Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дамян Дамянов: Многообразието от думи е богатство на езика ни, да го предаваме през поколенията

В "Под езика" авторът придава образ на думите

| Интервю
Снимка: bulgarian-illustration.com

Поколенията се сменят с голям интензитет и ситуацията с езика ни бих оприличил на Вавилонска кула, говори се на български, но по различен начин, на различни нива и участниците трудно се разбират. 

Това сподели в интервю пред БНР Дамян Дамянов за новата си книга „Под езика“.

Във втората си част на проекта – „Под езика“, стари, архаични думи ги превръща в идеограми и придава образ на думите.

„Скрити са много пластове, някои културни, дори археологически, някои вулканични пластове за целия арсенал от думи и начина, по които работим с тях. Аз превръщам тези думи в идеограми, които илюстрират думите“, разказа илюстраторът.

Проектът му започна на шега през 2016 г. във фейсбук.

„Реших по свой начин да празнувам 24 май. Всеки ден публикувах по една идеограма, която илюстрираше дума. И така от А до Я, която започва със съответната дума. И така 30 дни. Това беше показано на изложби в България, Брюксел и Люксембург. През 2018 г. се появи първата книга 60 идеограми. И от типографски проектът се превърна в социален, защото помолих 60 души да дадат дефиниция за тези думи и те надградиха проекта, и го направиха значим“, коментира авторът на „Под езика“.

Във втората си книга той добавя 30 архаични, позабравени думи.

„Открих ги с доста ровене по речници, интернет, разкази на Йовков. Тези думи изразяват богатството на езика, голяма част са с турски корен. Свикнали сме да бъдат употребявани от възрастни хора. Нашият език е жив организъм, развива се и се обогатява с навлизането на нови думи. Нямам нищо против това, богатство е разнообразието“, споделя Дамян Дамянов.

Категоричен е, че „с тези думи виждаме картината от миналото и как са изглеждали нашите предци“.

„Това е инструмент на паметта. С „Под езика“ се опитах да предам образ на тези думи, да се превърнат в картина“, казва авторът.

Той определя като голям проблем, че учениците не знаят значението и не е сигурен дали по-големият проблем не е англизирането на речта – „А не е добре това и е притеснително“.

„Богатството ни е неоценимо и трябва да говорим за този език и чистотата му изобщо. Тези знания и поглед трябва да бъдат предавани през поколенията“, надява се Дамян Дамянов.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Асен Василев

ПП подкрепя компенсациите за скъпия ток

От "Продължаваме промяната" информираха, че внасят промени между двете четения на удължителния бюджет, които да гарантират средствата за наука, за инвитро процедури, за репродуктивното здраве на жените, за скрининг на детското здраве, за осигуряване на средства за компенсации за неприетите деца в детските градини, за читалищата и за Национален фонд..

публикувано на 09.01.25 в 15:12
Кирил Петков

Кирил Петков обвини ГЕРБ за липсата на бюджет

В кулоарите на парламента съпредседателят на ПП Кирил Петков обвини ГЕРБ за липсата на държавен бюджет.  По думите му лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов обвързва и подкрепата за промените в Закона за съдебната власт, които могат да доведат до блокиране на избора на Борислав Сарафов за главен прокурор, със сформиране на редовно правителство: "Недопустимо е..

публикувано на 09.01.25 в 15:05
Лойд Остин

САЩ обявиха нов пакет военна помощ за Украйна

Съединените щати обявиха нов пакет военна помощ за Украйна в размер на 500 милиона долара. Новината съобщи министърът на отбраната Лойд Остин в американската военновъздушна база "Рамщайн" в Германия. Там се провежда последната под негово ръководство среща на Контактната група за отбрана на Украйна, преди в Белия дом да влезе новият американски..

публикувано на 09.01.25 в 14:53
Служебният министър на финансите Людмила Петкова (вляво) и народният представител от ПП-ДБ Асен Василев в НС.

Законът за събиране на приходите и извършване на разходите е приет единодушно от НС

С пълно единодушие от 207 гласа "за" депутатите приеха на първо четене внесения от служебното правителство Закон за събиране на приходите и извършване на разходите през тази година до приемането на Закон за държавния бюджет. От парламентарната трибуна служебният министър на финансите Людмила Петкова заяви, че основната цел е да се гарантира..

публикувано на 09.01.25 в 14:12
Жители на Ябълково на протест след тежката катастрофа, при която загина 18-годишно момиче.

Проверяват животновъдните обекти в Кюстендилско заради катастрофата с коне

Всички животновъдни обекти в Кюстендилско ще бъдат проверени за регистрирани и нерегистрирани животни, както и дали те се пускат безконтролно. Това беше решено на среща при областния управител инж. Александър Пандурски с кметовете на 9-те общини от региона, представители на регионалните звена на отговорните институции и експерти. Създава се и..

публикувано на 09.01.25 в 14:10
Министърът на отбраната Тодор Тагарев

Тодор Тагарев: Нереалистично е 5% от БВП за отбрана, голямо натоварване е за страните в НАТО

Призивът на невстъпилия още като президент на САЩ Доналд Тръмп към страните от НАТО за 5% от БВП за отбрана са нереалистични , каза бившият военен министър проф. Тодор Тагарев в интервю пред БНР. "5% от БВП са огромни разходи. През 2024 г. САЩ бяха с 3,38% от техния и приблизително толкова остава. А Полша и Естония имаха разходи..

публикувано на 09.01.25 в 14:09
Любослав Костов

КНСБ предупредиха за вълна от протести, ако не се приеме Бюджет 2025

КНСБ предупреди, че ако бюджетът за тази година не бъде приет, може да се очаква вълна от протести. "Струва ми се, че за пореден път бюджетът става заложник на политическите интриги и на пазарлъците за кабинет - с кого и какъв формат. Двете неща трябва да са отделно. Има много важни теми, които бюджетът, ако не ги обезпечи, просто ще..

публикувано на 09.01.25 в 14:07