Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Между 10 и 15 нови места за къмпингуване се откриват годишно в България

Снимка: camping.bg

За година в България се откриват между 10 и 15 нови места за къмпингуване. В  момента се предлагат над 170 района за настаняване за кемпери, каравани и палатки. Това заяви Веселин Вълев, организатор на тематично изложение, което продължава в столицата.

Преобладаващо, къмпингите у нас отговарят на европейските стандарти и добрите примери и практики са все повече, каза Веселин Вълев. Той посочи, че новите СПА-къмпинги се изграждат по най-високите европейски стандарти: "Това, което е нужно да се направи, е да се облекчи режима за строителните правила и екологичните оценки може би, тъй, че при този най-екологичен вид почивка като къмпинг-туризма, инвеститорите да могат по-лесно да влязат на пазара и да направят един обекти, с които България да се гордее пред Европа".

Над 100 на година са новите кемпери, регистрирани в КАТ, докато при тези, които са втора ръка, няма точни данни, защото голямата част от тях се регистрират като бусове и ванове, уточни Веселин Вълев.

По думите му България е привлекателна за къмпинг-туризъм за чуждестранните туристи, като основно това са туристи от Германия, Румъния и Холандия.

По публикацията работи: Георги Николов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Започна ремонтът на Детско отделение на МБАЛ-Шумен

Започна ремонтът на четвъртия етаж в шуменската многопрофилна болница, където ще се пребазира Детското отделение. Това съобщават от МБАЛ - Шумен. Предвижда се цялостно да бъдат реновирани и обновени болничните стаи и санитарните помещения, както и да бъдат подменени ел.инсталацията, водопроводни и канализационни елементи. "Целият екип на Детско..

публикувано на 28.07.25 в 16:15

49-годишен мъж е предизвикал пожар в пернишкия квартал "Рудничар"

49-годишен мъж е предизвикал пожар в пернишкия квартал "Рудничар". След скандал с жената, с която живеел, той запалил одеало и го хвърлил върху горими предмети. Изгорели са пет постройки, пригодени за живеене, които били долепени една до друга. На сигнала са се отзовали три екипа на пожарната. При пристигането им бараките били почти напълно..

публикувано на 28.07.25 в 16:14
Киър Стармър и Доналд Тръмп

Тръмп: Основен приоритет в Газа е да се осигури храна за населението

Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви в понеделник, че приоритет номер едно в Газа е да се осигури храна за населението, защото "има много гладуващи хора", добавяйки, че в момента няма да заема позиция по въпроса за палестинската държавност, предаде Ройтерс. Говорейки заедно с британския премиер Киър Стармер в голф курорта си в Търнбери,..

публикувано на 28.07.25 в 16:06

Тръмп намалява дадения на Русия 50-дневен срок за край на войната ѝ в Украйна

Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви в понеделник, че намалява 50-дневния срок, който даде на Русия за слагане край на войната ѝ в Украйна, заявявайки, че е разочарован от руския президент Владимир Путин, предаде Ройтерс. Тръмп: 100% мита за всички с търговски отношения с Русия "Разочарован съм от президента Путин“, каза той пред..

публикувано на 28.07.25 в 15:27

Заради пожарите: 60 000 обаждания на 112 повече от началото на юли в сравнение с юни

С 60 000 повече са повикванията на спешния телефон 112 от началото на месец юли в сравнение с изминалия месец юни заради усложнената пожарна обстановка в страната.  От националната телефонна линия за спешни повиквания допълват, че е необходимо гражданите да останат на линия до получаване на отговор от оператор от 112. Засиленият трафик..

публикувано на 28.07.25 в 15:16
Марош Шефчович

Шефчович защити споразумението за митата между ЕС и САЩ, определи го като "възможно най-доброто"

Споразумението за митата между ЕС и САЩ предизвика разнопосочни реакции, включващи както облекчение, така и предупреждения за твърде висока цена. В замяна на това, че Вашингтон ще облага европейския внос не с 30%, а с 15% мито, Евросъюзът ще трябва да купува повече енергоресурси и оръжия от САЩ, като инвестира в американската икономика стотици..

публикувано на 28.07.25 в 15:12

Николай Николов: BG-ALERT е отлична. За функционирането ѝ сме в процес на обучение

Работата на системата BG-ALERT е отлична, а ако говорим за функциониране на системата - как се използва, там сме в процес на обучение .  Такава оценка на системата за ранно известяване на населението направи главен комисар Николай Николов, бивш директор на ГДПБЗН, сега съветник на министъра на вътрешните работи, в интервю пред БНР...

публикувано на 28.07.25 в 15:06