Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Помните ли... оперетната прима Донка Шишманова?

Донка Шишманова
Снимка: http://musictheatre.bg/

На 14 април голямата наша оперетна примадона Донка Шишманова можеше да отбележи своя 90-годишен юбилей, но си отиде от този свят преди две години. Можем само с носталгия да си спомним за нейните прекрасни героини, които сме гледали на сцената на Държавния музикален театър „Стефан Македонски“. 

Винаги съм си представяла оперетната примадона точно като Донка Шишманова - красива, елегантна, с артистократично излъчване, великолепна певица и вълнуваща актриса. За щастие, нашият оперетен театър винаги е имал точно такива примадони - когато се върна към миналото пред очите ми са примадоните на 50-те и 60-те години на отминалия век: Анета Цанкова, Лиляна Кошлукова, Петя Ламбринова, Божана Продева, а колко са красавиците преди тях, за които само сме чували, като Мими Балканска, Надя Шаркова... Донка Шишманова беше достойна тяхна наследничка.

Познавах я още от студентските ни години - беше красива, лъчезарна, с впечатляваща външност, а като човек беше мила, приветлива, естествена.

Родена е в Дупница. Завършва Музикалната академия и веднага през 1958 г. е назначена във Варненската опера. Дебютът ѝ е с ролята на Сафи от оперетата „Цигански барон“. Сценичният ѝ път продължава с роли в оперите „Дон Жуан“, “Аида“, “Прилепът“, “Кармен“, “Бохеми“, "Травиата“

За ролята в “Албена“ диригентката Радосвета Бояджиева пише във вестник „Народна култура“ през 1962 г.:
“Налага се и образът на Албена в изпълнение на Донка Шишманова. Наред с физическите данни, тя притежава талант на призвана артистична натура, който изпълва с такова богато съдържание всяка сцена от операта. По разнообразие и богатство на нюанси нейната вокална партия е една от най-изработените... “

През 1963 г. Донка Шишманова става солистка на Държавния музикален театър “Стефан Македонски“, на сцената на който се развива блестящата ѝ кариера. Всички я помним с превъплъщенията ѝ в ролите на Елена, Хана Главари, Силва, Марица, Евридика, Агрипина в оперетата на Парашкев Хаджиев “Аз Клавдий“ и още много други. Гостувала е в много страни - Гърция, Русия, Румъния, Чехия, Китай, Германия, където са се възхищавали на нейното изкуство. Участвала е и в два филма - „Черните лебеди“ и „Юлия Вревска“. 

През 2014 г. на сцената на Държавния музикален театър „Стефан Македонски“ със спектакъл на „Царицата на чардаша“, където тя участва с ролята на Цилика, тържествено бе отбелязана нейната 80-годишнина. 

Донка Шишманова почина през месец май 2022 г.

В Златния фонд на БНР е запазено интервю с нея от 1999 г., в което говори за ролите си. Него и песен от оперетата "Веселата вдовица" на Лехар можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Ирена Гъделева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мартин Пантелеев и Бернд Глемзер по време на репетиция

Софийската филхармония и Мартин Пантелеев възкресяват Владигерова симфония

На Велики четвъртък, 2 май, Софийската филхармония ще посрещне добре познати на състава и публиката музиканти - диригента Мартин Пантелеев и пианиста от Германия Бернд Глемзер, лауреат на клавирните конкурси „Рубинщайн", „Чайковски", „Бузони", ARD и др. Изявата в зала "България" комбинира две творби, които имат различен статус - любимия на мнозина..

публикувано на 02.05.24 в 11:27
Кръстопът – цената на избора

Деян Костов и Милена Ташкова вярват: Пътят към Господ е път към себе си и към другите

Пътят към Господ е път към себе си и към другите. В това са убедени  Деян Костов и Милена Ташкова. Те помогат на желаещите се да го извървят, оповавайки се на вярата и на творчеството. На  14 юни ще открият изложбата "Кръстопът – цената на избора“ в Националната базилика "Светото сърце" в Брюксел, Белгия.  Милена Ташкова и Деян Костов за цената..

публикувано на 01.05.24 в 19:02
Каталин Старейшинска

Каталин Старейшинска: Аз съм Антигона

"Последните години доста бързо преминавам от една роля в друга, това често ме пристеснява ...Справям ли се? Незнам, каза за БНР Каталин Старейшинска . Тя е млада и се е посветила на театъра. Изпълнява ролите си с дълбоко потапяне в образа . Взискателна е и е всеотдайна. Тя е актрисата от Малък градски театър "Зад канала" Каталин..

публикувано на 01.05.24 в 13:01
Бистра Иванова

Бистра Иванова: Расизмът в Европа не може да се толерира

Днес - 30.04, от 18.30 часа в парка пред Народния театър се открива изложбата "Не на расизма в ЕС". Зад нея стои колективът на "Мулти култи", а автор на фотографиите е Красимир Димитров. Бистра Иванова раз каза пред БНР, че идеята за събитието се ражда след извършване на проучване върху връзката между речта на омразата и евроскептицизма.  "То..

публикувано на 30.04.24 в 14:28
Димитър Атанасов, историк

Димитър Атанасов: Историята представлява ресурс, от който изграждаме настоящето си

Историята представлява ресурс, от който изграждаме настоящето си. Това обясни пред БНР  Димитър Атанасов историк от Института по етнология и фолкористика с Етнографски музей към БАН.  Той е и куратор на мултимедийната изложба "Да преживеем миналото – историческите възстановки като феномен на културата" която може да бъде видяна до 13 май в..

публикувано на 30.04.24 в 14:20
Анриета Жекова с първото издание (от 1933)
Гергана Димитрова - новото, с хелиогравюрите на Салвадор Дали

В чудния свят на безбрежност и мечти на "Алиса в Страната на чудесата"

На книжния пазар у нас излезе  "Алиса в Страната на чудесата"  в превод на  Лазар Голдман  и за пръв път у нас с илюстрации на  Салвадор Дали .  Художественото оформление на българското издание е дело на Милена Вълнарова. " Три години уговаряхме, за да ни дадат правата за илюстрации на Салвадор Дали , разказа в "Нощен Хоризонт"  Гергана Димитрова..

публикувано на 30.04.24 в 11:12

30 години от основаването на женски хор "Ваня Монева"

Днес в зала "България" ще бъдат отпразнувани 30 години от основаването на женския хор "Ваня Монева". За мен беше една сбъдната мечта да направим женски фолклорен хор, посочи пред БНР маестра Монева. "На 11 юли 1994 година се събрахме с първите 11 певици. Между тях бяха големите Надка Караджова, Павлина Горчева, Бойка Присадова и Янка Танева...

публикувано на 30.04.24 в 10:46