Върховният административен съд ще гледа днес делото за завода за каменна вата в павликенското село Върбовка, в който като енергиен източник се предвижда изгарянето на близо 1200 тона боклук на денонощие.
Делото е насрочено за 11 часа и е по касационната жалба на Регионалната екологична инспекция във Велико Търново и гражданското сдружение "Ти решаваш" срещу решението на Административен съд – София област, което даде зелена светлина за завода на бизнесмена Румен Гайтански в кариерите на село Върбовка.
През зимата на 2022 г. в РИОСВ – Велико Търново се проведе Екологичен експертен съвет, който одобри инвестиционното намерение за завода и инсинератора за изгаряне годишно на 430 хиляди тона модифицирано гориво от битови отпадъци. След една година последва нов екологичен съвет, който се произнесе против и директорът на еко инспекцията даде отрицателно решение.
Инвеститорът обжалва пред Административен съд - София област. Съдът се произнесе в негова полза като отхвърли отказа на РИОСВ, мотивирайки се, че следва да се има предвид първото заседание на Екологичния експертен съвет.
В региона има силен отпор срещу завода.
Върховният административен съд е последната инстанция.
Изкуствен интелект, нововъзникващи технологии и иновативни решения за реагиране при извънредни ситуации са ключовите теми на осмата Международна конференция за бедствия и рискове (IDRC 2025). Тя започва своята работа днес в кипърската столица Никозия. Тридневният международен форум събира експерти, изследователи, иноватори, практици от 17..
Парламентът на Украйна одобри допълнителни разходи за отбраната на страната до края на тази година от 325 милиарда гривни, равни на около 7 милиарда и 700 милиона щатски долара, съобщава Ройтерс. С увеличението - второ за тази година, разходите за отпор срещу руското нашествие през 2025-та надхвърлят рекордните 70 милиарда долара, вместо..
Американският президент Доналд Тръмп заяви, че възможността срещата с руския му колега Владимир Путин да не донесе нищо го е накарало да отложи плановете си за провеждането й. "Не искам да губя време, така че ще видя какво ще стане", заяви Тръмп пред журналисти в Белия дом. Той каза, че все още не е взел решение дали ще пътува за разговоритe и в..
С тържествена заря-проверка в Смолян тази вечер бяха отбелязани 113 години от освобождението на Родопите от Османско владичество. "Това е ден, в който свеждаме глава в дълбока признателност пред подвига на героите, които със своята смелост и саможертва върнаха Родопите в пределите на Майка България", каза в словото си кметът на Смолян Николай..
Израелската армия съобщи, че още два ковчега с тленни останки на израелски заложници, държани в Газа, са били предадени на Червения кръст. След постигането на споразумението между Израел и "Хамас" палестинското ислямистко движение освободи останалите живи 20 заложници, но не върна всички тела на израелците, починали, докато са в плен, както..
Генералният секретар на НАТО Марк Рюте пътува за Вашингтон, където ще бъде в следващите два дни. Това потвърди говорител на Алианса. Там той ще се срещне с американския президент Доналд Тръмп в Белия дом. Според Ройтерс това ще стане в сряда. От НАТО не съобщават повече подробности. По-рано тази вечер стана ясно, че президентът Доналд Тръмп..
Комари са били открити в Исландия за първи път в историята на островната държава, съобщи Франс прес. Два женски и един мъжки екземпляр са били забелязани на около 30 километра северно от столицата Рейкявик, според Матиас Алфредсон, ентомолог от Института по естествени науки на Исландия. Досега Исландия беше едно от малкото места на Земята без..
Физиономиите, които се съревновават за властта в България днес, са безобразни - техните силуети деградират сами по себе си, техният политически език е..
БСП няма да влезе в парламента при следващи избори, Борисов е унижен от Пеевски и ДПС-НН няма да влезе пряко във властта, защото не иска да носи..
Без яснота за постигнатите договорености приключи коалиционният Съвет за съвместно управление. На него партньорите в кабинета от ГЕРБ-СДС, БСП и..