На извънредно заседание утре Народното събрание ще разисква и ще гласува заявлението на Мария Габриел, с което тя се отказва от кандидатурата си за министър-председател и от това да предлага структура и състав на Министерски съвет.
Какво съдържа заявлението на Мария Габриел и какво следва, ако то бъде подкрепено в пленарната зала:
В заявлението си Мария Габриел отбелязва, че договореният “ротационен” модел на упражняване на изпълнителната власт в мандата на 49-ото Народно събрание, е предполагал ротация на премиера и заместника му в предвидима и безспорна процедура. Допълнително по време на преговорите е споделено разбиране за баланса на политическата отговорност в споделено управление и механизъм на вземане на решения, които да са с обективна коалиционна тежест на партньорите. Мария Габриел подчертава още, че “координираният отказ със заявения и нежелание за участие на 11 министри от кабинета Денков-Габриел и липсата на съгласие по време на последвалите преговори, обезсмисля процедурата по избирането на министър-председател и състав на правителство. Така, по думите ѝ на практика "развитието на конституционната процедура не може да приключи успешно”.
Ако утре заявлението ѝ за отказ получи подкрепа в пленарната зала, ще се постави началото на следващия етап на конституционната процедура с връчване на мандат за съставяне на правителство на втората по големина парламентарна група ПП-ДБ. Те ще имат седем дни, за да изпълнят мандата или да върнат папката празна. Ако няма изпълнен втори мандат, президентът ще реши на коя парламентарна група да връчи третия мандат. Ако и той се окаже неуспешен, държавният глава ще издаде указ за насрочване на предсрочни избори.
Съгласно най-новите промени в Конституцията обаче освен процедурата с мандатите президентът Румен Радев трябва да проведе и консултации преди сформирането на служебен кабинет. Така предсрочните избори не трябва да се проведат по-късно от два месеца след приключването и на тази процедура. Това поставя под въпрос дали ще има време, за да се насрочат избори две в едно на 9 юни – за Европейски парламент и предсрочни парламентарни. Най-новите промени в Конституцията предвиждат още Народното събрание да не се разпуска от президента, а да продължи да работи до избор на нов редовен кабинет.
Държавният глава има ограничени правомощия и по състава на служебен кабинет. Той само ще може да избира служебен министър-председател измежду председателя на Народното събрание, управителя на БНБ или подуправителите, председателя на Сметната палата или заместник-председателите, омбудсмана или заместниците му. Посоченият за служебен премиер трябва да избере министрите, а президентът трябва да издаде указ. В началото на месеца държавният глава Румен Радев отново критикува промените в конституцията по назначаване на служебен кабинет, които, според него, размиват отговорността:
"В случая ми е много лесно, отварям Конституцията, чета възможностите, посочвам и карам по ред, по домовата книга. Тук вече идва въпросът за отговорността - кой носи отговорност, не е ясно".
Служебното правителство одобри договор за купуване на американски противотанкови ракети "Джавелин". С решението кабинетът предлага на Народното събрание да ратифицира със закон този договор, с мотива, че така ще се подпомогне проекта за придобиване на основна бойна техника за изграждане на батальонни бойни групи от състава на механизирана..
Европейската комисия (ЕК) продължава да се ангажира с усилията за постигане на безвизово пътуване до САЩ за всички граждани на ЕС, отговориха за БНР от институцията. Няма обаче отговор на отговори на въпроса на БНР дали Комисията смята да спази задълженията си по визовата реципрочност в съответствие с регламента от 2018 г., който предвижда..
Със сигурност оставаме опозиция, ще следим внимателно действията на правителството. Даже няма да съдим по хората, които са в правителството, защото там вече имаме своите въпроси, но ще ги следим по делата. Това заяви съпредседателят на ПП-ДБ Кирил Петков в интервю пред БНР. "Няма да коментирам, че има министър, на който брат му..
В последния си работен ден министри от служебния кабинет на Димитър Главчев отчетоха като ползотворна свършената от тях работа и изразиха увереност, че наследниците им в редовното правителство ще продължат започнатите от тях действия. Трима от членовете на служебното правителство запазват креслата си в проектокабинета на Росен Желязков –..
Представляващият Висшия съдебен съвет Боян Магдалинчев коментира, че промените в Закона за съдебната власт, които депутатите обсъждат на второ четене, имат само една цел - да бъде спрян конкретно изборът на Борислав Сарафов за главен прокурор. НС реши окончателно: ВСС с изтекъл мандат не може да избира главен прокурор "Може да има, може да няма"...
Българската агенция по безопасност на храните призовава животновъдните асоциации в страната за повишена бдителност във връзка с установено огнище на шап в Германия. Агенцията е изпратила писма до браншовите организации с припомняне на рисковете и препоръки за правилата за биосигурност, които трябва да спазват. Без допълнителни мерки у нас..
Председателят на гръцкия парламент Константинос Тасулас е предложен за президент на Гърция. Тасулас беше изненадващо предложен от премиера и лидер на управляващата партия "Нова демокрация" Кириакос Мицотакис. Съгласно конституцията президентът се избира от парламента, като всяка една от партиите предлага свой кандидат. По традиция, когато..
"Оставаме в готовност - код жълто, условно ." Това каза пред БНР Васил Велев, председател на УС на Асоциацията на индустриалния капитал (АИКБ),..
Стихията в Лос Анджелис е с библейски размери. Това разказа пред БНР Христофор Караджов, преподавател по журналистика в Калифорнийския университет...
Само интереси и алчност за власт и пари събира трите партии, които преговарят за правителство ГЕРБ, БСП-ОЛ и ИТН. Това заяви бившият лидер на..