Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Трябва има твърди убеждения относно свободата, демокрацията и основания на правила ред"

Посланик Джонгин Бе: България и Балканският регион се очертават като стратегически партньор на Южна Корея

"Производството на ядрена енергия изглежда неизбежен и реалистичен избор"

| Интервю
Н.Пр. Джонгин Бе
Снимка: Ани Петрова

Очаква се България и Балканският регион да се очертаят като стратегически партньор на Южна Корея. Това заяви пред БНР посланикът на Южна Корея Н.ПР. Джонгин Бе.

България и Южна Корея вече 34 години имат дипломатически отношения. Те са установени след падането на Берлинската стена.

- Как се отразява глобалната несигурност на Южна Корея?

- Тъй като икономиката на Южна Корея е ориентирана към износа и има много голяма зависимост от чужди държави, ние винаги оставаме будни, за да се адаптираме към промените. 

- Каква е ситуацията на Корейския полуостров в навечерието на парламентарните избори, които ще се проведат през април?

- В Корея има оживен публичен дебат за изборите, което е важен процес за една жизнена демокрация.

- Колко сериозна е вероятността за гореща война между Северна Корея и Южна Корея?

- Въз основа на дългогодишния ни опит в отношенията с КНДР ние вярваме, че ключът към поддържането на мир е силен национален отбранителен капацитет, както и че няма нужда да отговаряме на всяка дума и действие на КНДР. 

- Каква е вероятността Северна Корея да се опита да повлияе върху предстоящите избори в Южна Корея? 

- Както каза президентът господин Радев на срещата на върха - трябва да останем бдителни срещу невярна информация преди изборите. Подобни опити на Северна Корея за дезинформация са се случвали в миналото. Южнокорейският народ няма да бъде заблуден от тях. 

- Как ще се отразят американските избори върху Южна Корея?

- Тъй като Южна Корея и САЩ са военни съюзници и имат близки икономически отношения, посоката на американската дипломация ще засегне Корея и се очаква Европа да бъде в подобна ситуация. 

- Какво дава предпоставки за корейското чудо?

- Вярваме, че силата се крие в ориентираната към износ политика на правителството, усилията на страната за трансформиране в технологично напреднала държава заедно със страстта към образованието и силната устойчивост при реагиране на кризи. 

Джонгин Бе и Ирина Недева

- Очаква ли се задълбочаване на икономическите връзки с България?

- Посещението на председателя на Националното събрание на Република Корея в България беше предварително планирано, но предостави възможност да се обсъди участието на корейска компания в изграждането на атомна електроцентрала в България. Въпреки, че "Хюндай груп" е добре известна със своите автомобили, тя е класирана и на второ място в сектора за изграждане на атомни електроцентрали. Ако корейска компания има възможност да участва в проект в АЕЦ "Козлодуй",  очаква се повече сътрудничество с български компании, както и повече азиатски компании да проявяват интерес към България. 

- Къде другаде в света "Хюндай" строи атомни централи?

- "Хюндай" е изградила 20 атомни електроцентрали и в момента строи още четири. Има опит в успешно  изграждане на четири атомни централи в Обединените арабски емирства. Тя е една от малкото компании, които имат капацитет да изпълняват зададени времеви и бюджетни условия. Има подписано споразумение за стратегическо партньорство за сътрудничество с "Уестинг хаус". 

Преди време Корея също беше в процес на преразглеждане на производството на ядрена енергия, но в настоящата ситуация - с изменението на климата и зеления преход, производството на ядрена енергия изглежда неизбежен и реалистичен избор. 

- Южна Корея има голям бюджетен излишък. За какво го използвате?

- Корея инвестира най-много в научно изследователска и развойна дейности след Израел. Разходите за отбрана са около 2.5% от БВП. Фокусира се и върху подобряване на нивото на образование. 

- Имате споразумение за свободна търговия с ЕС? Какви са отношенията ви със Съюза? В кои държави членки имате най-видимо присъствие като експорт и инвестиции?

- ЕС има близки отношения с Корея не само в политиката, но и в икономиката, а ООН показва почти сходни модели на гласуване по международни въпроси.

Южна Корея изгражда активни търговки отношения с Германия и Полша. Очаква се България и Балканският регион също да се очертаят като стратегически партньор на Южна Корея. 

- Какво е присъствието на българския бизнес в Южна Корея?

