Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спомен за хоровата диригентка Лиляна Бочева

Лиляна Бочева и хор "Бодра смяна"
Снимка: БТА/архив

Днес се навършват 100 години от рождението на Лиляна Бочева - изтъкната хорова диригентка, педагожка и пианистка. Нейното име свързваме с хор „Бодра смяна“ - една от емблемите на българското детско хорово пеене. 

Трудно ми е да говоря без емоции за нея - цялото ми детство премина през този забележителния хор, станах музикант благодарение на неговите диригенти Бончо Бочев и Лиляна Бочева. Те ме научиха да бъда отговорна, дисциплинирана, да обичам работата си, музиката. Помня, че през 1946 г., когато беше сформиран хор “Бодра смяна“, Лиляна Бочева започна работа в хора като пианистка - тя акомпанираше песните, участваше в разучаването им, помагаше в организацията на репетициите. И досега се чудя как успяваше да внася ред и дисциплина сред толкова много деца - понякога на общи репетиции до 60-70. Мисля, че за това се иска специален талант. И не само да постигне абсолютна дисциплина, но и в същото време да завладее въображението на тези талантливи деца, да ги кара да обичат това, което пеят. За това се иска твърда ръка ,но и много любов. Такава получавахме всички, които сме израстнали в „Бодра смяна“. 

Лиляна Бочева е родена на 12 април 1924 г. в Горна Оряховица За детството си и пътя към музиката разказва самата тя през 1999 г. - записът се съхранява в Златния ф онд на БНР и можете да го чуете в звуковия файл.

Лиляна Бочева дълги години подготвяше детския хор към Софийската опера. Пое ръководството на хор „Бодра смяна“ след смъртта на баща си, Бончо Бочев, през 1974 г. Нейна заслуга е разширяването и обогатяването на репертоара на хор - в него влязоха "Стабат матер" на Перголези, "Миса бревис" на Бритън, неговите "Коледни  песни", мадригали от Монтеверди, както и сложни съвремени хорови творби на Тормис, Кодай, Иван Спасов, Красимир Кюркчииски и др. Репертоар, който впечатлява с майсторството, с което е изпълнен под диригентството на Лиляна Бочева.

Диригентката си отиде от този свят на 20 септември 2005 г.

Нейни думи и изпълнение на хор "Бодра смяна" под нейно диригентство чуйте в звуковия файл.


По публикацията работи: Ирена Гъделева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Валерия Велева

Валерия Велева: Видях всичко в журналистиката

Видях всичко в журналистиката. Това заяви пред БНР журналистът Валерия Велева, която празнува своята 70-та годишнина с представяне на две свои книги – "Рани от власт" и "Ах, тази власт". "Двете книги обхващат периода от падане на власт на Тодор Живков до наши дни.  В едната съм събрала интервюта, които съм правила от 1991 година до днес...

публикувано на 20.01.25 в 17:53
Йордан Славейков

Йордан Славейков: Обичам да правя пиеси, в които на зрителя накрая и малко надежда да му дам!

" Темата в пиесата е това, заради, което хората идват, за да я гледат, а темата за любовта е точно такава, но аз обичам да правя такива пиеси, в които на зрителят накрая малко надежда да му дам , каза за БНР Йордан Славейков, режисьор, писател, драматург и преподавател.  Поводът за срещата ни е най-новото му представление "Прашка" , чиято..

публикувано на 20.01.25 в 12:43

Валентин Григоров - поет, писател, певец и бард

В книгата " Късно завръщане" на Валентин Григоров от София ви докосвам до един позитивен, динамичен и енергичен човек. Тя съдържа лирика, приказки и разкази и от нея лъха ведрият дух на автора. С любимата Венета Терзиева, която преди време съм представяла ,живеят и работят в Берлин, събират българи - писатели в Милано, зареждат хората с..

публикувано на 20.01.25 в 11:43
Мария Тодорова

Експозиция от 38 икони в Художествената галерия на Русе

Експозиция от 38 икони, създадени в периода 17-19 век вече имат самостоятелно зала в Художествената галерия на Русе . Те ще бъдат достъпни за посетителите целогодишно и тази промяна е част от новата концепция на галерията.  С акапелни църковни произведения, изпълнени от камерния хор на Държавна опера - Русе, тържествено и с подобаващо..

публикувано на 19.01.25 в 06:30
Филмов фестивал МЕНАР

Започва филмовият фестивал МЕНАР

Днес в Дома на киното в София се открива филмовият фестивал МЕНАР. Той запознава българската публика с културата и традициите на Югоизтока и ислямския свят. Това е 17-тото му издание. Зрителите да очакват една добра селекция от игрални, документални и късометражни филми, които ще се се излъчват до 30 януари, обясни пред БНР Здравко..

публикувано на 17.01.25 в 12:06

Премиера на "2084. RЕХ. Или последният цар на света" в Пловдив

На сцената на Пловдивския театър тази вечер ще се състои премиерата на спектакъла "2084. RЕХ. Или последният цар на света" . Автор на пиесата е руският драматург Кирил Фокин , а постановката е на македонския режисьор Деян Пройковски .  Ироничната антиутопия ще поведе зрителите към близкото бъдеще – свят, в който човечеството е постигнало..

публикувано на 16.01.25 в 14:50
Woomb

Българският дует Woomb излиза на сцената на фестивала "Евросоник" в Грьонинген

Българският дует Woomb ("Уумб"), носител на награда от конкурса "Пролет" на БНР, ще излезе на сцената в Грьонинген тази вечер като един от номинираните за престижните музикални награди. Българската група Woomb е сред номинираните за наградите MME Public Choice Award Наградите Music Moves Europe, организирани от европейския шоукейс..

публикувано на 16.01.25 в 08:23