Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Войни на границите на НАТО, международна нестабилност, избори в САЩ - къде сме ние?

Войни на границите на НАТО, международна нестабилност и на фона на това – вътрешни проблеми и политическа нестабилност.

В 2024-та отношенията НАТО-Русия са по-обтегнати от всякога – и заради анексирането на Крим, и заради руския конфликт в Украйна. А НАТО чака края му, за да приеме Украйна. С ЕС разговорите стартираха едва през 2023-та.

Когато финализира пътя си към НАТО, България бe различна. Наши военни участваха в мисии срещу тероризма в Афганистан. Дадохме и 13 жертви в Ирак. В Косово охранявахме етническия мир. 15-те процента подкрепа за НАТО в края на миналия век, станаха 80, когато НАТО покани България през 2002-ра.

В месеца на официалното ни приемане, март 2004-а, подкрепата за НАТО у нас бе 70%. В месеца след приемането ни социолозите отчетоха спад, защото и тогава България бе страна в диалога с Русия на Путин. За ядрените оръжия, заради базите, заради военните...

"За пръв път тогава имахме избор след разпадането на Варшавския договор. Неговата цел беше да не останем в сива зона, да не бъдем уязвими за външни влияния. В момента считаме, вероятно някои хора, че така или иначе принадлежим към Европа. Имаме това, което имаме в магазините, видите ли членството на НАТО някак си отива на заден план. Нагласата в НАТО беше, че като че ли няма да се воюва. Нагласите бяха да се противодейства на тероризма. НАТО имаше мисии в далечни райони. В момента ситуацията е геополитически променена. Има риск от война в Европа. Това не е изключено. Има определен бъдещ възможен противник. Това нещо със сигурност влияе върху нагласите на хората", коментира пред БНР сегашният ни посланик в Алианса Николай Милков.

Според него зловредните информационни кампании, манипулиращи общественото мнение по отношение на войната на Русия срещу Украйна, обясняват причините да няма интерес към служба в армията у нас.

Бившият министър на отбраната Николай Ненчев е повече от директен в отговора на въпроса: Защо 20 години след членството в НАТО, още има влияния?

"Има едни дежурни политици. Аз говорих много често по онова време за руската хибридна опасност, за руските хибридни атаки в България. И хората трудно възприемаха. Тук имаше една машина, която ежедневно бълваше атака след атака".

Спомня си и първото посещение в централата на НАТО: "Имах среща с генералния секретар Столтенберг. И той в прав текст ме попита: "Господин министър, Вие имате ли намерения да изпълнявате задълженията си към НАТО?". Тогава ми светна едва голяма червена лампа. Този въпрос създава усещането, че в рамките на НАТО, на най-високо ниво, към нас не е имало необходимото доверие. Ние правехме всичко възможно да отлагаме процеса на превъоръжаване. Изпълнението на ангажименти, които иначе сме приели, за които сме гласували. И аз и дадох сметка за това. Ако един министър на отбраната реши да изпълнява стриктно своите ангажименти, да бъде последователен, да се придържа към решенията, той ще има голям проблем".

И проблемите започнали още след решенията за ремонта на МиГ-овете ни в Полша – последвало дело.

"Беше записано чрез съм накърнил руските интереси. Представяте ли си?", споделя Ненчев.

А през 21-ва година прокуратурата обвини хора от военното разузнаване и на висши позиции в държавата, че изнасят тайни към Русия. Шестимата чакат съд за престъпления против Републиката.

Пътят на България в НАТО продължава – в нестабилен период, на руската война в Украйна, на поставена под съмнение заради изборите в САЩ военна подкрепа за НАТО. На неясно виждане за европейска отбрана. Какъв е пътят на България? Военен и политически? Добромир Видев разказва:



По публикацията работи: Златко Желев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Европрокуратурата обвини петима, заподозрени в измама за над 6 млн. евро

Представителството на Европейската прокуратура в София внесе обвинителни актове срещу петима души, заподозрени в измама с европейски средства за повече от 6 милиона евро в мащабна схема, свързана със строителни машини, съобщи прокуратурата. Твърди се, че обвиняемите са били част от организирана престъпна група, която е имала ясната цел да..

публикувано на 15.02.25 в 18:28
Германският канцлер Олаф Шолц изгуби вота на доверие

Олаф Шолц разкритикува Джей Ди Ванс и го обвини в намеса в изборите в Германия

Германският канцлер Олаф Шолц обвини американския вицепрезидент Джей Ди Ванс в намеса в изборите в Германия. На Мюнхенската конференция за сигурност той призова за по-нататъшна подкрепа за Украйна и остро отхвърли изказванията на американския вицепрезидент в полза на "Алтернатива за Германия". Той заяви, че не приема никаква намеса в германския..

публикувано на 15.02.25 в 18:22

9 останаха кандидатите за председател на БСП

9 останаха кандидатите за председател на БСП. 8 от първоначалните претенденти се оттеглиха. А партията провежда 51-вия си конгрес. Очакванията са, че ще бъде премахнат прекият избор на лидер и той да бъде избран още тази нощ или утре след балотаж. Сергей Станишев се оттегли от битката за председател на БСП Това обаче ще се реши..

публикувано на 15.02.25 в 18:17

САЩ проучват готовността на Европа да защитава Украйна след евентуален мир

Съединените щати са поискали от страните в Европа да съставят подробни предложения за въоръженията, мироопазващите сили и друг вид съдействие в областта на сигурността, които са готови да окажат на Украйна като част от гаранциите за сигурност за Киев - едно от необходимите условия за прекратяване на войната, пише "Файненшъл таймс", като се позовава..

публикувано на 15.02.25 в 17:49
Милош Вучевич

Сръбският премиер в оставка: Изходът от всяка обществена криза е диалог

Сръбският премиер в оставка Милош Вучевич заяви, че изходът от всяка обществена криза е диалог по множество въпроси. Той каза още, че страната никога няма да се откаже от Косово и Метохия и няма да застраши приятелството си с традиционните съюзници, визирайки Русия и Китай. Милош Вучевич се оттегли от поста на министър-председател в края..

публикувано на 15.02.25 в 17:37

Георгиев и Муцунски обсъдиха двустранните отношения между България и РСМ

Двустранните отношения между България и Република Северна Македония са обсъдили министърът на външните работи Георг Георгиев и колегата му Тимчо Муцунски  в рамките на Мюнхенската конференция по сигурността. Министър Георгиев е подчертал, че добросъседските отношения са критерий в процеса на европейска интеграция. Той е акцентирал, че..

публикувано на 15.02.25 в 17:13

Страните от Г-7 ще продължат да работят заедно за стабилен мир за Украйна

Министрите на външните работи на страните от Г-7 днес се споразумяха да продължат да работят заедно за постигане на стабилен мир за Украйна със солидни гаранции за сигурност и да свържат бъдещи санкции срещу Русия с добросъвестни преговори от страна на Москва, информира Ройтерс. "Всички нови, допълнителни санкции след февруари трябва да бъдат..

публикувано на 15.02.25 в 16:40