Ирански официални лица обещаха твърд отговор на израелската въздушна атака срещу посолството на Иран в Дамаск, при която бяха убити висши командири на Революционната гвардия. Израел не коментира нападението.
Растат опасенията от разрастване на войната в Близкия изток, която води Израел срещу ислямисткото движение "Хамас" и съюзниците на групировката заради очакван отговор на Иран.
Корпусът на гвардейците на Ислямската революция на Иран потвърди смъртта на двама високопоставени генерали при израелската ракетна атака снощи. Според базираната във Великобритания Сирийска обсерватория за правата на човека жертвите са "осем иранци, двама сирийци и един ливанец - всички бойци, нито един цивилен". Оттам поясниха, че убитият генерал Мохамад Реза Захеди е командвал спецчастите "Ал Кудс" на Иранската революционна гвардия в Сирия и Ливан.
Посланикът на Иран в Дамаск каза пред иранската държавна телевизия, че израелски изтребители Ф-35 са изстреляли шест ракети по сградата на консулството, което е напълно разрушено. Това е петото израелско нападение срещу Сирия за една седмица.
Сирийският президент Башар Асад е подкрепян от Иран, дългогодишният враг на Израел в региона. Подкрепяната от Иран ливанска шиитска групировка "Хизбула" предупреди, че Израел ще плати за убийството на високопоставени членове на Иранската революционна гвардия.
Сирийският външен министър Фейсал Мекдад също осъди атаката. А "Хамас" нарече нападението "опасна ескалация". Москва, съюзник на Дамаск заедно с Техеран, обвини израелските военновъздушни сили за "недопустимата атака срещу иранската консулска мисия в Сирия".
По искане на Русия съветът за сигурност на ООН ще проведе днес открито заседание, съобщи първият заместник-постоянен представител на Руската федерация в ООН Дмитрий Полянски.
Смяна на властта предстои в Германия – консервативният блок ХДС/ХСС очаквано спечели предсрочните парламентарни избори, но с по-слаб резултат в сравнение с предварителните проучвания. Все още не е ясно колко партии влизат в Бундестага, а от това зависят възможностите за съставяне на управляваща коалиция. Според прогнозните резултати..
След като се очертаха резултатите от вота за Бундестаг, п резидентът на САЩ Доналд Тръмп нарече победата на най-големия германски консервативен алианс "велик ден за Германия и за Съединените щати". "Много подобно на Съединените щати, и хората в Германия се умориха от дневния ред без здрав разум, особено по въпросите на енергетиката и..
Георги Търлев от коалиция ПП-ДБ е новият кмет на пазарджишкото село Драгор, показва паралелното преброяване. Той печели със 100 гласа пред опонента си Асен Чавдаров от Земеделски народен съюз. Изборният ден приключи без сигнали за нарушения, при избирателна активност от над 72 процента. До извънредния вот се стигна след внезапната кончина на..
Пресслужбата на Ватикана обнови информацията за здравословното състояние на папа Франциск, което остава критично. Той е в болницата "Джемели" в Рим от 14 февруари, където му поставиха диагноза двустранна пневмония. Папа Франциск е в болница заради полимикробна инфекция на дихателните пътища Състоянието на папа Франциск остава критично..
Приключи изборният ден в Сандански, където хората гласуваха отново за общински съветници, след като изборите от редовния вот бяха касирани. В Сандански днес се провеждат нови избори за общински съветници Финалната избирателна активност, отчетена от Общинската избирателна комисия е малко повече от 58 процента. Над 10 са жалбите и..
Консерваторите от ХДС/ХСС печелят предсрочните парламентарни избори в Германия , но с 28,5 процента, което е по-слаб резултат от очакванията. Лидерът на ХДС Фридрих Мерц ще получи мандата за съставяне на правителство, но първите прогнозни резултати все още не дават яснота, каква коалиция ще управлява в Берлин. Екзитпол за вота в Германия:..
Премиерът Росен Желязков поздрави в социалната мрежа Х германските консерватори от ХДС/ХСС и лидерът Фридрих Мерц за "впечатляващата изборна победа". Екзитпол за вота в Германия: ХДС/ХСС-28,5%, АзГ-19,5%, ГСДП- 16,4% Министър-председателят посочва, че очаква с нетърпение задълбочаването на сътрудничеството между България и Германия като..
" Тези, които трябва да се извинят и да понесат съдебна отговорност, са хората, които в момента насилствено, и с фалшиви данни, вкарват България в..
Приключва международната система, която бе учредена в края на Втората световна война, чийто резултат беше ядреният чадър, който Америка осигуряваше на..
Цялото интервю на Явор Стаматов с Делян Добрев в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.