Средно по 1500 лева доплащат у нас пациентите с онкологични заболявания, сочи проучване на "Индекс на болниците". Това поставя болните пред сериозни финансови бариери и достъп до адекватна здравна помощ, води и до търсене на здравна грижа в чужбина.
69% от пациентите с онкологични заболявания е трябвало да доплащат средно по около 1 500 лева за лечението си. 26% от тях са получавали ограничени здравни грижи, показват резултатите от национално проучване на "Индекс на болниците", извършено сред 417 пациенти и техни близки. За какво е трябвало да доплащат онкоболните, разказва социологът Юлияна Гальова.
"Оказва се, че 100% от нашите респонденти са минали през някакъв вид изследване. Заплатили са средно 455 лева. Що се отнася до приема на лекарствената терапия – през такава са преминали 75% от участниците в проучването. 25% от тях са заплатили 365 лева.
Освен тези преки разходи, които се налагат на пациентите с онкологични заболявания, има и други, свързани със специализирани храни, витамини, перука, естетични интервенции. Там средната сума, която се формира, е в размер на 897 лева".
Разходите за лечение на пациентите с онкологични заболявания не са покрити изцяло от Националната здравно осигурителна каза, Министерството на здравеопазването или общините. Това е причината онкоболните да търсят лечение в чужбина, например в Турция, казва доцент Димитър Калев – председател на Управителния съвет на Съвместната онкологична национална мрежа.
"Грижата за онкоболните в България е неорганизирана. Липсата на организация е причина за тези плащания и доплащания".
Доц. Калев дава пример с най-честият рак при жените – този на гърдата.
"Пациентката в началото може да опипа някакво уплътнение в своята гърда. Тя трябва да отиде на мамографски скрининг. После опипаната бучка трябва да бъде биопсирана. След операцията материалът отново трябва да отиде за хистологично изследване. Пациентката отново трябва да доплати за маркери, защото не са заплатени от Касата. Всички страни с организирана медицина, включително и нашите комшии – турците, са създали т.нар. всеобхватни ракови центрове. Това е стандарт в света. Те представляват лечебни заведения, където могат да бъдат осъществени всички процедури – от прием и диагностика до последните грижи за пациента. Ако бъдат създадени в България, те биха революционизирали грижата за пациенти с онкологични заболявания".
Единственият изход от ситуацията, според доц. Димитър Калев, е в така наречения анти-раков план, създаден през 2022 година, като до тази година няма нито една активност по него. В плана е залегнало изискване за създаване на сертифицирани и всеобхватни ракови центрове. Това би решило до голяма степен проблемите на българската онкологията, казва доцент Калев и признава, че грижата за онкоболните у нас не е добра.
Дотогава повече пациенти ще търсят онкологична грижа в чужбина. 40% от пациентите, които доцент Калев консултира, заминават за лечение в Турция.
През 34 специалисти преминава един онкоболен у нас, казва доцент Калев и представя доц. Ася Консолова:
"Адекватна грижа означава от процес на диагноза до процес на поддържащи грижи и проследяване".
В Гърция арестуваха всички служители на митнически контрол на граничен пункт с Албания. Обвинени са в корупция и изнудване. Отделът за борба с организираната престъпност разследва случая. Всички служители на митницата "Мавромати" с Албания са арестувани. Специализираната полиция е следила няколко месеца с камери и звукови записи..
Протестиращи срещу еврото нападнаха екипа на Българската национална телевизия по време на отразяването на шествието, което започна от триъгълника на властта. Полицията помогна на репортера Карина Караньотова и на оператора Миглена Гайдарова, които бяха обградени от протестиращите по време на вечерната емисия новини. За поредна вечер в..
Броят на жертвите на наводненията в американския щат Тексас достигна 27, сред които 9 деца, съобщиха властите, докато спасителите продължават издирването на оцелели. По-рано беше съобщено за 24 жертви, предаде Ройтерс. Над 800 души са били евакуирани от региона. Най-малко 23 от 25 момичета от детски летен лагер все още са в неизвестност,..
Огнеборците продължават гасенето на пожара, който пламна в обедните часове край кърджалийското село Звезделина, като променлив вятър пречи да бъде локализиран, каза пред БТА директорът на Регионалната дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" комисар Сергей Заимов. Гори смесен масив от иглолиста растителност и ниска широколистна..
От днес в Атина се въвежда пилотна програма с нощен транспорт. През различни интервали ще се движат градските автобуси, метрото и градската железница. Министерството на транспорта въвежда нощно транспортно обслужване, което е улеснение за туристите и на всички, които желаят да разгледат гръцката столица през нощта, без да отделят средства за..
За поредна вечер в София се провежда протест срещу въвеждането на еврото от 1 януари 2026 година. Хората вече се събират пред сградата на Президентството. Към този час събралите се протестиращи са малко, а полицейското присъствие е засилено. В триъгълника на властта са се събрали хора на различни възрасти, както и депутати, и общински..
Повече от 20 души са арестувани в Лондон след протест в подкрепа на забранената група "Палестинско действие", съобщи столичната полиция. На снимки и кадри от демонстрацията в централен Лондон се вижда малка група граждани, държаща плакати с надпис "Противопоставям се на геноцида, подкрепям "Палестинско действие"". Полицаите бяха..
Вносител или износител на електроенергия е България няма никакво значение. Това дали сме износител не трябва да е панацея, защото сме общ пазар и..
Лятото става все по-горещо и нуждата от почивка все по-голяма. Излючително неприятно е, ако се случи така, тя да бъде "развалена" от някоя лятна..
На 26 и 27 юли в Силистра ще се проведе третото издание на събитието „Пикник с кауза“. Организаторите от сдружение „Бъдеще за Силистра“ обещават..