Министърът на вътрешните работи в оставка Калин Стоянов отново заяви, че участието му в кабинета Денков- Габриел е в качеството на експерт, а не на политическо лице. Министър Стоянов каза още, че не знае защо от ПП - ДБ са поставили като условие в преговорите за управление с мандат на ГЕРБ неговата смяна. Той изрази предложение, че вероятно има хора, на които не им е харесало, че под негово ръководство МВР е спряло нелегалните емигранти.
"Не знам какво против имат. Както знаете, аз не съм част от преговорните екипи. Не бих могъл да коментирам. За мен важното е аз да продължа да изпълнявам своите служебни задължения, така както и до момента, а именно да спазвам и да прилагам закона. Тъй като вчера чух упреци, че едва ли не запазвам мълчание, а на въпроса за това защо някой не иска аз да бъда част от евентуално бъдещо сформирано правителство. Вероятно, някои от тези хора не им харесва факта, че под мое ръководство Министерството на вътрешните работи спря нелегалните мигранти, вероятно не им харесва факта, че миналата година ние получихме изключително високата оценка от мисията по Шенген, която отвори пътя за преговори и която реално допринесе да бъдем приети в Шенген, вероятно не им харесва и факта за това, че от началото на тази година до момента ние имаме 25 по-малко жертви по пътищата, сравнено със същия период на миналата година", коментира вътрешният министър в оставка.
Той, заедно с директора на Граничната полиция Антон Златанов и главният секретар на МВР Живко Коцев посетиха Регионалната дирекция "Гранична полиция"- Аерогари, за да се запознаят с готовността на летищата за прилагането на шенгенските процедури по въздух.
Налице е пълна техническа възможност за Гранична полиция за прилагането на шенгенските процедури, които влизат в сила на 31 март тази година. От тази дата всички граждани, които пристигат от държави членки на Шенген, няма да подлежат на паспортна проверка. Те ще се насочат към обособените шенгенски гейтове и ще преминават единствено проверка на летищна сигурност. Пътниците, които са се насочили към държава извън пространството на Шенген ще преминават през паспортна проверка, обясни министърът на вътрешните работи Калин Стоянов.
"Имаме готовност и за това, което предстои на 31 март по суша се надявам, че ще стане в рамките на тази година", каза той.
Вътрешният министър отново потвърди категорично заявения ангажимент охраната на границата ще продължат по начина, по който се извършва и до момента, както и затвърждаването на трайната тенденция за намаляване на миграционния натиск. За пореден път през денонощието се отчитат 29 опита за нелегално преминаване на българо-турската граница.
"Броят на лицата, които са се опитали да преминат незаконно българо- турската граница от началото на тази година до момента са около 6 100. За същия период на миналата година те са близо 21 000", обобщи Стоянов.
Екипи ще дежурят през цялата нощ в общините Петрич, Сандански, Симитли и Струмяни, които обявиха бедствено положение заради интензивните валежи. Много от сухите дерета се превърнаха в реки, задръстени от нерегламентирано изхвърляне на отпадъци. Наводнени са десетки обществени сгради и частни домове, компрометирана е пътната и улична..
Екстремното време в Гърция наводни много пътища и отнесе коли. Реки преляха. В засегнатите райони властите спряха движението. Циклонът ще продължи до неделя. Продължава развитието на циклона над Гърция. Има силно засегнати области, където водата е над един метър. Неспирно вали силен дъжд в Пелопонес, област Тракия, Еврос и Халкидики...
Върховният съд в Испания разпореди ареста на бившия транспортен министър Хосе Луис Абалос и сътрудника му Колдо Гарсия. Двамата са обвинени за предполагаема корупционна схема, свързана със закупуването на маски по време на Covid пандемията. Решението на разследващия магистрат Леополдо Пуенте превърна Абалос в първия действащ депутат, изпратен в..
Електроразпределителното дружество ще плати обезщетение за изгорелите електрически уреди на жителите на села в община Георги Дамяново. Това стана ясно на извънредна среща, свикана от кмета Нина Петкова и общинските съветници, на която присъства и областният управител. По данни на представителите на дружеството несработила защита на един от..
Пожарът в многоетажни сгради в жилищния комплекс в хонкогския район "Тай По" продължава и днес, като броят на жертвите достигна 83, предадоха световните агенции, позовавайки се на службите за спешна помощ. Петдесет и една от жертвите са загинали на място, съобщиха от пожарната служба. Общо 123 души са ранени при пожара, отбелязва ДПА. Все още не е..
Стрелецът, който рани тежко двама членове на Националната гвардия на Съединените щати в столицата Вашингтон, е живеел близо до Сиатъл на Западното крайбрежие и е прекосил страната, за да извърши атаката. Двама служители на Националната гвардия са в критично състояние след стрелба във Вашингтон Тръмп за стрелбата на няколко пресечки от Белия..
Британската полиция арестува мъж на летище Манчестър по подозрение в терористични престъпления, свързани с нападението над синагогата в града по-рано тази година, съобщи Би Би Си. Ейдриън Долби и Мелвин Кравиц загинаха в синагогата на еврейската конгрегация в Хийтън Парк на 2 октомври при нападението на Джихад Ал-Шами, който беше застрелян от..