Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бойко Рашков: Липсата на взаимодействие между политическото и професионалното ръководство на МВР се отразява негативно

"Докато аз бях министър, Калин Стоянов се държа като достоен, лоялен служител"

| Интервю
Бойко Рашков
Снимка: БТА

"Трябва да сме обективни и коректни - докато аз бях министър, Калин Стоянов се държа като достоен, лоялен служител. Нямам сериозни бележки по отношение на изпълнение на служебните задачи от негова страна". Това заяви пред БНР Бойко Рашков, депутат от ПП-ДБ, бивш министър на вътрешните работи. 

"Той отговаряше на критериите да бъде директор на ГДБОП. 

Един служител на МВР обаче може да е добър оперативен работник, да бъде стриктен изпълнител на указания, но да не може да поеме функциите на политическата длъжност министър. Разликата е съществена".

Рашков коментира думите на премиера Денков, че не се е чувал отдавна с вътрешния министър и напомни, че министър-председателят сне доверието си от Стоянов, но не успя да го освободи от длъжността заради липсата на подкрепа в парламента.

"От две партии – ГЕРБ и ДПС. По такъв начин потвърдиха, че именно те са предложили  на Кирил Петков кандидатурата на Калин Стоянов за министър на вътрешните работи.

Ако още към онзи момент той се беше оттеглил, нямаше да бъдем свидетели на необичайно положение, в което министър-председателят работи с министър, от който е снел доверието си". 

Бойко Рашков анализира факта, че премиерът Денков часове наред не е могъл да се свърже с главния секретар Живко Коцев, който днес оттегли подадената си оставка. 

"За мен това не е нормално като поведение. Става дума за висша професионална длъжност в МВР. 

Проявено е недоверие към премиера, което за мен е странно – да не се уведоми за главния секретар нито от страна на председателя на ДАНС, нито от страна министъра на вътрешните работи". 

Изненадах се неприятно да чуя как министърът на вътрешните работи не може да се обоснове защо отказва на НС да предостави една елементарна информация - дали Мартин Божанов – Нотариуса е бил сътрудник на МВР, посочи още Рашков в предаването "РадиоТочка".

Той коментира изказването на главния секретар Живко Коцев, че  е подал оставка заради "психологически и морален натиск".

"Липсата на взаимодействие между политическото и професионалното ръководство на МВР се отразява негативно. Професионалната дейност, ако тя се олицетворява от главния секретар на МВР, не намира опора в политическото  ръководство. Моята информация е, че дистанцията е установена от министър Калин Стоянов, т.е. той заобикаля главния секретар във всяко едно отношение". 

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Строителите с най-високото увеличение на заплатите във Великотърновска област

Строителите са получили най-високото увеличение на заплатите във Великотърновска област. В сектора възнагражденията са увеличени с 11 процента. С толкова за третото тримесечие са намалели средните заплати на заетите в енергетиката в региона. Всеки четвърти във Великотърновска област работи в преработващата промишленост или в търговията,..

публикувано на 22.11.25 в 17:32
Специалният пратеник на Белия дом Стив Уиткоф.

Представители на Украйна и САЩ обсъждат плана за мир на Тръмп в Женева

Американско-украински разговори по предлагания от Доналд Тръмп нов план за край на войната в Украйна ще се проведат утре в Женева, предаде агенция Ройтерс, цитирайки представител на САЩ. В срещата от американска страна ще участват специалният пратеник на президента Тръмп Стив Уиткоф и държавния секретар на САЩ Марко Рубио. По-рано..

публикувано на 22.11.25 в 17:17

С изложба в Пловдив започна кампанията "Шофирай със сърце и разум"

С изложба и демонстрации за отговорно и безопасно поведение на пътя, в Пловдив започна кампанията "Шофирай със сърце и разум". В събитието,  организирано от Фондация "Ани и Явор", се включиха младежи от пловдивски училища и много родители с децата им. Участник в игрите, разпределени на няколко щанда в центъра на града, беше и 9-годишният..

публикувано на 22.11.25 в 16:59
Сражения в Украйна

Западни лидери със съвместно изявление за американския мирен план за Украйна

Западни лидери разпространиха съвместно изявление по повод оповестения американски мирен план за Украйна. В него се казва, че те категорично се придържат към принципа границите да не могат да бъдат променяни със сила. Украйна и САЩ започват разговори в Швейцария по мирния план на Тръмп "Категорично се придържаме към принципа, че..

публикувано на 22.11.25 в 16:50

От "Да, България" призовават варненци на протест утре пред залата, в която ще се събере ОИК

От партия "Да, България" призовават жителите на Варна на протест утре пред залата, в която ще се събере Общинската избирателна комисия. Според партията целта на това извънредно заседание е да бъде отстранен Благомир Коцев от кметския пост във Варна, преди идния четвъртък съдът да излезе с решение дали той ще остане в ареста. Борисов е..

публикувано на 22.11.25 в 16:20
Министерство на земеделието

"Напоителни системи" извършват постоянен контрол на река Места край Хаджидимово

Във връзка с обилните валежи от дъжд на територията на област Благоевград, служители на "Напоителни системи" извършват постоянен контрол и наблюдение на участъците на рeка Места, които се стопанисват от дружеството, съобщиха от земеделското министерство. Няма опасност водата, излязла от коритото на река в община Хаджидимово да залее на..

публикувано на 22.11.25 в 16:00

Протестът при моста "Чавдар" заради зоните за паркиране в София приключи

Приключи протестът заради зоните за паркиране в София. Възстановено е движението по моста "Чавдар". Трафикът е обичаен за този час в съботния ден. Недоволството е предизвикано от предложението за разширяване на синята и зелена зона за платеното паркиране и покачването на цените. Протестиращите са категорични, че проблем с паркирането в..

публикувано на 22.11.25 в 15:46