В едно от големите музикални събития на настъпващата пролет се превърна рециталът на оперната звезда на арабския свят Фатма Саид в партньорство с английския пианист Джоузеф Мидълтън от поредицата “Съкровени гласове“ на сцената на зала “България“. Това беше един различен, красив и запомнящ се камерен концерт. В първата част двамата музиканти ни поднесоха песни от Моцарт, Шуберт и Шуман. Ще напомня, че египетският сопран Фатма Саид е възпитаничка на Музикалната академия “Ханс Айслер“ в Берлин и, както сподели в първото си интервю за българска медия преди концерта, много цени германския романтичен песенен репертоар и Шуман е един от любимите й композитори. Също така обяви, че голяма част от това, което ще чуем в зала “България“, ще влезе в предстоящия й албум, върху който работи в момента. Бях впечатлена от отличното й произношение, от умението й да изгражда вълнуващо кратката музикална форма на песента. Тя сякаш разказваше малки истории. Редуваха се мечтателни, тъжни и закачливи картини. Подбирайки песни от различни вокални цикли, сякаш беше съставила нови, свои цикли, та се колебаех дали да ръкопляскам между песните или да се наслаждавам тихо на новото цяло, което ми поднася.
Във втората част прозвуча музика от испански автори, за която Фатма Саид беше споделила, че е другата й страст. Слушахме песни от Мануел де Файя, Фернандо Обрадорс и Хосе Серано Симеон – повечето от тях са от дебютния албум на младата звезда “Светлината“, както и последната песен от програмата, “Подай ми флейтата и пей“ от ливанския композитор Наджиб Ханкаш по едноименната поема на Халил Джубран. В тази част бяхме завладени не толкова от испанската страст, колкото от вглъбеността, мъдростта и безвремието на Изтока, който е оплодил и испанската култура. Тук Фатма Саид, която има прецизна интонация и отлична вокална техника, просто ни зашемети с няколко безкрайно дълги тонове! Усетихме аромата на Изтока – отново, не в претрупване на ярки багри, а в магическата орнаментика. Още се чувствам обгърната от аромата на този концерт, като от финалните акорди на висококласен парфюм, дълго след като връхните нотки са отлетели и сърцевината се е разгърнала.
Не мога да пропусна отличното партньорство на английския пианист Джоузеф Мидълтън. Фатма Саид посочи в интервюто ни, че изключително разчита на него, и с право! Той я следва абсолютно, до степен сякаш да се разтвори в нейната песен. Двамата ни подариха два прекрасни биса – “Тhe way you look tonight“ от филма “Swing Time“ и ощеедна песен от много успешния и удостоен с престижни награди албум на Фатма Саид “Светлината“ – “Дъщерята на султана“.
Днес - 26.11, се навършват 115 години от рождението на писателя Йожен Йонеско. Той е ненадминат представител на "театъра на абсурда". "След Втората световна война живеем във все по-атеистични времена. Обществото се потапя в една хедонистична среда. Театърът на абсурда отчита това. С него се занимава и драматургията на Йожен Йонеско", разказа..
Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..
Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..
В седмото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Пренасяме ви в атмосферата на международния оперен конкурс “Николай Гяуров“ в Модена в разговор с един от членовете на журито – директорката на Варненската опера Даниела Димова - Специален гост: оперната..
Гьоте институт – България е домакин на премиерата на най-новото видеопредставление на творческия колектив "Метеор" - "Вълшебната гора". Става дума за видеопредставление и пърформанс на живо тази вечер от 19 часа. Събитието обещава да ни отведе към границите на другостта чрез ритуална трансформация. "Образът на гората и планината като..
На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози. Петър Арнаудов е роден в София, син е на уважавания професор Михаил Арнаудов. Учи цигулка при Владимир Аврамов,..
26 песни отиват на големия финал на Младежкия конкурс за нова песен, който ще се проведе днес, 22-ри ноември , съобщиха от "Музикаутор". Финалистите са определени с лед оспорвано състезание в двете конкурсни вечери в сряда и четвъртък – 20-и и 21-ви ноември. Финалът ще се проведе в Националния студентски дом от 17 часа, а входът е 10 лева...
Имаме абсурди – вторият иска лидерска среща с първия и в същото време не го признава за лидер. За какво е тогава лидерската среща? Това каза..
Със съмишленици обмисляме създаване на политически проект , когато сме готови - тогава ще го обявим. Това каза пред БНР Корнелия Нинова, бивш..
Сюжетът на сериала "Вина" показва и значението на местното вино като културно наследство. По инициатива на продуцента на филма Надежда Цветкова в..