Под егидата на гръцкия президент Катерина Сакеларопулу започна деветото издание на Делфийският икономически форум. В него участват над 800 лектори от 70 страни.
Основната тема на обсъждане е "Големият преход", като фокусът е върху промените в геополитическата обстановка, климатични промени и последствията от тях, развитието в сферата на технологиите, както и промените след военните действия в Украйна и Газа.
Европейската комисия се представя от заместник-председателят Маргаритис Схинас, който ще коментира новите моменти в миграционната политика на Европа.
В дискусиите ще се включи американският посланик в Атина, както и бившия командващ на американските войски в Европа генерал Бен Ходжис. Очаква се по видеовръзка да се включи и президентът на Украйна Володимир Зеленски.
Силно присъствие на Делфийския форум имат политически лица и експерти от Балканите, които ще коментират енергийни връзки и сигурност в региона.
През 2023 г. БВП на България възлиза на 185,233 млрд. лева. Съгласно предварително обявения календар, през 2024 г. е извършена хармонизирана бенчмарк ревизия на данните за брутния вътрешен продукт, която обхваща БВП на регионално ниво за периода 2018 - 2022 година, посочва Националния статистически институт. Югозападният район има най-голям..
Близо час членовете на Съдийската колегия на ВСС спориха как да протече процедурата по изслушване на съдията, отказал да отнеме автомобила на шофиралия след употреба на алкохол Ивайло Цветков - Нойзи. Съдия Мирослав Петров поиска защита от съдебните кадровици заради последвали съдебния му акт действия на прокуратурата. Миналата година,..
Средният осигурителен доход от 1-ви януари до 31-ви декември миналата година е 1655,5 лева, отчете Националният осигурителен институт. Спрямо 2023 година ръстът е от близо 210 лева. Показателят се взема предвид при ежегодното осъвременяване на пенсиите от 1-ви юли, което се извършва по т.нар. Швейцарско правило. Припомняме, че процентът..
10 лица са подали молба за закрила до вицепрезидента миналата година - според доклада на Комисията по предоставяне на убежище. Експертите са продължили работа и по други 11 молби за закрила от предходни години. Кандидатите, подали молби за убежище, са от Русия, Сирия, Ирак, Сомалия, Мианмар, Алжир и Бангладеш. Сред мотивите им да получат..
"Неоснователните мита за ЕС няма да останат без отговор - те ще доведат до твърди и пропорционални контрамерки". Това казва в изявление председателката на Комисията Урсула фон дер Лайен в отговор на наложените от американския президент Доналд Тръмп мита върху вноса на алуминия и стоманата, които трябва да влязат в сила от 12 март. Тя подчертава,..
"Оттук-оттам се чува, че нашият призив е популизъм. Ако се направи представително проучване, над 60-70% от потребителите ще приемат нашия призив. Нямаше как да останем безучастни към галопиращите цени ." Това каза пред БНР Емил Георгиев от Федерацията на потребителите преди обявения национален бойкот срещу високите цени на храните в..
След отварянето на границата с Гърция все повече българи и румънци предпочитат да използват устройство за безконтактно плащане на магистрални такси, което спестява време от спиране на таксуващите пунктове. Устройството е безплатно и може да се поръча от България на сайта на магистралата "Егнатия одос". Пратката е освободена дори от такса..
Според Закона за противодействие на корупцията всички лица, заемащи публични длъжности, трябва да подават декларации, в които да описват имотното и..