- България  е позната на корейците с розата и киселото мляко, но напоследък се популяризира с вино и храна. Компании, свързани с IT сектора, също навлизат в Корея. Областите на високите технологии и IT сектора се считат за такива с голям потенциал за развитие между двете страни. 

В областта на енергетиката, автомобилостроенето и медицинските инструменти също имат висок потенциал за развитие. Очаква се сътрудничеството в отбранителната индустрия за бъде засилено. 

- Ако се стигне до фаза на остро противопоставяне между демократичните държави и диктаторските режими, как виждате ролята на Република Южна Корея?

- Корея е една от няколкото страни, които преминаха от получатели на помощ за развитие към страна-донор. Въз основа на този опит Корея изигра ролята на мост между развитите и развиващите се страни.

Въпреки че ролята на дипломацията е да предотвратява конфликти, вярваме, че трябва има твърди убеждения относно свободата, демокрацията и основания на правила ред.

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Съдебната палата в Кюстендил

Делото за фалиралата "Дупнишка популярна каса“ ще продължи догодина

Окръжен съд – Кюстендил определи за януари и февруари догодина нови дати за следващи 4 съдебни заседания по делото за фалиралата през 2013 г. "Дупнишка популярна каса“. От месец март до момента са проведени 16 заседания по делото, като са разпитани над 125 свидетели. Пострадали според обвинението са 226 души, които загубиха парите си...

публикувано на 17.12.24 в 22:06

Петър Волгин и Андрей Ковачев в ЕП в диалог за войната в Украйна

Евродепутатът от "Европа на суверенните нации" Петър Волгин обвини западните властови центрове и Европейския парламент за дезинформацията по повод войната в Украйна по време на дебат в пленарната зала в Страсбург: "Разобличаването на западните лъжи минава през ясното изговаряне на следните факти. За първи път независима украинска държава се..

публикувано на 17.12.24 в 21:50

Предпазлив оптимизъм в ЕП за бъдещето на Сирия

Евродепутати изразиха предпазлив оптимизъм за бъдещето на Сирия по време на дебат в Европейския парламент в Страсбург. Натали Лоазо от "Обнови Европа" подчерта: "Ражда се нова Сирия. Надеждата се смесва с несигурността, след като ислямистките бунтовници завзеха Дамаск и предизвикаха основателни опасения сред християните. Всички..

публикувано на 17.12.24 в 20:33

В Невестинско създадоха група в социалните мрежи заради проблемите с тока

В Невестинско е създадена група в социалните мрежи от потърпевши с проблемитe с тока в района, които са от години. В групата влизат кметски наместници и отделни абонати в отдалечените села и махали, които ще контактуват директно с ръководството на "Електрохолд" при аварии и нови спирания на електроподаването. До създаването на такава група се стигна..

публикувано на 17.12.24 в 19:53
Доброволци и жители почистват калта от улиците в Пайпорта, Валенсия, Испания, 5 ноември 2024 г.

Испанското правителство одобри разпределението на 50 млн. евро между 78 общини, засегнати от наводненията

Правителството в Испания одобри разпределението на 50 милиона евро между 78 общини, засегнати от наводненията. Испанският премиер обяви новите мерки за подпомагане на пострадалите от наводненията Жертвите на наводненията в Испания вече са 222, десетки още се издирват Помощта се отпуска за наемане на безработни за възстановяване на..

публикувано на 17.12.24 в 19:44
Украинският премиер Денис Шмигал потвърди, че Украйна няма да поднови договора за транзит на руски газ след 1 януари 2025

ЕК не подкрепя удължаване на договора за транзит на руски газ през Украйна

Европейската комисия не подкрепя нито удължаване на договора за транзит на руски газ, "нито други решения за поддържане на транзитния поток" през Украйна. Това заяви говорител на комисията, цитиран от агенция "Ройтерс". За удължаване на срока на транзита след 1 януари 2025 година, когато изтича срокът на руско-украинският договор, пледира словашкият..

публикувано на 17.12.24 в 19:35
Управителят на НЗОК Станимир Михайлов.

НЗОК е проверила случаи на многократно хоспитализирани през годината хора

Засилване на тежестта на заболяването с цел пациентът да бъде хоспитализиран по по-скъпа клинична пътека - това е една от основните предполагаеми причини за увеличените разходи на болниците, отчетени към Здравната каса (НЗОК) през тази година, показва проверка на институцията. Другата причина, която подлежи на доказване, е разрешаването на нови..

публикувано на 17.12.24 в 19:17