще бъде уволнено

Инцидентът на лифта на "Карандила" в Сливен, при който двама души бяха ранени, е заради начина на експлоатация на съоръжението и човешка грешка, обяви кметът Стефан Радев на извънреден брифинг този следобед. Вероятно става въпрос за не затегнат обтегач на седалката, но това тепърва ще се доказва от вече назначената техническа експертиза...

публикувано на 05.04.25 в 16:34

4 млрд. лв са внесени в бюджета от акциз върху тютюневи изделия през 2024 г.

4 млрд. лв са внесени в държавния бюджет под формата на акциз от тютюневи изделия през миналата година, тези средства са около 51% от всички събирани в България акцизи- сочи статистиката. От сектора отчитат увеличени количества тютюн и засилен интерес към производството му. 7897 земеделски производители са записани досега в регистъра на..

публикувано на 05.04.25 в 15:45
Доналд Тръмп

Държави и компании обмислят стратегии за реакция на новите мита на САЩ

Различни държави и компании по света започнаха да обмислят стратегии за реакция, след като новите по-високи американски мита влязоха в сила. Британският производител на автомобили Jaguar Land Rover ще преустанови за един месец доставките на произведени във Великобритания автомобили за САЩ, докато обмисля как да смекчи удара от новите..

публикувано на 05.04.25 в 15:24

Гърция създава център по роботика

Гърция създава център по роботика. Роботи ще спасяват хора при земетресения и при наводнения. Центърът по роботика, наречен "Херон" се открива в Атина с 30 милиона евро финансиране. Част от средствата са по европейски програми и 5 милиона евро от частния сектор. Центърът по роботика ще се ръководи от Изследователския център на Атина, като..

публикувано на 05.04.25 в 14:41