Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Малко политици стават ченгета, но много ченгета стават политици

Николай Свинаров: Очакваме хора, които нямат интерес да сме в Шенген и еврозоната, да работят за това

"Малко политици стават ченгета, но много ченгета стават политици"

| Интервю
Николай Свинаров
Снимка: Ани Петрова

Очакваме хора, които нямат интерес да влезем в Шенген по суша, да ни вкарат в Шенген, хора, които нямат интерес да приемем еврото, да работят за неговото приемане

Това каза в предаването "РадиоТочка" Николай Свинаров, министър на отбраната 2001 - 2005 г. и бивш председател на парламентарната комисия по вътрешна сигурност.

"Всичко е въпрос на интереси. И Шенген, и еврозоната ще злепоставят интересите на голяма част от незаконно забогателите".

По думите му сме изправени пред хипотеза, в която личните интереси, погубвайки най-напред партийните редици, където се защитават тези интереси, погубват и интересите на държавата ни:

"Продължаваме да живеем в един свят, в който при липсващи факти всички си правим изводи. Те няма как да бъдат точни и правилни. Така е и със скандала в митниците. Ако попитате запознатите, защото незапознатите няма защо да ги питате, какво знаят за случая, общо взето ще ви кажат - нищо. ... Знаем, че има някакви нарушения, че контролирано се изнася незаконно информация от проведени следствени действия, знаем, че дори се твърди, че се вадят записи и протоколи от разпит на анонимни и защитени свидетели, което не е едно и също, но и в двата случая е еднакво нарушение на Наказателно-процесуални кодекс".

Според Свинаров "малко политици стават ченгета, но много ченгета стават политици, така че да се прави тази разлика е много трудно":

"Трябва да видим от действащите юристи в парламента колко са завършили университетско право и колко са завършили школата в Симеоново. Там се получава и друг вид възпитание, освен образованието, което е обвързано с дейността на службите. Тази школа на МВР затова е създадена. Тя получи правоспособност с другите правни факултети, но това не означава, че готвените там кадри имат свободата на мисълта като свободни юристи - те са обременени от системата, в която са учили".  

Николай Свинаров коментира, че в момента ДПС е във фаза, в която не знаем кой управлява:

"Знаем, че имат един почетен председател, който уж командва всичко, но никой не го е виждал и не знае той какво казва. Четем някакви съобщения, но аз съм мнителен и не знам кой ги е писал тези съобщения". 

Всички политически формации имат нужда от подмладяване с идеи, задачи и цели, смята той и подчерта, че без това няма как да се очакват добри резултати. 

Интервюто на Илия Вълков с Николай Свинаров в предаването "РадиоТочка" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Владимир Путин

Путин предлага възобновяване на преките преговори с Украйна

Руският президент Владимир Путин предложи възобновяване на преките преговори с Украйна от 2022 година без предварителни условия. В изявление пред журналисти тази нощ той заяви, че това може да стане на 15 май в Истанбул. Путин обясни, че по този повод утре ще разговаря с турския си колега Реджеп Ердоган относно домакинството на срещата...

публикувано на 11.05.25 в 02:41

Напусна ни журналистът Никола Бацаров

След тежко боледуване ни напусна нашият колега от Новините Никола Бацаров, Преди дни той навърши 69 години, 40 от тях посвети на Радиото и Новините на "Хоризонт". Баци, както го наричаме, учеше новинарите на обективност и професионализъм, на проверка на източниците и любопитство към историята и световната политика.  Ще ни липсва..

публикувано на 10.05.25 в 22:01
Хората в Шринагар, Индия, са излезли от домовете си.

Експлозии в столица на контролираната от Индия част на Кашмир

Експлозии бяха чути в град Шринагар, столица на контролираната от Индия част на Кашмир, часове след като Делхи и Исламабад се договориха за прекратяване на огъня.  Източник от индийското правителство заяви, че Пакистан е нарушил прекратяването на огъня, договорено само часове по-рано. Франс прес съобщава за силни взривове в Сринагар в..

публикувано на 10.05.25 в 20:31

Патриарх Даниил е на вечерното богослужение в катедралата в Ловеч, благослови жителите

Патриарх Даниил присъства молитвено на вечерното богослужение в катедралата "Св. св. Кирил и Методий“ в Ловеч и благослови жителите на града по повод утрешния празник на Ловеч - ден, в който Православната църква почита паметта на солунските равноапостоли и храмов празник на катедралата, която носи имената на светите братя. Негово светейшество за..

публикувано на 10.05.25 в 20:28
Гроздан Караджов

Транспортното сътрудничество - във фокуса на разговор между министър Караджов и турския му колега

Гроздан Караджов и Абдулкадир Уралоглу обсъдиха транспортното сътрудничество между България и Турция Заместник министър-председателят и министър на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов проведе телефонен разговор с турския си колега Абдулкадир Уралоглу. По време на разговора турският министър на транспорта и инфраструктурата покани Гроздан..

публикувано на 10.05.25 в 19:37

Приют за бездомни във Великотърновска област спира работа

Първият приют за бездомни във Великотърновска област спира да работи. Центърът за временно настаняване към евангелската църква в Горна Оряховица затваря, защото не може да се издържа. Още информация от кореспондента ни Здравка Маслянкова. Центърът за временно настаняване на хора без дом или в затруднено положение "Промяна" затваря на 31 юли...

публикувано на 10.05.25 в 19:26
Последовател на палестинското движение

"Хамас" разпространи клип с двама живи израелски заложници

Въоръженото крило на палестинското ислямистко движение "Хамас" днес разпространи видеоклип с двама живи израелски заложници в Газа, единият от които призовава за прекратяване на войната в палестинската територия, предаде БТА. Израелските медии идентифицираха двамата мъже в продължаващото малко над 3 минути видео като Елкана Бохбот и Йосеф-Хаим..

публикувано на 10.05.25 в 19:18