Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Испания премахва златните визи

Изабел Родригес
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Испанското правителство обяви, че премахва златните визи, които дават разрешения за пребиваване на чужденци, направили "значителна капиталова инвестиция" в различни активи или стоки в страната. Те бяха въведени през 2013 година по време на управлението на Народната партия с премиер Мариано Рахой и имаха за цел привличане на чуждестранен капитал, за да се облекчиат последиците от икономическата криза.

Още в края на миналата година от правителството обявиха, че обмислят премахването на т.нар. “златни визи“, но едва през тази започна процесът по тяхното окончателно отменяне. Все още не е ясно от коя дата ще влезе в сила, но вече се наблюдава паника на пазара на недвижими имоти. Чужденците, които са от страни извън ЕС, се стремят да приключат вече започнали сделки, преди отпадането им, за да получат възможност да живеят и работят в страната. Това все още е възможно срещу инвестиция в недвижим имот над половин милион евро, над два милиона в испански държавен дълг или един милион евро в акции на испански компании. 

Според министъра на жилищното строителство Исабел Родригес 94% от златните визи са свързани с покупката на недвижими имоти в Мадрид, Барселона, Валенсия, Аликанте, Балеарските острови или Малага. Там и цените са най-високи и затова кабинетът на Педро Санчес иска отмяната им, за да спре поскъпването в тези региони и да даде възможност на испанците да се сдобият с жилище. 

Според брокери обаче това ще отблъсне чуждестранните инвеститори, но няма да доведе до спад на цените на вътрешния пазар. За 10-те години, откакто се издават златни визи, с тях са се снабдили 14 576 души, главно от Русия, Съединените щати, Китай, Латинска Америка и богатите арабски държави. Повечето от тях ги използват през зимата, когато климатът в Испания е мек и приятен за живеене.

По публикацията работи: Георги Даскалов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Голям пожар бушува в Испания, димът стигна до Мадрид

Огромен горски пожар бушува близо до испанската столица и димът е достигнал до центъра на града. Огънят избухна в провиция Толедо и бързо се разпространи и в област Мадрид. Стихията се е разразила в района на Ментрида, на около 50 километра югозападно от Мадрид.  Евакуирани са около 50 души, разказа кметът на общината в провинция Толедо, област Кастилия..

публикувано на 18.07.25 в 02:54

Ремонтират сградата на общината в Ямбол по Плана за възстановяване и устойчивост

Ремонт за близо 4 млн. и 400 хил. лева ще бъде извършен на сградата на общината в Ямбол.  По време на дейностите административното обслужване на гражданите няма да бъде затруднено, посочиха от общината. Вече е изготвен и съгласуван инвестиционният проект, избрани са и изпълнителите на дейностите, информира ръководителят на проекта Ренета..

публикувано на 18.07.25 в 02:36

Благомир Коцев остава в ареста

Състав на САС потвърди мерките за неотклонение "задържане под стража" спрямо кмета на Варна Благомир Коцев и двамата общински съветници Николай Стефанов и Йордан Кателиев, Бизнесменът Ивайло Маринов е с мярка подписка.  Показанията на бившия заместник кмет Диан Иванов се приемат като такива с висока степен на автентичност.  Смята се, че връщането на..

публикувано на 18.07.25 в 00:37

За първи път: Германското разузнаване ще има жена заместник-директор

Германското разузнаване за първи път ще има жена заместник-директор. Габриеле Моншау става вицепрезидент на тайните служби на Берлин. Тя ще е първата заместничка на президента на Федералната разузнавателна служба. 51-годишната Моншау ще отговаря за централни задачи в германското външно разузнаване. Тя поема поста от Филип Волф, който става..

публикувано на 17.07.25 в 22:17

Испания засилва наблюдението върху крайнодесните групи

Министерството на вътрешните работи в Испания ще засили наблюдението върху крайнодесните групи. Мярката е в отговор на посланията за "лов на мигранти", които се появиха при безредиците в Мурсия. Вътрешният министър Фернандо Марласка обяви, че е наредил на Националната полиция и Гражданската гвардия да идентифицират ксенофобски групи, свързани с..

публикувано на 17.07.25 в 22:11

Индия може да се откаже от руския петрол

Индия може да се откаже от руския петрол, ако срещу страните, които го купуват бъдат въведени американски санкции. Това обяви индийският министър на енергетиката Сингх Пури. Той обясни, че страната му ще търси нови доставчици, сред които посочи Бразилия, Гаяна и Канада. "Индия разшири източниците си на доставки. Преди купувахме от 27 държави,..

публикувано на 17.07.25 в 22:07
Дим се издига над ивицата Газа след израелски бомбардировки, 14 юли 2025 г.

Израел е обстрелвал по грешка католически храм в Газа

Израел е обстрелвал по грешка католическата църква "Светото семейство" в Газа преди обед днес, обяви говорителка на Белия дом след телефонен разговор на американския президент Доналд Тръмп и израелския премиер Бенямин Нетаняху. Ерусалимската латинска патриаршия съобщи, че по църквата е стреляно от танк и че са убити трима души, а израелското..

публикувано на 17.07.25 в 21:41