Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Назначаването на допълнителни прокурори е законен начин за влияние върху досъдебни производства"

Николай Стайков: Не съм оптимист, че комисията "Нотариуса" в НС ще постигне резултати

"От документи излизат имена на началници на прокурорите, които трябва да разследват"

| Интервю
Снимка: Добрина Карамболова

Не съм оптимист, че комисията "Нотариуса" в Народното събрание ще постигне резултати.

Това каза пред БНР журналистът Николай Стайков, съосновател на Антикорупционния фонд, като постави въпрос защо от един месец няма никаква реакция на публикацията на bird.bg, че има индикации за директни телефонни разговори между Калин Стоянов, който през 2021 г. е бил директор на ГДБОП, а сега е министър на вътрешните работи, и Мартин Божанов-Нотариуса.

"Това би било скандал във всяка една нормална държава и би било тема номер 1 в медиите до изясняването на тона дали е вярно, или - не. Видяхме изкривяването на цялата политическа система - този въпрос просто не се повдига".

Стайков подчерта, че на върха на МВР в момента има назначения, посочени от ПП-ДБ:

"Има директни доказателства, а мълчаливо беше и потвърдено. ... Обещанията за борба с корупцията не могат да бъдат само предизборен лозунг, а при първият досег с важна власт това да се забравя. ... Във всяко съобщение на МВР по случаите "Петьо-Еврото" и "Нотариуса" има една стъпка напред и няколко назад".


В предаването "Неделя 150" Стайков посочи, че от документите, по които има досъдебни производства, излизат имената на началници на прокурорите, които трябва да разследват. 

"В документите, по които има образувани проверки или досъдебни производства, излизат имената на самите началници на редовите прокурори, които трябва да разследват. Накрая остава едно голо обещание от прокуратурата, че няма никаква форма на натиск. Ние от АФК можем да изброим поне 25 начина, по които един административен ръководител може да влия - и то по законен и по невидим начин, върху обективността на едно разследване", уточни той.

По думите му назначаването на допълнителни прокурори е един абсолютно законен начин да се влияе върху едно досъдебно производство.

Стайков подчерта, че АКФ внимателно следи какво се случва с няколкото източника на веществени доказателства по двата случая - "Осемте джуджета" и "Нотариуса":

"В тези две най-важни досъдебни производства на прокуратурата, които са от най-изявените дълго действали групи на влияние в съдебната система, се говори съвсем откровено за компрометиращи записи с магистрати и висши полицаи. Като се отворят документите, това се говори абсолютно директно и свободно. Говори се за различни видове компрометиращи записи - най-вероятно става дума за основно два вида записи, които са свързани с корупция и с директно компрометиращи ситуации. За това се говори. ... Най-голямото ни притеснение е дали това (флашки, дискове, компютри) няма да се покрие и да изчезне или просто да бъде изтрито, защото голяма част от корупционното влияние в съдебната система се оказва осъществявано точно по този начин. Няма как да очакваме такава ценна стока, която директно може да бъде конвертирана във влияние в съдебната система, да изчезне просто, а по-скоро някои ще се превърнат в някаква друга група на влияние или ще възкръсне някоя от старите", коментира още Николай Стайков.

Журналистът посочи, че директната връзка между политици и съдебната система се осъществява през избора на главния прокурор, "от който заради много силно изразената йерархия в прокуратурата се получава директното влияние в цялата прокуратура, оттам и съдебната система":

"Директен агент на политическо влияние в прокуратурата е фигурата на главния прокурор".

Според него групите на Петьо-Еврото и на Мартин-Нотариуса не са просто две различни отбори, които са се срещнали на върха:

"По силата на негативната селекция в съдебната система нагоре отиват точно приятелите на тези хора. Излезе името на магистрата Георги Ушев, който след това стана председател на Специализирания съд, а той отговаряше точно за най-големите корупционни дела".

Той съобщи, че в някои от следващите документи, които АКФ ще публикува, ще има много по-директна връзка от споменатата с Ушев.

Интервюто на Явор Стаматов с Николай Стайков в предаването "Неделя 150" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Улоф Гил: Фалшива новина е, че ЕК обмисля да въведе "срок на годност" за спестяванията

"Твърденията, че Европейската комисия обмисля да въведе "срок на годност" за спестяванията на гражданите, са фалшиви и подвеждащи", заяви говорителят на Комисията Улоф Гил.  Той бе помолен да коментира твърденията на евродепутата Рада Лайкова от "Възраждане" и групата "Европа на суверенните нации", че се обсъжда политика, според която от хората..

публикувано на 11.04.25 в 14:04
Д-р Огнян Игнатов

Доктор предлага шофьори-нарушители да дават дежурства в реанимацията!

Зад тежките пътни инциденти, които правителството ще се опитва да ограничи, стоят човешки съдби . Учителката по информатика в математическата гимназия в Русе Снежана Тодорова и ученичката й Лора са оцелели в катастрофи. Пред БНР и предаването "Хоризонт за вас" те разказаха какво е да оцелееш след ПТП, как се преживява тази физическа и..

публикувано на 11.04.25 в 13:18

Боклукът на София - реален проблем или политическа смет?

Председателят на Столичния общински съвет Цветомир Петров свиква извънредно заседание на градския парламент днес от 11:00 часа заради отпадъците на София. Общинските съветници от ГЕРБ-СДС поискаха оставки - на кмета Васил Терзиев, на заместника му по екология Надежда Бобчева и на директора на завода за боклук Николай Савов. Съветниците..

публикувано на 11.04.25 в 09:00

80 хил. снимани с превишена скорост из София. Без спад на пияните и дрогираните

Близо 80 хиляди шофьори в София са заснети от камерите на "Пътна полиция" да карат с превишена скорост. Това съобщи пред БНР комисар Николай  Крушарски, началник на отдел "Пътна полиция" - СДВР. Въпреки това, от началото на годината се наблюдава тенденция на намаляване на ПТП-тата , ако се направи сравнение със същия период на миналата..

публикувано на 11.04.25 в 08:25
Иван Михайлов

Иван Михайлов: 90-дневното примирие в търговската война е и за преоценка

С това 90-дневно примирие в търговската война се надявам да настъпи някаква преоценка , макар че тези войни са доста ожесточени, но мисля, че тези 90 дни ще видим някакви нови действия и разговори . Това мнение изказа пред БНР Иван Михайлов, главен изпълнителен директор на Американската търговска камара (AmCham) в България. По думите му все..

публикувано на 10.04.25 в 17:46

Тежките катастрофи: Проблем е не само инфраструктурата, но и поведението на шофьорите

Днес общественият консултативен съвет по училищни политики към областния управител на Ловеч организира в Ябланица, съвместно с Районното управление на полицията там, първата детска полицейска академия. Сред темите са превенцията и борбата срещу употребата на наркотични вещества и алкохол при младежите, както и тази за пътната безопасност.   "..

публикувано на 10.04.25 в 12:22
Лили Иванова

Да надхитриш времето и да преминеш през него с аплодисменти - Лили Иванова

Тази вечер от 18.30 часа в кино "Одеон" е официалната премиера на книгата и документалния филм "Лили" на журналиста Георги Тошев . Билетите са безплатни.  "Всичко за довечера е готово. Дори ще има втора прожекция поради големия интерес от 20 часа. Тя обаче е с бонус - това ще бъде по-дългата версия на филма. Тя вече е със символични билети",..

публикувано на 10.04.25 в 10:46