Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Жертвите на руския удар срещу Харков станаха шест

Спасители работят на мястото на нощна атака с дрон срещу жилищна сграда в Харков, 4 април 2024 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Шестима души са били убити, а десет ранени при нов руски удар рано тази сутрин срещу украинския град Харков, вторият по големина в страната, съобщи в Телеграм областният губернатор Олег Синегубов. Тази нощ за северните, южните и източните райони на Украйна беше обявена въздушна тревога заради заплахата от крилати ракети.

Атаката е била извършена от дронове, съобщи националната полиция. В социалните мрежи бяха публикувани снимки на пожари, които са избухнали по градските улици и до сгради.

Обществена телевизия предаде, че е пострадала висока жилищна сграда в квартал Шевченковски, а магазин се е запалил. По-рано областният ръководител Синегубов съобщи за удар срещу жилищна сграда в Харков и ракетна атака срещу село северно от града.

Няма данни за жертви и при двата инцидента. Руските удари срещу североизточния град Харков се засилиха през последните седмици. По-рано тази седмица началникът на кабинета на президента Володимир Зеленски, Андрий Ермак, каза пред изданието "Политико", че вижда Харков като най-вероятната цел за нова руска офанзива през май или юни.

Вчера Русия изстреля пет ракети по южния украински град Запорожие и уби най-малко четирима души, а 20 бяха ранени. Сред пострадалите са и двама журналисти, отразяващи последиците от ударите в града, който е близо до фронтовата линия. Областният управител Иван Фьодоров каза, че най-малко три жилищни блока, 10 къщи, магазини и производствен обект са били повредени.

По публикацията работи: Ерол Емилов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Местни избори в Косово

Местни избори в Косово

Днес в 18 от 38-те общини в Косово, в това число и в столицата Прищина, се провежда втори кръг на местните избори, като от полицията и прокуратурата са обявили допълнителни мерки с цел осигуряване на спокойно протичане на изборния процес, съобщава Косовското радио и телевизия, цитирано от БТА. След първия кръг на местните избори в Косово,..

публикувано на 09.11.25 в 08:05

Български лекари консултират двойки с репродуктивни проблеми в Албания

Днес завършва Европейската седмица на плодовитостта, която се проведе между 3 и 9 ноември. Инициативата има за цел да повиши осведомеността и да намали стигмата по въпросите, свързани с плодовитостта и безплодието, като поставя акцент върху психологическото и социалното въздействие на тези теми. Кампанията се стреми да осигури необходимата..

публикувано на 09.11.25 в 07:17

И днес няма да работи Линия 3 на столичното метро

И днес ще бъде спряно движението по Линия 3 на софийското метро, припомнят от Столична община.  Причината - актуализация на софтуера, системите за контрол и управление на влаковото движение на трите нови станции от разширението на метрото по булевард "Владимир Вазов".  За пътуващите е осигурен заместващ автобусен транспорт, припомнят от Столична..

публикувано на 09.11.25 в 06:56

Нов супертайфун приближава Филипините

Бурята Фунуон прерасна в супертайфун и приближава Филипините, като създава опасност от унищожителни ветрове и наводнения, предадоха световните агенции. Тя се намира на 125 км на изток-североизток от град Вирак, има постоянни ветрове от 185 км/ч с пориви до 230 км/ч.  Няколко училища отмениха занятиятя утре или ги преместиха онлайн, а държавния..

публикувано на 09.11.25 в 06:53
Украински военен разполага мрежа срещу дронове в Източна Украйна, 4 ноември 2025 г.

Украйна продължава да възстановява пораженията от вчерашната масирана руска атака

Руската армия е атакувала с дрон хуманитарна мисия с чуждестранни журналисти в района на Константиновка, съобщиха местните власти. Няма пострадали сред представителите на медиите от Австрия и Испания, повреден е бронираният автомобил, с който са пътували, пострадали са и сгради в близост до нападението.  Москва е струпала над 150 хиляди военни в..

публикувано на 09.11.25 в 06:30

В Бразилия издирват пострадали от торнадото, което връхлетя щата Парана

В Бразилия продължават спасителните операции по издирването на пострадали хора след торнадото, което връхлетя град Рио Бонито до Игуасу, в който живеят 14 000 души и отне живота на шестима. Съобщава се ветрове със скорост от 250 км/ч, които са разрушили сгради, както и обърнали автомобили.  Предупреждение за бури продължава да е в сила както за..

публикувано на 09.11.25 в 06:28
Сирийският президент Ахмед аш Шараа

Президентът на Сирия Ахмед аш Шараа пристигна в САЩ

Сирийският президент Ахмед аш Шараа пристигна в Съединените щати на официално посещение, което сирийската агенция САНА определя като историческо.  Това стана възможно след като Шараа беше премахнат от черния списък на Вашингтон със санкционирани за тероризъм лица и организации.  Очаква се сирийският лидер, чиито бунтовнически сили свалиха от власт..

публикувано на 09.11.25 в 06:18