Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Калоян Георгиев: Големият проблем е, че не се знае кой ще носи отговорност за служебния кабинет

"С тези промени в никакъв случай служебното правителство не стана по-малко политически обвързано", смята юристът

| Интервю
Снимка: Спас Крайнин

"Не стигнахме до конституционна криза, но не сме сигурни, че нещата просто ще продължат по нормален ред". Това коментира пред БНР юристът Калоян Георгиев във връзка с промените в Конституцията и назначаването на служебен кабинет.

"Този ред е непознат за всички нас. Видимо трудно сработва, въобще тръгва тази процедура. Смятам, че от президентството направиха всичко възможно да я спазят така, както е начертана по новите правила в Конституцията", добави той. По думите му сега президентът не носи никаква политическа отговорност за служебния кабинет:

"Неговата работа е да подпише един указ за назначаване на това правителство, за което той по никакъв начин няма как да носи отговорност оттук насетне".

Според юриста именно тук е един от големите проблеми, защото не се знае кой точно ще носи отговорност за този кабинет. "Може би единственото положително е, че ще има Народно събрание, което ще следи дейността му", подчерта той в интервю за предаването "Преди всички".

Тръгнахме от една посока и стигнахме не знаем къде, изказа мнението си Георгиев относно конституционните промени, към които се тръгна с основна цел съдебната реформа.

Според него не може да се залага в Конституцията ограничаване на правата на една служебна власт. Той напомни решение на Конституционния съд, според което служебната власт има всички правомощия като редовен кабинет.

Юристът смята, че с тези промени са се създали много повече проблеми. И призова да се попитат вносителите им за основните цели.

"Проблемът е в тесногръдието и в това, че отказаха да мислят по-далече от техния мандат. Когато правиш промени в закони, трябва да мислиш напред как ще действа този закон. А за Конституцията - говорим за основни ценности, права и начин на управление на страната. Това не се направи. В момента имаме една Конситуция, лишена въобще от двигателната си сила. Там има едни разпоредби, които обаче са кухи към този момент без приемането на закони. Също и съдебната реформа не може да се осъществи без приемане на Закона за съдебната власт. Проблемите са много. Конституцията, макар и променена, върши същата работа като предната, защото до приемането на допълнителните закони тя просто не функционира, освен с дребните поправки".

С тези промени в никакъв случай служебното правителство не стана по-малко политически обвързано, категоричен е Калоян Георгоев. 

Според него искането президентът да не подпише указ за назначаване на това служебно правителство е недопустимо. Ако президентът не го подпише, той ще наруши конституционните си задължения, защото според новия текст той просто назначава служебното правителство, обясни още юристът. 

Цялото интервю на Силвия Великова с Калоян Георгиев в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 


По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Киър Стармър

Британският премиер поздрави Марк Карни за победата му на изборите в Канада

Британският премиер Киър Стармър поздрави Марк Карни за победата му на канадските избори, заявявайки, че приветства лидерството му по международни въпроси и очаква да продължи да работи в тясно сътрудничество с него по отбраната и други въпроси. Лейбъристката партия на Киър Стармър обаче я очакват големи проблеми на местните избори, които ще се..

публикувано на 29.04.25 в 10:46
Премахване на незаконните постройки в столичния квартал

БХК: ЕСПЧ постанови нови привременни мерки за останалите без дом от "Захарна фабрика"

ЕСПЧ разпореди на българските власти да предложат подходящи алтернативни възможности за настаняване на четиринадесетте души, засегнати от премахването на незаконни постройки в столичния кв. "Захарна фабрика" по-рано този месец. За новите мерки Европейският съд по правата на човека (ЕСПЧ) уведоми снощи останалите без дом жалбоподатели, както и..

публикувано на 29.04.25 в 10:21

Ремонтът на детското отделение в дупнишката болница се бави

Ремонтът на детското отделение в дупнишката болница ще се забави, не са събрани  необходимите средства  - около 640 хиляди лева, каза тази сутрин за БНР главният лекар на здравното заведение д-р Стефан Николов . В края на 2024 година беше изготвен проект "Светулка" на фондация "За доброто", по който работят организации и сдружения в града за набиране..

публикувано на 29.04.25 в 10:11
Александар Николоски

Транспортният министър на РСМ: България не иска да строи жп линия, избягват среща с нас

Министърът на транспорта на Северна Македония Александър Николоски казва, че са изпратени над 15 писма до България, на които не е получен отговор от българска страна за изграждането на железопътната линия до България, предаде МИА. "Честно е да се срещнем и да ни кажат. Фактът, че избягват да се срещат с нас, говори много за съдбата на..

публикувано на 29.04.25 в 10:10

10 дни в ритъма на джаза – в очакване на фестивала в Банско

Тази година почитателите на Банско джаз фестивал ще бъдат изненадани не само с участието на световни звезди, много от тях носители на престижни музикални награди, но и с факта, чe  най-авторитетното музикалното събитие ще бъде цели 10 дни и нощи . А  най-големият сюрприз е участието на YouTube феномена ЙОЙОКА - 15-годишната барабанистка от..

публикувано на 29.04.25 в 09:45

Тежка катастрофа на АМ "Тракия" до отбивката за село Лозен

Един човек е пострадал при катастрофа на АМ "Тракия" в посока София. Инцидентът е станал близо до отбивката за село Лозен. На място има екип на Пътна полиция. Движението се регулира от екипи на МВР.

публикувано на 29.04.25 в 09:45

25% от компаниите у нас планират да намалят персонала си. Какви са причините?

25% от компаниите планират да намалят своя персонал, обяви пред БНР Николай Николов, Българска асоциация за управление на хора, Българска конфедерация по заетостта. Той посочи, че в проучването на Българската конфедерация по заетостта от месец април се наблюдава леко увеличение на този показател, ако го сравним с предишното изследване...

публикувано на 29.04.25 в 09:30