Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лидерът на кампанията за закона "Магнитски": За мен ще бъде сериозен риск да пътувам до България

| Интервю
Снимка: Ангелина Пискова

"За мен ще бъде сериозен риск да пътувам до България. Бях предупреден, че рискувам да бъда предаден на Русия". Това заяви в интервю за БНР лидерът на кампанията на закона "Магнитски" Бил Браудър.

"Няма да пътувам до България, защото не ми прилича на страна, която изцяло зачита върховенството на закона. За мен ще бъде сериозен риск да пътувам до България. Бях предупреден, че рискувам да бъда предаден на Русия", каза той.

Американо-британският бизнесмен Браудър оглавяваше инвестиционния фонд "Хермитидж Капитал".

Адвокатът Сергей Магнитски защитаваше интересите му, след като властите в Москва заведоха дело срещу фонда. Магнитски уличи висши руски чиновници в данъчна измама за 230 милиона долара, след което беше арестуван и почина в затвора през 2009 г.

Твърди се, че бил изтезаван и му е била отказана медицинска помощ. Браудър заяви, че след неговата кончина е решил да прекрати дейността си като бизнесмен и да насочи енергията си към тези, които го убиха. Той не е доволен от европейския еквивалент на закона "Магнитски":

"Не, не съм. Ако сравните европейския законодателен акт с американския, канадския, британския или австралийския, ще видите, че той не влючва корупцията. Напълно безсмислено е да има различен закон "Магнитски" в Европа, защото това означава, че ако сте корумпиран диктатор и дойдете в Европа, си запазвате богатството тук без никакви последици. Председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен обеща по време на мандата й това да бъде променено и поправено, но не се случи, а трябва да стане в бъдеще в Европа", каза още Бил Браудър.

Интервю с Бил Браудър пред БНР:

- Г-н Браудър, доволен ли сте от приетия от ЕС еквивалент на закона "Магнитски", по-известен като глобален санкционен режим за нарушения на правата на човека?

- Не, не съм. Ако сравните европейския законодателен акт с американския, канадския, британския или австралийския, ще видите, че той не включва корупцията. Напълно безсмислено е да има различен закон "Магнитски“ в Европа, защото това означава, че ако сте корумпиран диктатор и дойдете в Европа, си запазвате богатството тук без никакви последствия. Председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен обеща по време на мандата ѝ това да бъде променено и поправено, но не се случи. А трябва да стане в бъдеще в Европа.

- На въпрос дали ще лобира за тази промяна, Бил Браудър отговори утвърдително и поясни как ще го направи:

- Както съм го правил винаги. Като работя с Европейския парламент и с отделните страни-членки. Проблемът, който трябва да бъде коригиран, е очевиден. Той трябваше да бъде поправен отдавна.

Браудър каза, че работи по въпроса със страните-членки, но допълни, че България не е сред тях. На въпроса ми защо, той отговори:

- Не познавам български политици. Но мисля, че България е добър пример, след като имаме такива, които са санкционирани по американския закон "Магнитски“. Доколкото разбирам, един дори беше в кабинета.

Имате ли информация за дейността им?

- Само в общи линии. Но знам, че в американския списък "Магнитски“ има хора от България.

- Преди пет години заявихте, че не сте пътували до България, защото не сте наясно дали пътуването ви дотам би било безопасно и защото тя е вероятно много близка с Русия. Имате ли все още такива опасения?

- Няма да пътувам до България, защото не ми прилича на страна, която изцяло зачита върховенството на закона. За мен ще бъде сериозен риск да пътувам до България. Бях предупреден, че рискувам да бъда предаден на Русия.

- Убеден ли сте, че това може да се случи?

- Не съм убеден, но мисля, че има известна вероятност. Ако се окажа обратно в Русия, ще умра. Дори да има малка вероятност да бъда изпратен в Русия, това означава, че ще умра. Не искам да се подлагам на такъв риск. Като дойда в Брюксел, знам, че белгийското правителство няма да ме изпрати в Русия. Но не съм сигурен, че и в България ще постъпят така с мен.

- По време на дискусията казахте, че според вас Борис Немцов е убит заради връзката му с приемането на американския закон "Магнитски“. Можете ли да го докажете?

- Не мога. Но вярвам в това. Защото Путин мрази закона "Магнитски“ повече от всичко на света. Той направи свой външнополитически приоритет актът да бъде отхвърлен. След като бе приет, видяхме как той се опита да убие Владимир Кара-Мурза. И вярвам, че Борис Немцов бе убит по същите причини.

- Смятате ли, че законът "Магнитски" е ефективен срещу диктатурата на Путин?

