Войни на границите на НАТО, международна нестабилност и на фона на това – вътрешни проблеми и политическа нестабилност.
В 2024-та отношенията НАТО-Русия са по-обтегнати от всякога – и заради анексирането на Крим, и заради руския конфликт в Украйна. А НАТО чака края му, за да приеме Украйна. С ЕС разговорите стартираха едва през 2023-та.
Когато финализира пътя си към НАТО, България бe различна. Наши военни участваха в мисии срещу тероризма в Афганистан. Дадохме и 13 жертви в Ирак. В Косово охранявахме етническия мир. 15-те процента подкрепа за НАТО в края на миналия век, станаха 80, когато НАТО покани България през 2002-ра.
В месеца на официалното ни приемане, март 2004-а, подкрепата за НАТО у нас бе 70%. В месеца след приемането ни социолозите отчетоха спад, защото и тогава България бе страна в диалога с Русия на Путин. За ядрените оръжия, заради базите, заради военните...
"За пръв път тогава имахме избор след разпадането на Варшавския договор. Неговата цел беше да не останем в сива зона, да не бъдем уязвими за външни влияния. В момента считаме, вероятно някои хора, че така или иначе принадлежим към Европа. Имаме това, което имаме в магазините, видите ли членството на НАТО някак си отива на заден план. Нагласата в НАТО беше, че като че ли няма да се воюва. Нагласите бяха да се противодейства на тероризма. НАТО имаше мисии в далечни райони. В момента ситуацията е геополитически променена. Има риск от война в Европа. Това не е изключено. Има определен бъдещ възможен противник. Това нещо със сигурност влияе върху нагласите на хората", коментира пред БНР сегашният ни посланик в Алианса Николай Милков.
Според него зловредните информационни кампании, манипулиращи общественото мнение по отношение на войната на Русия срещу Украйна, обясняват причините да няма интерес към служба в армията у нас.
Бившият министър на отбраната Николай Ненчев е повече от директен в отговора на въпроса: Защо 20 години след членството в НАТО, още има влияния?
"Има едни дежурни политици. Аз говорих много често по онова време за руската хибридна опасност, за руските хибридни атаки в България. И хората трудно възприемаха. Тук имаше една машина, която ежедневно бълваше атака след атака".
Спомня си и първото посещение в централата на НАТО: "Имах среща с генералния секретар Столтенберг. И той в прав текст ме попита: "Господин министър, Вие имате ли намерения да изпълнявате задълженията си към НАТО?". Тогава ми светна едва голяма червена лампа. Този въпрос създава усещането, че в рамките на НАТО, на най-високо ниво, към нас не е имало необходимото доверие. Ние правехме всичко възможно да отлагаме процеса на превъоръжаване. Изпълнението на ангажименти, които иначе сме приели, за които сме гласували. И аз и дадох сметка за това. Ако един министър на отбраната реши да изпълнява стриктно своите ангажименти, да бъде последователен, да се придържа към решенията, той ще има голям проблем".
И проблемите започнали още след решенията за ремонта на МиГ-овете ни в Полша – последвало дело.
"Беше записано чрез съм накърнил руските интереси. Представяте ли си?", споделя Ненчев.
А през 21-ва година прокуратурата обвини хора от военното разузнаване и на висши позиции в държавата, че изнасят тайни към Русия. Шестимата чакат съд за престъпления против Републиката.
Пътят на България в НАТО продължава – в нестабилен период, на руската война в Украйна, на поставена под съмнение заради изборите в САЩ военна подкрепа за НАТО. На неясно виждане за европейска отбрана. Какъв е пътят на България? Военен и политически? Добромир Видев разказва:
Районният съд остави в ареста четирима от петимата задържани за контрабандата на цигари за над 12 милиона лева в Скутаре и Царацово. Под домашен арест ще бъде мъжът, направил самопризнания и разкрил как е действала схемата. Наблюдаващият прокурор Димитър Пехливанов поиска и петимата да останат в ареста. Той посочи, че групата е отговорна не..
Община Троян е възложила на външни специалисти експертна оценка кои от 142 дървета по една от основните улици в града да бъдат премахнати и с какви да бъдат заменени, след като местните жители се обявиха против намерението всички да бъдат премахнати заради предстоящ мащабен ремонт на улицата. Община Троян има готов проект за цялостна..
Нова книга представя в 444 страници личността, шедьоврите му, художественото наследство на Владимир Димитров-Майстора. Изданието е резултат от работата и амбициите да обхванат гения на художника на колектива на кюстендилската художествена галерия, чиито патрон е Майстора. Включени са репродукции и анотации за над 300 от произведенията на..
В Полша земеделски производители блокираха граничния пункт "Медика" на границата с Украйна в знак на протест срещу търговското споразумение между Европейския съюз и Меркосур - търговски блок от страни от Южна Америка. Според фермерите, то ще намали тяхната конкурентоспособност. Това съобщи агенция Ройтерс. Министърът на земеделието на Полша..
В Италия железопътният транспорт стачкува отново за 24 часа – от 21 часа местно време тази вечер до 21 часа в неделя, 24 ноември. Стачката е организирана от профсъюзите в железопътния транспорт и засяга всички големи оператори от сектора. Синдикалистите настояват за подновяване на националния колективен трудов договор, за защита на..
Средно по 7 безработни се състезават за едно свободно работно място в цялата страна, сочат най-новите данни на Агенцията по заетостта. Най-силна е конкуренцията в областите Габрово, Разград, Силистра и Търговище, в които за една вакантна позиция се надпреварват по 11 души, а най-слаба в София-град, Русе и Кюстендил - по четирима. Сред..
Жители на ловешките села Деветаки и Дойренци се оплакват от чести прекъсвания на електрозахранването в населените места и от липсата на каквито и да е мерки от страна на електроразпределителното дружество за решаване на проблема. Кметският наместник на село Деветаки Диана Василева поясни: "Токът се спира на ден поне по 6 пъти по за 5..
Тежки обвинение към посланика на България в Украйна - Николай Ненчев, е отправила бившата вече служителка в мисията - преводачката Олга Хвостенко. В..
Кълнях се, че ние ще сме различни от другите партии, а се оказа, че на някои нива - вземане на решения, нарочване на тези, които не са съгласни - не е..
Живеем в свят, в който не физическото оцеляване е на преден план, а емоционалното . Това заяви пред БНР д-р Ирина Лазарова, председател на Българската..