Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

България след Чернобилската ядрена авария

Лекция на специалиста по атомна енергия Атанас Кръстанов

| Интервю
Снимка: Таня Милушева

Днес в Столичната библиотека ще се проведе публичната лекция "България след Чернобилската ядрена авария". Тя е част от лекторията "Светът на физиката - на живо", организирана от Столичната библиотека, списание "Светът на физиката" и катедра "Физика" при Минно-геоложкия университет "Св. Иван Рилски". По темата ще говори специалистът по атомна енергия и защита от природни и индустриални бедствия Атанас Кръстанов. 

На събитието ще бъдат показани кадри от документалния филм "Хроники за неудобната истина", посветен на българския Чернобил - също проект на лектора Атанас Кръстанов. Сценарият е изграден по спомените на малкото останали живи свидетели на отминалите трагични събития. 

На 26 април предстои поредната черна годишнина от аварията в ядрената централа "Чернобил", която се случи през 1986 г.

Човек трябва да се замисли какво е било, какво е и какво може да стане, каза пред БНР и предаването "Хоризонт до обед" Атанас Кръстанов. 

"Чернобилската авария беше най-големият ядрен инцидент, който се е случил в света, но той не е възможно най-високата степен, която може да се постигне като авария. Затова винаги трябва да имаме едно наум и да мислим, че нещо страшно може да стане и в бъдеще", коментира той. 


Специалистът напомни събитията през 1986 г. и подчерта, че тогава не са били взети никакви мерки за йодна профилактика на населението:

"Изобщо не се говореше, че човек трябва да се пази, да стои на закрито, да затваря прозорците, да се ограничи консумацията на пресни зеленчуци и храни. По този начин България стана една от най-силно засегнатите не като замърсяване, а като дозово натоварване". 

По думите му обаче взимането и пиенето на йодни таблетки профилактично сега е вредно и противопоказно. Според него това е пряко въздействие върху психиката на хората, останала от 86-а година, когато 90% от хората не са знаели за опасността:

"България беше разделена на две групи - едната беше силно замърсена, която консумираше всичко без никакви притеснения, защото не знаеше, а другата част - висшата номенклатура, които се хранеха с абсолютно чисти храни и води. За една част от храните, които се изнасяха, имаше контрол, но никой не каза на хората, които са във високопланинските селища, да спрат консумацията на храна, да не хранят животните с тази люцерна, която беше замърсена. Така че едно дете от Родопите с 200-милилитрова чаша взимаше доживотната си доза, а то е поемало всеки ден".


Според Атанас Кръстанов най-важното е възстановяването на доверието към институциите, което след Чернобил е тотално сринато

Цялото интервю на Таня Милушева с Атанас Кръстанов в предаването "Хоризонт до обед" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Златоград

Тодор Батков-младши е втори в листата на ГЕРБ в Смолян

Истински избори в България отдавна няма, всичко е превърнато в технология на изборите, смятат родопчани, които на предстоящите предсрочни парламентарни избори ще изпратят в 50-тото Народно събрание  от 22-ри избирателен район общо четирима депутати. Как приемат последните политически събития хората от Смолянско, промени ли се животът им и какво..

публикувано на 08.05.24 в 15:22
Снимката е илюстративна

САЩ спрели доставка на оръжие за Израел заради офанзивата в Рафах

Съединените щати са спрели доставката на оръжия за Израел миналата седмица в отговор на очакваната офанзива в Рафах. Това е заявил пред Ройтерс високопоставен американски служител, пожелал анонимност. Белият дом и Пентагонът отказаха коментар. За първи път след атаката на палестинската групировка "Хамас" срещу Израел на 7 октомври Вашингтон..

публикувано на 08.05.24 в 15:11
Димитър Главчев в МС.

Предстои физическа инвентаризация на наличностите в "Лукойл"

Служебният премиер Димитър Главчев съобщи, че предстои физическа инвентаризация на наличностите в "Лукойл". Това обяви самият Главчев в началото на заседанието на кабинета. Проверката е възложена на НАП и Агенция "Митници". Пред министрите Главчев обяви, че от утре започва и изплащането на помощите в размер на близо 300 милиона лева на 51 000 земеделски..

публикувано на 08.05.24 в 15:09
Корабът

Пищен морски парад посрещна олимпийския огън във Франция

Пищен морски парад посрещна олимпийския огън, който пристигна по море във Франция, за да достигне Париж за летните Олимпийски игри. Около 150000 души са очаквани на пристанището в Марсилия за тържеството по посрещането. Белите мачти на легендарния кораб "Белем", пренасящ олимпийския огън от родната му Гърция, се извисиха край брега на..

публикувано на 08.05.24 в 15:07
проф. Захари Захариев

Проф. Захари Захариев: Визитите на Си Цзинпин са част от стратегическите цели за връзките с Европа

Сърбия и Унгария придобиват нова тежест в своята собствена външнополитическа активност и външнополитическа стратегия с посещението на Си Цзинпин по време на европейската обиколка на китайския лидер. Това коментира проф. Захари Захариев, председател на асоциацията "Един пояс, един път",  в интервю пред БНР.  Георги Готев: Китай тепърва..

публикувано на 08.05.24 в 14:54
Церемония по встъпване в длъжност на Владимир Путин като президент за пети мандат, 7 май 2024 г.

ЕС: Страните членки решават за присъствието на церемонията по встъпване в длъжност на Путин

"Решението за присъствие на иногурацията на Владимир Путин за неговия пети президентски мандат е в ръцете на страните членки. Не за първи път ЕС не реагира единно" - това каза говорителят на Европейската служба за външна дейност Петер Стано в отговор на въпрос за решението на някои страни членки, сред които Франция, Унгария и Словакия да изпратят..

публикувано на 08.05.24 в 14:36
Посещение на Си Цзинпин в Белград, 8 май 2024 г.

"Уважение и любов" за Си Цзинпин в Сърбия

Сръбският президент Александър Вучич потвърди силната си подкрепа за китайския суверенитет над Тайван днес по време на пищното си посрещане на китайския лидер Си Цзинпин, който се стреми да задълбочи политически и икономически връзки с по-приятелски настроените страни в Европа, предаде АФП. Китай наля милиарди в Сърбия и в съседни балкански..

публикувано на 08.05.24 в 14:20