Днес се навършват 100 години от рождението на Лиляна Бочева - изтъкната хорова диригентка, педагожка и пианистка. Нейното име свързваме с хор „Бодра смяна“ - една от емблемите на българското детско хорово пеене.
Трудно ми е да говоря без емоции за нея - цялото ми детство премина през този забележителния хор, станах музикант благодарение на неговите диригенти Бончо Бочев и Лиляна Бочева. Те ме научиха да бъда отговорна, дисциплинирана, да обичам работата си, музиката. Помня, че през 1946 г., когато беше сформиран хор “Бодра смяна“, Лиляна Бочева започна работа в хора като пианистка - тя акомпанираше песните, участваше в разучаването им, помагаше в организацията на репетициите. И досега се чудя как успяваше да внася ред и дисциплина сред толкова много деца - понякога на общи репетиции до 60-70. Мисля, че за това се иска специален талант. И не само да постигне абсолютна дисциплина, но и в същото време да завладее въображението на тези талантливи деца, да ги кара да обичат това, което пеят. За това се иска твърда ръка ,но и много любов. Такава получавахме всички, които сме израстнали в „Бодра смяна“.
Лиляна Бочева е родена на 12 април 1924 г. в Горна Оряховица За детството си и пътя към музиката разказва самата тя през 1999 г. - записът се съхранява в Златния ф онд на БНР и можете да го чуете в звуковия файл.
Лиляна Бочева дълги години подготвяше детския хор към Софийската опера. Пое ръководството на хор „Бодра смяна“ след смъртта на баща си, Бончо Бочев, през 1974 г. Нейна заслуга е разширяването и обогатяването на репертоара на хор - в него влязоха "Стабат матер" на Перголези, "Миса бревис" на Бритън, неговите "Коледни песни", мадригали от Монтеверди, както и сложни съвремени хорови творби на Тормис, Кодай, Иван Спасов, Красимир Кюркчииски и др. Репертоар, който впечатлява с майсторството, с което е изпълнен под диригентството на Лиляна Бочева.
Диригентката си отиде от този свят на 20 септември 2005 г.
Нейни думи и изпълнение на хор "Бодра смяна" под нейно диригентство чуйте в звуковия файл.
Скулпторът, художник и преподавател в УАСГ Йордан Леков представя в галерия-книжарница "София прес" своята изложба "Маврографии" . Заглавието съдържа думите мавро – от гръцки черно, графо – отново от гръцки: форма на писане, изписване , обясни художникът в интервю за БНР. В творбите си той е използвал хартия, туш и вода. "Самите рисунки..
В шестото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Музикално събитие на седмицата: “Реквием“ от Верди на сцената на Софийската национална опера и балет под диригентството на Даниел Орен - Отзвук от оперната гала на Анджела Георгиу със Софийската..
Мартина Табакова (пиано), Стоимен Пеев (цигулка) и Атанас Кръстев (виолончело) - това е ансамбълът, който представя своята концертна програма „Романтични съкровища“ с успех на различни сцени в България. Турнето, което стартира от София с концерт на 23 октомври в рамките на поредицата „Музикални вторници“, сега се отправя към черноморските..
На 21 ноември от 19 ч. в галерия "Vivacom Art Hall Оборище 5" музикантите от трио „Дивертименто“ ви канят на концерт-спектакъла „В годината на чешката музика“. Той е пореден в творческата биография на състава, който получи наградата в категория "Музикален проект на годината" на националната анкета след слушателите на БНР "Музикант на годината 2022"...
Предстои поредната среща на публиката със Симфоничния оркестър на БНР - в петък от 19:00 ч. в столичната зала "България". На диригентския пулт ще бъде Константин Илиевски, а солист – първият виолончелист на Радиооркестъра Христо Танев. Главният диригент на Радиооркестъра Константин Илиевски поставя като български акцент в програмата музиката..
"В моите спомени те са неразривно обединени . Като изпълнител на безкрайно много съвременни произведения съм щастлива, че можах да живея край тях, да дишам техния въздух, да усещам тяхното отношение към музиката и да взема максимално много от това, което те знаеха и можеха", казва пианистката Стела Димитрова – Майсторова пред БНР. По..
На 20 ноември, сряда, в Първо студио на БНР в 19 ч. ще започне един специален концерт, посветен на трима големи композитори - представители на българския авангард, които през 2024-та закръглят годишнини: акад. Васил Казанджиев, който през септември отпразнува своя 90-и рожден ден и продължава да създава музика, както и двама автори, от чието рождение..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
"Обсъжда се желанието на евроатлантическото мнозинство в НС да влезем по най-бързия начин в еврозоната. Скритата инфлация е много по-голяма от..
Обществото е заблудено за БДЖ, защото всеки чака частен превозвач да дойде с неговите хубави влакове и да предлага по-добра услуга. На..