Работещи в различни структури на държавната администрация се събраха на протест пред сградата на правителството, където в този час започва заседание.
На него трябва да бъде одобрено правителствено постановление за разпределение на 268 милиона лева от държавния бюджет - за увеличение на заплатите в различните ведомства.
Целта е преодоляване на диспропроциите във възнагражденията.
На протеста пред сградата на МС са представители на различни структури - Агенцията за социално подпомагане, Агенцията по заетостта, гражданската администрация в МВР, Държавна агенция "Архиви" и много други.
Акцията е съвместна. Тя е организирана от Синдиката на административните служители Подкрепа, Федерацията независими синдикати в държавното управление и организации към КНСБ. Причината е, че в проекта на правителствено постановление за разпределение на тези 268 милиона лева за ръст на заплатите и преодоляване на диспропорциите в администрацията, от вчера има направени промени в първоначалния вариант на документа и предвидените суми за различните ведомства да се преразпределят. Сега, например, парите за Агенция "Социално подпомагане", както и на НОИ намалени с по два милиона лева.
"Заплащането в държавната администрация, противно на митовете, които се разнасят, е унизително ниско, особено що се отнася до специалисти, експерти. Време е това да се промени. В крайна сметка държавата функционира чрез нас. Смятам, че колегите в системата са достатъчно квалифицирани, а заплатите, които се получават са пълна подигравка. До момента се подиграваха с нас, а вече започват да се гаврят. Обещават се едни бюджети, с които се увеличават заплатите на колегите му, в това число, но нищо не се прави, защото парите се прехвърлят към други администрации, може би предизборно се прави това нещо с цел манипулация на изборите и прочие", казаха протестиращи от Агенцията за социално подпомагане.
Четирима души са загинали, след като Русия извърши масирано комбинирано нападение срещу Киев рано тази сутрин. В много райони на украинската столица са възникнали пожари, причинени от отломки, съобщиха украинските власти. Междувременно, по информация на Ройтерс, след украинска атака с дронове е бил спрян износа на петрол от руското черноморско..
Управляващи и опозиция отново влязоха в спорове по параметрите на държавния бюджет, който правителството внесе вчера в Народното събрание без преговори със синдикатите и работодателските организации. Вицепремиерът Атанас Зафиров защити по време на парламентарния блицконтрол първия бюджет в евро, макар да призна, че предвидените средства не..
Кореспондентът на БНР в Кипър Бранислава Бобанац е тазгодишният носител на наградата на Съюза на българските журналисти "Златно перо" за български кореспондент в чужбина. Тя е отличена за обективно и вярно отразяване на събитията и процесите в Кипър, както и за живота на българската общност на островната държава. СБЖ присъди и специално..
Ваксината срещу варицела влиза в националния календар на задължителните ваксини, защото 2% процента от всички заболели деца влизат в болница с усложнения, а това са 600 деца. Това заяви във Варна доцент д-р Ангел Кунчев - главен държавен здравен инспектор. Той коментира, че веднага след излизането на наредбата в Държавен вестник и влизането в сила..
От "Демократична България" ще сезират прокуратурата за разследване на сайта "Биволъ" за схемата около придобиването на "Булгартабак". Това съобщи съпредседателят на коалицията Ивайло Мирчев, а поводът е вчерашното признание на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, че е бил "ятак" на Цветан Василев по време на конфликта му с Делян Пеевски: "Вътре са..
"Особеният управител е много особен. Промените в закона му дават права, които са правно нелогични . Той влиза, за да се разпорежда с чужда собственост, не подлежи на съдебен контрол – според решение на българския парламент, обаче това е международна фирма и ще подлежи на много сериозен съдебен контрол всяко решение, което се вземе спрямо..
Вицепремиерът Томислав Дончев отговори отрицателно на въпрос на депутата от "Величие" Юлиана Матеева дали се очаква оставка на вътрешния министър Даниел Митов, след като стана ясно, че отстраненият директор на полицията в Пазарджик е бил преназначен в звеното за подпомагане на министъра. "В тази връзка въпросът ми е: Да очакваме ли оставка на..
От 5 януари зоните за платено паркиране в София ще бъдат разширени и ще поскъпнат двойно. Това прие Общинският съвет с 35 гласа "за" и 12 "против"...
Възможностите на тази партия, която ще се учреди в събота – Алианс за права и свободи (АПС), са ограничени, заяви в интервю пред БНР Гюнер..
Без отопление и с ограничен бюджет – така посреща зимата Общинското спортно училище "Дръстър“ в Силистра . Повреденият котел не подлежи на..