- Знаем, че е полезен заради начина, по който Путин му се разгневи. След като законът бе приет през 2012 г., той ме преследва по целия свят. Иска да бъда арестуван и екстрадиран. Използва всички свои ресурси и енергия срещу мен. Знаем, че той мрази закона "Магнитски“, защото се използва за санкциониране на всички официални представители заради незаконното нахлуване в Украйна.

Войната обаче все още продължава...

- Законът "Магнитски" сам по себе си не може да спре войната. Но адекватните доставки на оръжие, адекватното санкциониране на олигарсите и адекватните санкции срещу руския петрол вероятно ще отслабят властта му сериозно.

Вчера Съдът на ЕС реши де отмени европейските санкции срещу двама руски олигарси – Михаил Фридман и Пьотр Авен. Какво е вашето мнение?

- Мисля, че е жалко. Смятам, че санкционирането на олигарси е много важна част от процеса да се потърси отговорност от Русия за нахлуването в Украйна. И фактът, че сега вадят олигарси от списъка, е много лоша тенденция.

На въпрос опасява ли се, че някои от санкционираните по закона "Магнитски" в Съединените щати могат да спечелят дела в американски съдилища и да бъдат извадени от списъка, Браудър отговори, че едва ли това ще стане.

Интервюто на Ангелина Пискова с Бил Браудър, излъчено в предаването "Преди всички", можете да чуете и в звуковия файл. 
По публикацията работиха: Ерол Емилов, Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Председателят на Комисията за регулиране на съобщенията Иван Димитров

КРС: Няма мобилен оператор - монополист за 2024 г.

За 2024 г. няма мобилен оператор, който да е монополист , т.е. да има 50 и над 50% участие на пазара и той да диктува цените на този пазар. Това заяви пред БНР председателят на Комисията за регулиране на съобщенията Иван Димитров. По думите му се правят регулярни проверки на мобилните оператори за това дали някой не се държи като монополист..

публикувано на 16.01.25 в 09:40

Венци Мицов: Партиите продават страх, а не решение на въпросите

" Зарът е хвърлен, дюшешът е излязъл. Скоро можем да пием благата ракия. Доколкото разбрах, са се прегърнали четирите формации, които теоретично би трябвало да нямат абсолютно никакви допирни точки ".  Това е коментарът на музиканта и бивш политик Венци Мицов относно очакваното правителство между ГЕРБ-СДС, БСП, ИТН с подкрепата на ДПС - Доган...

публикувано на 15.01.25 в 12:19
Кризисен център за бездомни в

15 са свободните места в центровете за временно настаняване на бездомни в София

3 са центровете за временно настаняване на бездомни хора на територията на София. Капацитетът им е 510 места, като към момента има 15 свободни . Това заяви пред БНР Мина Йовчева, директор на Дирекция "Социални услуги за деца и възрастни" в Столичната община. Тя уточни, че центровете се използват целогодишно . По думите ѝ всеки ден, дори в..

публикувано на 15.01.25 в 09:51

90 битови пожара от началото на годината

На повече от 120 сигнала през изминалите 2 денонощия са реагирали служителите на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението". Типично за този период от годината има доста битови инциденти, свързани основно с използването на отоплителни уреди , заяви пред БНР главен инспектор Йото Василев, началник сектор "Държавен..

публикувано на 14.01.25 в 14:22

Диян Стаматов: Да не се удължава учебната година

Не трябва да бъде увеличавана продължителността на учебната година , заяви пред БНР Диян Стаматов - директор на 119 училище в София, бивш заместник образователен министър и председател на Съюза на ръководителите в системата на народната просвета. За него е наложително да се въведе национална регулация по отношение на използването на различни..

публикувано на 13.01.25 в 11:35
Кирил Вътев

Кирил Вътев: Продоволствената независимост трябва да е национален приоритет

Темата за продоволствената независимост на България трябва да е водеща и да е национален приоритет.  Това е мнението на бившия земеделски министър Кирил Вътев, който пред БНР разказа за предстоящата кръгла маса в УНСС "Достъпът до пазара за българските производители по агрохранителната верига".  " Всички производители трябва да осмислят..

публикувано на 13.01.25 в 10:01
Екатерина Михайлова

Екатерина Михайлова: Трябва отключващ механизъм, не може държавата да стои блокирана

Никога не е хубаво да се прави закон за един човек. Но проблемът е, че имаме избор, който предстои. И кандидатът, които вероятно ще бъде избран от ВСС, страда от известни дефекти. Появи се информация в публичното пространство,   на която ВСС не даде ясен отговор за данни и обстоятелства в не добра светлина за кандидата за главен прокурор...

публикувано на 12.01.25 в 12:30