Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доменико Дара за "Кратък дневник на съвпаденията" и за пощальона, като създател на съдби

Доменико Дара
Снимка: Личен архив

Доменико Дара стана известен в България с романа "Малинверно" – една история за библиотекар, който се оказва и в ролята на пазач на гробище. 

Вълнуващата история стана толкова любима на българския читател, че Доменико посети дори и България, за да се срещне с тях. 

Сега на пазара може да намерите първата книга, написана от Доменико "Кратък дневник на съвпаденията". Този път италианският разказвач ни запознава с пощальон, надарен с таланта да имитира почерка на другите. Така той развива навика да отваря, чете и преписва писмата, като създава хронология на малкото италианско градче Джирифалко. 

"Когато за първи път дойдох в България, имах усещането за силна връзка със страната. Усещах близост между духовете. Особено от положителния начин, по който беше приета книгата ми "Малинверно", това ме убеди, че не е само мое чувството. 

С излизането на следващата книга, смятам, че това чувство ще се засили. Защото книгата е начинът, по който ние общуваме с хората. "Кратък дневник на съвпаденията" беше предназначена да представлява нещо написано на ръка. Затова и историята е от времето, когато всичко се пишеше на ръка. Всичко е ставало на ръка. 

Затова и професията на пощальона е позволявало на всеки, изпълняващ тази длъжност, да види с очите си всичко, което хората са написали. Това ми позволи да поставя писането на преден план, като нещо, определящо характера на самия човек.

А ролята на пощальона може да се разгледа като метафора. Той е носителят на вести, на съобщения. А книгите са именно това, сподели в "Понеделник вечер" Доменико Дара. 

Дара разказва още за ролята на старомодните писма, за жаждата да чакаш написаното от друг човек до теб, за възпитателната роля на написаното на ръка писмо, за очакването, изпълнено с неизвестност, несигурност и съмнение, които са част от школата на живота. 

Още по темата в интервюто на Иван Русланов с Доменико Дара, с превод от Ваня Георгиева. 

По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 30-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: На 28-и април музикалният свят изгуби една от най-ярките български звезди на оперетата и мюзикъла – дългогодишния солист на НМТ “Стефан Македонски“ Богомил Спиров. Посвещаваме първия час на предаването “Каста..

обновено на 05.05.25 в 17:35
Георгиос Филаделфес

Георгиос Филаделфес за успешното турне - "Магическа нощ на тенорите"

Георгиос Филаделфес пристига от Сливен. Идва с усмивка, с музика и песен. Всъщност Сливен не му е роден град. Роден е в Атина. И българският не му е роден, но го говори чудесно.  Георгиос Филаделфес е български зет. Съпругата му Валентина е пианистка. Той също свири на пиано, пее и дирижира.  Йоргус е тенор, изпял едни от главните парти на..

публикувано на 05.05.25 в 11:22

В памет на Богомил Спиров

В късните вечерни часове на 28-и април артистите от НМТ “Стефан Македонски“ разтърсиха социалната мрежа facebook, споделяйки един с друг новината, че звездата на трупата Богомил Спиров е загинал в катастрофа с мотоциклета си на столичен булевард . Шокирани и смазани от скръб, някои от тях бяха съвсем лаконични, като маестро Юли Дамянов ,..

публикувано на 04.05.25 в 23:30

Да потънеш в света на Любомир Пипков

Особено ценен и мащабен звукозаписен проект е новият троен албум на пианиста Веско Стамболов, събрал цялото клавирно творчество на композитора Любомир Пипков под заглавието „Ludus Rithmicus“. Той излезе на международния музикален пазар преди броени дни - на 25 април. Издателството е швейцарско, но звукозаписната продукция е реализирана изцяло в..

публикувано на 01.05.25 в 15:44
Изследователи на края на света

"Изследователи на края на света" - БНТ отново с филм за България на Антарктида

Защо ледниците на Ливингстън са почернели, на какво се дължи усиленото им топене, какво откриха изследователите под леда, кой е най-бързият ледник на острова и какво може да кажат сеизмолозите за ледотресенията? Отговори на тези въпроси дава документалният филм на БНТ "Изследователи на края на света".  Това е почти приключенски разказ за..

публикувано на 30.04.25 в 13:00
Габровският камерен оркестър

Има ли бъдеще Габровският камерен оркестър?

На 30 април Габровският камерен оркестър ще изнесе последния си концерт за сезона. Програма е особено интересна - тя включва Струнния квартет от Джузепе Верди във версия за оркестър, пиесите „Хризантеми“ и "Менует" от Джакомо Пучини и Концерт за пиано и оркестър №3 от Филип Глас - премиера за България. Солист е изявената габровска пианистка Ценка..

публикувано на 30.04.25 в 11:30
Филхармония

Филхармония "Пионер" с концерти в София, Братислава и Виена

Филхармония "Пионер", водена от диригента Любомир Денев-младши, ще изнесе концерт в  Първо студио на БНР на 30 април, сряда, от 19.00 ч.  Дни преди да отпътуват за турнето си в Братислава и Виена, младите филхармоници ще представят интересна програма: "Картини от България" от Константин Илиевски (главния диригент на Радиооркестъра), "Импровизация"..

публикувано на 30.04.25 в 10:13