Тя е една от най-талантливите треньорки в съвременната художествена гимнастика. Талантът е закодиран в ДНК-то й, защото е внучка жената, която промени представите за този спорт не само в България, но и по света – легендата Жулиета Шишманова. Става въпрос за Жулиета Канталупи.
Дъщерята на Кристина Гюрова, също като баба си промени представите за художествената гимнастика, но в Италия. Тя изведе София Рафаели до световната титла в индивидуалното, а заедно с Милена Балдасари и до отборното злато на първенството на планетата в София.
От около половин година Жулиета вече не е част от италианската гимнастика. След 12 години работа на Апенините по обективни и субективни причини тя взе решение да напусне и след известно обмисляне прие предложението да стане част от щаба на националния отбор на Израел.
„Много съм доволна от мястото, което избрах. Работата е много интересна, защото работим в екип. Това е нещо различно за мен и ме стимулира страшно много. Децата са прекрасни, а колежките ми са много добри. Много е различна работата ми в Израел в сравнение с Италия. В Италия работих в моя клуб заедно с майка ми, а сега работя с националния отбор на Израел. Всичко е различно. Имаме главен треньор – Айлет Зусман, която е много талантлива. Тя подкрепя всяка една от нас, обсъждаме как да работим, но все пак крайните решения са нейни. Тя знае най-добре какво е най-добро за гимнастичките, които представят страната на големи форуми“, това сподели специално за БНР Жулиета Канталупи в първото си интервю след най-голямата промяна в професионалната й кариера.
„В Израел ми дадоха свобода и ми помогнаха да порасна. Сега виждам много повече неща, които преди не съм могла да видя. Научих много. След като реших да напусна Италия, имах много предложения. От една страна ми беше трудно да взема решение, но от друга се почувствах много добре. Имах предложение да работя и в България. Всъщност трябваше да избирам между България и Израел, но аз исках да променя всичко. Да, най-голямото предизвикателство беше различния начин на работа. Знам как се работи в България, но не знаех нищо за това как се работи в Израел. И избрах по –голямото предизвикателство - да работя по нов начин. Взех решението сама и след това казах на майка ми. Бях решила да напусна Италия преди световното първенство във Валенсия. Италианската федерация знаеше, че състезанието в Испания ще е последното ми под италиански флаг. Просто във Валенсия всички разбраха, че напускам и започнах да получавам предложения за работа“, допълни талантливата треньорка.
Ето как коментира тя ситуацията в Израел и дали има притеснения по отношение са сигурността си заради войната в Ивицата Газа.
„Не се притеснявам, но ситуацията е много сложна и опасна. Много е трудно, аз изживявам всичко с тях, защото живеем заедно. Усеща се напрежението. Въобще не е лесно“ , сподели още Жулиета Канталупи.
Още за работата на Жулиета Канталупи в Израел, за това дали осъзнава, че върви по стъпките на легендарната си баба, можете да чуете в звуковия файл.
Локомотив (Пловдив) победи Локомотив (София) с 1:0 като гост в среща от 22-ия кръг на Първа лига и изпревари съперника си във временното класиране. Пловдивчани събраха 20 точки на 13-а позиция в подреждането, а софийските „железничари“ вече са 14-и също с 20 точки. Победният гол за гостите реализира Жулиен Лами в 65-ата минута, а те доиграха мача с..
Григор Димитров ще се изправи срещу квалификант в първия кръг на турнира от категория ATP 500 в Дубай, а вече е известно и името на съперника на първата ни ракета. Това е австралиецът Кристофър О’Конъл, №82 в световната ранглиста. 33-годишният хасковлия има три победи от три мача срещу О’Конъл и е загубил само един сет в двубоите си с австралиеца..
Елизара Янева триумфира с втора поредна титла от тенис турнирите за жени. 17-годишната българка триумфира в игрите по единично на надпреварата на твърда настилка в Манакор (Испания) с награден фонд 15 хиляди долара. Във финала българката се наложи над квалификантката Брит дю Пре (Нидерландия) с 2:6, 6:4, 6:3 за близо два часа игра. Янева изостана с..
Иван Банчев спечели златен медал в дисциплината рекърв мъже на европейското първенство по стрелба с лък на закрито в Самсун (Турция). Във финала Банчев победи със 7:3 сета представителя на домакините Мете Газоз, който е действащ световен и европейски шампион на открито, както и носител на олимпийската титла от Игрите в Токио. Финалът се проведе по..
Милена Тодорова записа пореден отличен резултат в кариерата си, след като завърши пета в масовия старт на 12.5 километра на Световното първенство по биатлон в швейцарския зимен център Ленцерхайде. Най-добрата българска състезателка пропусна две мишени в четирите стрелби и остана само на 24.3 секунди от шампионката Елвира Йоберг (Швеция). Тодорова..
Швейцарският доминатор в алпийските дисциплини на ските Марко Одермат спечели супергигантския слалом пред родна публика в Кран Монтана. Световният шампион Одермат, който тръгна в стартов номер 15, пресече финала за 1:21.53 минута под бурните аплодисменти на няколко хиляди свои сънародници. Той бе най-бърз в третия и четвъртия сектор на пистата, като..
Американката Микаеле Шифрин се завърна на пътя на победите, като спечели слалома в италианския зимен център Сестриере. Това е нейната победа №100 за Световната купа, като тя е абсолютен лидер сред всички състезатели в историята по този показател. От дебюта си през 2011 тя има 63 победи в слалома, 22 успеха в гигантския слалом, 5 на Супер Джи, 5 на..
" Тези, които трябва да се извинят и да понесат съдебна отговорност, са хората, които в момента насилствено, и с фалшиви данни, вкарват България в..
Приключва международната система, която бе учредена в края на Втората световна война, чийто резултат беше ядреният чадър, който Америка осигуряваше на..
Цялото интервю на Явор Стаматов с Делян Добрев в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.