Изложбата "Изгубени под водата" разказва забравени истории на потопени български села заради интензивния строеж на язовири в периода 1950-1986 година. Тя се открива тази вечер (09 април). Експозицията е разположена в алтернативното културно пространство Bobbina.
Става дума за мултижанрова инсталация, състояща се от колажи върху текстил, специално композирана звукова картина и видео. Изложбата представя съдбата на тези липсващи места и техните жители, като се опира на архивни и документални кадри, фотография, статии от медии.
Едно от потопените села е родното място на писателя Йордан Радичков - Калиманица, съществувало до 1984 година.
Зад инициативата стоят две сестри – Ралица Каменова и Стела Бизева.
"Нашият дядо е роден и израснал в едно такова село, което в момента се намира на дъното на язовир Огоста", разказа пред БНР Стела Бизева.
"Докато беше пенсионер, той през цялото време събираше материали от вестници, разговаряше с жителите на селото, за да увековечи спомена за живота на това място.
Със сестра ми решихме да продължим неговото дело.
Това е история, която винаги е пирсътвала в детството ни.
Над 40 села са обезлюдени умишлено, за да се направят на тяхно място язовири. Някои от тях са изцяло изселени, а други-частично. Като започнахме да търсим информация, разбрахме, че това е съдба и на много други хора, не само на нашия дядо".
Инициативата "Изгубени под водата" е уеб-базирана изложба, която чрез артистично изследване разказва малко известни истории за изчезнали български села, заличени през социализма вследствие изграждане на язовири. Проектът на сестрите Ралица Каменова и Стела Бизева започва през 2020 година като страница в Инстаграм, а днес излиза във физическото пространство, за да покаже по различен начин тези малко познати истории. В периода от началото на 50-те до средата на 80-те години в Народна Република България тече интензивен строеж на язовири. Не е тайна, че част от тях са изградени върху села, които са насилствено изселени.
Днес, в 16 часа, ще бъде открита изложбата "Глад 2.0". С нея Националният военноисторически музей отбелязва своята 109-годишнина . Изложбата може да бъде видяна в следващите 3 месеца. " Това е едно пространство за изживяване, едно пространство за рефлексия, място, в което посетителите да дойдат и да съпоставят факти от нашето минало и..
Световен джаз в София от 3-ти до 6-и юли. A to JazZ – най-големият фестивал за градска култура , се завръща за 14-и път с музика, свобода на изразяване, споделени емоции и пълно потапяне в пъстротата на по-високото изкуство. Програмата събира някои от най-добрите международни джаз, соул, фънк, ар-ен-би и етно изпълнители - вокалисти,..
Допреди около половин век в Израел е било немислимо да се изпълняват произведения на Вагнар и Рихард Щраус. Докато отдавна преминалия в отвъдното Вагнер не може да бъде обвиняван, че пред камерите на смъртта във фашистките концлагери е изпълнявана негова музика, Рихард Щраус е бил почти две години председател на Музикалната камара на Райха, назначен..
Летният афиш на Миланската Скала въодушеви любителите на оперното изкуство със “Зигфрид” на Рихард Вагнер. Завесата на Ла Скала тържествено се вдигна за третата част от цикъла “Пръстенът на нибелунга” на германския композитор с апел: “ПРЕКРАТЕТЕ ВОЙНАТА”, последван от известната фраза от операта “Симон Боканегра” на Верди: “E vo gridando pace, e vo..
С тържествени фанфари и с премиерата на операта “Танхойзер“ на 26-и юни беше открит Вагнеровият летен фестивал в Софийската опера . За поредна година форумът събира в България вагнерианци от цял свят – почитатели и музикални критици. Престижът на националния ни оперен театър в този репертоар вече е изграден, а очакванията към всяка нова продукция..
В Плевен продължават срещите, организирани от Регионална библиотека "Христо Смирненски" с български творци . Творческата вечер под мотото: "Думи и съдби: среща на творчески вселени" събра приятелите на поезията в залата на библиотеката. В Регионалната библиотека гостуваха Боян Ангелов, председател на СБП, Юлия Пискулийска, журналист и..
Домът на културата в Кърджали започна лятото с ново предизвикателство. В ход е подготовката на спектакъл, който обединява фрагменти от известните мюзикъли "Чикаго" и "Кабаре". Част от песните ще звучат за първи път на български език. В спектакъла, освен професионални актьори, ще участват и самодейци, чиято мечта е да бъдат на сцената...
Едно от най-разпознаваемите и обичани лица на bTV: лъчезарният и винаги усмихнат Борислав Лазаров е гост в "Нощен Хоризонт". Той влиза в домовете..
Не левовете са по-добрите пари, а еврото - по-лошите пари, които тласкат към инфлация, а това, че всяка фирма и предприятие се стреми към по-високи..