Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Европейският музикален фестивал Варна празнува 20-годишнина

Сред участниците отново има световнопризнати имена

| Интервю
Елена Башкирова

Европейският музикален фестивал Варна, като всички културни форуми в България, преминава през много перипетии по пътя към своята 20-годишнина. Въпреки всички предизвикателства обаче, той не просто оцелява, но и успява да зарадва за пореден път меломаните в морската ни столица, представяйки й за първи или за пореден път солисти и ансамбли с международна известност. 

Откриването на фестивала е на 30 март с концерт във Фестивалния и конгресен център на Оркестър "Кантус Фирмус" под диригентството на Ивайло Кринчев и солистка - световноизвестната пианистка Елена Башкирова, за която това е първо гостуване във Варна. За програмата с музика от Моцарт тя ще допринесе с рядко изпълнявания Концерт за пиано и оркестър №13.

В дните до 29 април ще бъдат представени общо пет концерта в различни жанрове. Финалното събитие - гостуването на “Виртуозите на Миланската Скала” - ще бъде кулминация на ХХ Европейски музикален фестивал Варна и едновременно с това – първи концерт от съпътстващата програма на Международния музикален фестивал “Варненско лято” 2024.

През изминалите две десетилетия на сцената на Европейския музикален фестивал Варна са представени над 120 концертни проекта, които печелят вниманието на публиката с безкомпромисното си качество. Гостуват солисти, диригенти, камерни формации, оркестри и танцови трупи от над 20 държави в Европа и света, някои от които се представят за първи път пред българската публика. 

Артистичният директор на фестивала Мария Кондова разказа повече за това в предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". Чуйте в звуковия файл.

***

КОНЦЕРТИТЕ ОТ ХХ ЕВРОПЕЙСКИ МУЗИКАЛЕН ФЕСТИВАЛ ВАРНА:

30.03.2023, 19.00, Фестивален и конгресен център Варна, Зала 1
Откриване
Оркестър Кантус Фирмус
Диригент – Ивайло Кринчев
Елена Башкирова, пиано
Творби от Волфганг Амадеус Моцарт

6.04.2024, 19.00, Градска художествена галерия „Борис Георгиев“
Musica da camera
Пламена Мангова, пиано
Деница Лафчиева, кларинет
Александър Земцов-Гордън, виола
В програмата: творби от Роберт Шуман, Макс Брух, Ференц Лист, Франсис Пуленк и Бела Барток

13.04.2024, 19.00, Градска художествена галерия „Борис Георгиев“
Премиера
JP3 /Живко Петров Трио/
„Beyond the Flesh“
Музика от Живко Петров към саундтрака на премиерния филм на режисьора Димитър Стоянович „Плът“

21.04.2024, 19.00, Градска художествена галерия „Борис Георгиев“
Акад. Васил Казанджиев на 90 години
„Надежда за балет“ - камерен балет за пиано и три прими
Музика – Васил Казанджиев
Хореография – Арсен Мехрабян
Надежда Цанова, пиано
Марта Петкова, прима балерина на Софийската опера и балет
Десислава Стоева-Вълев, прима балерина на Шведския кралски балет
Венера Христова-Аспарухова, прима балерина на Софийската опера и балет


29.04.2024, 20.00, Фестивален и конгресен център Варна, Зала 1
Камерен оркестър “Виртуозите на Миланската Скала”
Красимира Стоянова, сопран
Марио Хосен, цигулка, диригент
Съвместна продукция на Европейския музикален фестивал Варна и ММФ “Варненско лято”




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Красимира Стоянова

Красимира Стоянова с поредно забележително участие на родна сцена

Варненци и гостите на морската ни столица са големи късметлии - особено ако са орепомани, защото от Варна ще започне да се пише историята на българските постановки на операта "Русалка" от Антонин Дворжак. А Държавна опера - Варна може да се похвали с присъствието на една от най-високо ценените изпълнителки на главната роля – оперната прима..

публикувано на 20.08.25 в 16:07

"Каста дива" с отзвук от фестивала “Опера в Летния театър“ във Варна

В 12-ото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Отзвук от спектакъла на операта “Риналдо“ от Хендел на студентите от оперната студия на Йерусалимската опера /кореспонденция на Феня и Искра Декало/ - Отзвук от спектакъла на операта “Дама Пика“..

обновено на 20.08.25 в 15:14

Отиде си известният виолончелист и педагог проф. Венцеслав Николов

На 82-годишна възраст в Габрово почина проф. Венцеслав Николов - един от забележителните български виолончелисти, уважаван педагог и общественик, а също и плодовит писател. Роден през 1943 г. в Русе, той получава първите си уроци по виолончело от баща си – известния русенски виолончелист, диригент и педагог Мишо Николов. Първият си концерт изнася, когато..

публикувано на 18.08.25 в 18:16
Участници в Internationales Musikfest in Wien 2025

Българско участие в Международния музикален фестивал във Виена

В разгара на летните месеци музикалните афиши в австрийската столица продължават да бъдат привлекателни, предлагайки на меломаните  разнообразие от събития в класическия жанр. Един от тези артистични форуми е Международният музикален фестивал във Виена (Internationales Musikfest in Wien), който се проведе за осми път като партньорство между..

публикувано на 18.08.25 в 15:01

Изложбата „Модерният бит от края на XIX и началото на XX век“ бе представена във Враца

Ютия, която се загрява от горещи въглени; грамофон, който свири с механична енергия от лост като манивела; ръчна шевна машина; газени лампи - това са част от експонатите от изложбата „Модерният бит от края на XIX и началото на XX век“ в Регионалния исторически музей във Враца.   Експозицията включва малко показвани предмети от богатия..

публикувано на 17.08.25 в 08:00
 Хор

Концертът на хор "Ваня Монева" - част от тридневния фестивал "48 часа Варуша Юг"

Фолклорният концерт на хор "Ваня Монева", дирижиран от нейния създател, маестра Ваня Монева, е един от акцентите в културната програма в съботния ден във Велико Търново. Световно известната ни диригентка се завръща в родния си град за творческа изява след три десетилетия . Концертът на хор "Ваня Монева" е част от тридневния фестивал "48 часа..

публикувано на 16.08.25 в 06:15
Диана Дамрау

Диана Дамрау: “Благодаря ти, Варна!“

Не се случва често на концерт солистът да бъде настойчиво канен от публиката за повторни поклони буквално след всяко свое изпълнение от самото начало до финала на програмата, далеч преди да е дошло времето за бисове. Всъщност, в десетилетната си практика не помня случай, подобен на този с Гала концерта “Sole e amore“ с участието на оперната..

публикувано на 15.08.25 в 10:59