Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пианистът Емануил Иванов с концерти и майсторски клас в София и Русе

| Интервю
3
Емануил Иванов

Двайсет и пет годишният пианист Емануил Иванов, когото слушателите на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" избраха за "Млад музикант на годината 2019", вече има завидна международна кариера.

През март той пристигна в България за серия ангажименти в Русе и София. С два концерта Емануил гостува на Международния фестивал „Мартенски музикални дни“ – клавирен рецитал на 19 март и предстояща изява на 29 март със Симфоничния оркестър на БНР под диригентството на маестро Георги Димитров. Той ще солира в Концерт за пиано и оркестър №1 от Сергей Прокофиев, а програмата ще бъдат включени още Адажио из балета "Спартак" от Арам Хачатурян и Симфония №9 от Дмитрий Шостакович.

След това младият артист ще проведе майсторски клас в Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ в София от 2 до 5 април. Самият той ще го открие ден преди това с рецитал в Концертната зала на учебното заведение. Поканата идва от сдружението „Василенко Арт“ като част от образователния проект „Клавирно майсторство и перспективи“, който се осъществява с финансовата подкрепа на Национален фонд "Култура". Входът за слушатели е свободен.

Кариерата на Емануил Иванов започва през 2019 г. с победата в Международния конкурс за пианисти „Феручо Бузони“ в Болцано, Италия. Тогава възпитаникът на проф. Атанас Куртев е само на 20 години, първокурсник с пълна стипендия в Кралската консерватория в Бирмингам (Великобритания), в класа по пиано на Паскал Немировски и Антъни Хюит.

Следват рецитали в престижни зали като тази на Миланската скала и "Херкулес" в Мюнхен, зала „България“ в София и редица други. На 9 октомври 2024 г. му предстои дебют в Уигмор хол - Лондон с музика на Фредерик Ржевски. Ангажиментите му го отвеждат не само в различни европейски държави, но и в по-отдалечени точки на света – в Япония и Южна Африка. В България е бил солист на Симфоничния оркестър на БНР, на Софийската, Пловдивската и Варненската филхармония, както и на оркестрите в Шумен, Сливен, Видин и Пазарджик.

На Емануил Иванов предстои завършване на обучението в Кралската консерватория в Бирмингам, след което той ще продължи образованието си в Кралската академия в Лондон.

Интервюто с него чуйте в звуковия файл.




По публикацията работи: Ирена Гъделева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Биляна Георгиева

Биляна Георгиева: Бях изненадана от наградата "Икар"!

"Това ми е първата номинация. Бях изненадана от наградата "Икар", обясни пред БНР актрисата Биляна Георгиева. Тя получи Награда за поддържаща женска роля в спектакъла "XXL". Георгиева разказа в предаването "Хоризонт за вас", че утвърждаването в театралните среди при нея не се е получило лесно. "Нещата започнаха да потеглят трудно и..

публикувано на 04.04.25 в 17:00
Надя Сотирова, Панчо Владигеров-внук и Юлиана Караатанасова

Къщата музей "Панчо Владигеров" в София отпразнува 20-годишнина

Преди 20 години, на големия християнски празник Благовещение отваря врати музеят на ул. "Якубица" – последният дом на композитора Панчо Владигеров. В своето завещание от 29 октомври 1976 година, той изразява желанието си мястото да бъде превърнато в музей, където да се съхраняват неговите творби, лични вещи и целият му архив. Изпълнението на волята на..

обновено на 04.04.25 в 16:36
Соня Йончева като Йоланта от операта на Чайковски

Соня Йончева блести като Йоланта на сцената на Виенската опера

На 24 март, при възторжен прием от страна на публиката и музикалната критика, се състоя най-новата премиера във Виенската Щатсопер – "Йоланта" от Пьотр Илич Чайковски. Автор на либретото на тази последна творба на композитора е неговият брат Модест Чайковски, а съдържанието е по пиесата "Дъщерята на крал Рене" от датския поет Хайнрих Херц...

публикувано на 04.04.25 в 15:38

Повече от 200 непрофесионалисти ще се съберат на музикално състезание

Всяка пролет, вече 14 години, в София се събират любители на пианото, които искат да се изявят на сцена, въпреки че не са избрали музиката за своя професия. Конкурсът Vivapiano, организиран по инициатива на пианистката и клавирен педагог проф. Даниела Дикова, им дава шанс, а състезанието постепенно се превръща в среща на съмишленици. 14-ото издание..

публикувано на 03.04.25 в 19:07
Мартина Табакова и Зорница Иларионова започнаха турнето си от Казанлък

Зорница Иларионова на турне с нова цигулка

Още преди пет години младата цигуларка Зорница Иларионова спечели наградата за активна творческа дейност в националната анкета "Музикант на годината 2019" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". Заедно с това беше наградена и в дуо с пианистката Мартина Табакова като "Ансамбъл на годината 2019".  Активната творческа дейност на Зорница Иларионова..

публикувано на 03.04.25 в 17:59
Таня Клясова и Вида Делчева

"Изгревът в деня на жътвата" - пета книга от "Игрите на глада"

На литературния пазар вече може да намерите книгата "Изгревът в деня на жътвата" – предистория на поредицата за "Игрите на глада" с автор Сюзан Колинс.  Антиутопията, която се развива в едно евентуално бъдеще, разделено от политически манипулации и насилие, е сред най-успешните литературни и филмови поредици. В предаването "Понеделник..

публикувано на 02.04.25 в 12:59
Проф. Борислава Танева

Три концерта за деца на Борислава Танева ще прозвучат в Първо студио на БНР

Тази вечер е последното събитие от поредицата "Българска музика" на Симфоничния оркестър на БНР с  главен диригент Константин Илиевски. В Първо студио на Националното радио ще прозвучат три концерта на композиторката проф. Борислава Танева. Те са в жанра "Кончерто пиколо". Идеята на авторката е да създаде инструментална форма,..

публикувано на 02.04.25 в 06:50