Промяна на учебните програми и базово да се промени обучението на учители в университетите. Това са двете основни направления, от които може да се започне реформа в качеството на образованието у нас.
Това препоръча Люба Йорданова от екипа на "Заедно в час" в интервю пред БНР.
Според нея в последните години правим 11 пъти избори и нула реформи в образованието. От "Заедно в час" са изразили позицията си в отворено писмо до управляващите и политиците.
"Без добро образование нито една друга реформа няма да е успешна. Време да седнем на масата и да говорим за качествено образование, за да сме адекватни на съвременния свят", призова Йорданова.
И коментира, че "в България образованието лесно се използва популистки, като предизборно клише, но никога не се стига до детайли, от какво има нужда системата, за да се промени спрямо нуждите на учениците и съвременната икономика".
"Лесно е да се каже "мислим по въпроса", образованието е приоритет, но не сме чули какво се има предвид и не сме видели решителни стъпки в посока качествено образование. Реформите в образованието не са популярни, не се харесват на всички и не носят бързи политически дивиденти. И затова партиите рядко се захващат", каза Люба Йорданова. И сподели, че големият обем от материал учениците не могат да го осмислят, "препускат" и не могат да направят логична връзка между предметите, които изучават.
Тя очаква да се чуе "какви са тези смели стъпки, с които ще направят огромната функционална неграмотност на учениците у нас да се намали".
И е категорична, че промените за качествено образование в България трябва да започнат от промяна на учебните програми, философията им и университетите базово да променят подготовката на учителите.
"Като за начало истинската реформа на учебните програми да започне от там какви искаме да са учениците като умения, знания, нагласи и ценности, какви да са уменията им в края на 7. клас, когато също има външно оценяване", обясни представителката на "Заедно в час".
Тя оцени като истинска реформа увеличението на заплатите на учителите и непедагогическия персонал.
"Последната година правилна стъпка беше увеличението на заплатите учителите и непедагогическите специалисти. Това трябва да продължи, това е устойчива политика на МОН, защото възнагражденията в образованието не са справедливи спрямо отговорността, която учители и директори носят", коментира Йорданова.
Тя даде за пример Естония, която е №1 в ЕС в сферата на образованието, с устойчиви менторски програми за млади учители - ментор-преподавател от университета.
"Естония задържа младите си кадри, защото не е само до заплати. В за България има изследване на Световната банка, че до третата година младите учители напускат. Става въпрос за подкрепа и в каква среда работят", обясни Йорданова.
Тя препоръча родителите и учителите да минат от едната страна на барикадата в образованието, за да се случат промените за качествено образование.
Частните уроци не са в полза на учениците. Така до промяна не се стига, допълни Йорданова и каза, че родителите могат също да бъдат група за натиск с искане за качествено образование.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.Легендата на кеча Хълк Хоган е починал на 71-годишна възраст, съобщават медиите зад Океана, цитирани от БГНЕС. Хоган, роден под името Тери Джийн Болеа, е бил намерен мъртъв в дома си в Клиъруотър, Флорида тази сутрин. Според TMZ, екипите на първа помощ са се отзовали на място, след като са получили обаждане за "сърдечен удар". Парамедици и полицейски..
Парламентът прокара на второ четене законодателни изменения, пряко свързани с борбата срещу имотната мафия и злоупотребата с фиктивни арбитражни решения. Депутатите премахнаха възможността за физическо връчване на арбитражно решение и предвидиха създаване на регистър на арбитражите в България към министерството на правосъдието. Промените в..
Депутатите въведоха окончателно възможността да може да се участва в съдебно заседание чрез видеоконференция. С приети на второ четене промени в Административнопроцесуалния кодекс се разширява дигитализацията на административното производство. Правосъдният министър Георги Георгиев подчерта, че важна стъпка в усилията за ускоряване на бавното..
Европейският съюз ще трябва да ограничи вноса на китайски стоки, ако Пекин не предприеме реални стъпки към повече реципрочност в търговията. Това заяви председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен на срещата си днес в Пекин с президента на Китай Си Цзинпин. Търговският дефицит на Евросъюза с Китай през миналата година достигна..
Студентите, които тази сутрин излязоха на протест пред парламента срещу високите такси за платено обучение определиха като "компромисен вариант" окончателното решение на парламента за тяхното намаление с 40%. На първия си протест пред Ректората на Софийския университет на 9 юли те настояха за по-голямо намаление - в размер на 50%...
След осем последователни понижения Европейската централна банка остави без промяна водещите си лихви. Решението на Франкфурт бе очаквано от пазарите на фона на продължаващата несигурност в търговските отношения между Европейския съюз и Съединените щати. На редовната си пресконференция управителят на ЕЦБ Кристин Лагард подчерта, че..
Европейският съюз и Съединените щати са на една ръка разстояние до търговска сделка, обяви днес Еврокомисията. В същото време обаче 27-те страни членки одобриха контрамерки в случай, че не се стигне до споразумение до 1 август. Ако в такъв случай администрацията на Доналд Тръмп наложи 30-процентни мита на внасяните в Съединените щати..
" Самоубийството може да бъде израз на много неща , но като че ли на първо място бих могъл да кажа, че самоубойството е израз на екзистенциална..
"Фактът, че се приеха три от законопроектите с идеята да се намери общо решение за откриване на начин да се постигнат въпросните заплати, които се..
През 2020 г. протестът беше граждански, сега е политически ! Това мнение изказа пред БНР адвокат Николай Хаджигенов от "Ние идваме", част от т.нар...