Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Откриват мемориал "Тутраканска епопея 1916" в с. Шуменци

| Репортаж
Снимка: Незабравка Кирова

Днес и утре в Тутракан ще се проведе национална научна конференция под надслов "Културното наследство на Тутракан и неговото място в добруджанската история" по повод Международния ден за опазване на недвижимото културно наследство. Конференцията ще включва четири пленарни заседания, в които ще вземат участие 36 научни и музейни специалисти, университетски преподаватели, служители в архиви, краеведи и др.

Част от програмата на конференцията е среща-разговор с писателя Захари Карабашлиев. Той ще представи събитията на Добруджанския фронт през призмата на романа "Рана".

Културната програма за днес ще продължи от 19:00 часа с концерт с класическа музика.

Днес се открива и иновативен мемориал "Тутраканска епопея 1916" в с. Шуменци.


Тутраканската епопея е една от най-големите битки в съвременната история на България, която е продължила само 33 часа, но поставя началото на освобождението на цяла Южна Добруджа.

Там са положени костите на повече от 8000 войници и офицери - българи, румънци, германци, участвали в битката през 1916 година.

На обелиска има надпис на четири езика - "Чест и слава на онези, които са знаели да мрат геройски за тяхното отечество".


На входа на Мемориалния комплекс е издигната триумфална арка, разказа Петър Бойчев, директор на Историческия музей в Тутракан.

Първата копка бе направена през август 2022 година. Проектът е на стойност малко над 5 милиона лева, но заради забавяне на одобряването му и последвалото вдигане на цените, се появи недостиг от около 1,5 милиона лева. Заради това бе изтеглен заем от фонд "Флаг". Допълнително финансиране бе осигурено и за изработването на филм, който представя реално битката за Тутракан, и за благоустрояване на довеждащата до военното гробище инфраструктура. Така общата сума достига 8 милиона лева.

Искаме да направим по-добро популяризиране на Тутраканската епопея в условията на новите технологии, сподели директорът на Историческия музей Петър Бойчев.

Информацията е представена чрез експозиция и 3D карта на събитията, беседа от екскурзовод, съобразена с възрастта и познанията на публиката.

Музеят представя събитията в Добруджа не като изолиран епизод, а в контекста на световните събития. Поради това тук ще се организират извънкласни уроци за ученици от цялата страна.

По думите на тогавашния главнокомандващ генерал Стефан Тошев Тутракан е "българският Йерусалим, който трябва да се пази и помни".

Снимки: Незабравка Кирова

Още по темата чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Володимир Зеленски

Над 3000 севернокорейски войници са били убити или ранени, докато са се сражавали в Курска област

Над 3000 севернокорейски войници са били убити или ранени, докато са се сражавали срещу нахлуването на Украйна в руската област Курск. Това заяви украинският президент Володимир Зеленски, предаде АФП. Пхенян изпрати хиляди войници, за да подсилят руската армия, включително в граничната област Курск, където през август Украйна извърши ударно..

публикувано на 23.12.24 в 20:26
Кметът на Сапарева баня Калин Гелев

Общинари от Сапарева баня бяха на работно посещение в Йордания

Група общинари от Сапарева баня, водена от кмета на курорта Калин Гелев, се върна от работно посещение в Кралство Йордания и побратимения град Мадаба. Наскоро по решение на общинските съветници в Сапарева баня една от улиците в града вече носи името на йорданския град Мадаба, известен с поклонническия си туризъм и богатата си история. В един от..

публикувано на 23.12.24 в 20:10

Арестуваха двама българи на магистрала в Сърбия за нападение над баща и син

Сръбската полиция арестува двама български граждани на магистралата Белград - Ниш край град Велика Плана за агресивно поведение, съобщи агенция ТАНЮГ. Полицейското управление в Смедерево съобщи, че двамата българи, Г.Г. на 23 години и И.Г. на 48 години, са обвинени, че вчера са нападнали вербално и физически с ръце и крака, както и с дървена и..

публикувано на 23.12.24 в 19:47
Проф. Георги Рачев

Проф. Георги Рачев: Сняг ще има на 27 декември, над 1200 м ще ги затрупа

На Коледа и Нова година ще вали навсякъде в България и то много. Снегът ще е в планината, красиво  и коледно . В София и в по-ниските части ще си е влажно, дъждовно и кално, каза климатологът проф. Георги Рачев в интервю пред БНР. Утре, 24 декември, "ще е дъжд и сняг, и повече дъжд":  "В София на Коледа няма да има сняг, на Бъдни вечер..

публикувано на 23.12.24 в 19:45
Мат Гейц

Комисия установи: Мат Гейц е плащал десетки хиляди долари за наркотици и секс

Комисията по етика към Камарата на представителите на Конгреса на САЩ е установила, че бившият конгресмен от щата Флорида Мат Гейц е плащал десетки хиляди долари на жени за наркотици и секс, включително и на 17-годишна, предаде агенция Ройтерс, позовавайки се на американски медии, запознати с окончателния вариант на доклада на комисията...

публикувано на 23.12.24 в 19:37
Снимката е илюстративна, архив.

Мирослав Йотов: Най-честата грешка е пиратката да се държи в ръка и да се запали

В категория Ф2 и Ф3 на пиротехническите средства попадат и пиратките. При тях проблемът е със звуковото налягане и затова са в по-тежка категория . Важно е да се чете  инструкцията. Най-честата грешка е да се държи пиратката, да я запалят и после хвърлят. Това е забранено. Това предупреди Мирослав Йотов – главен директор на "Надзор на пазара"..

публикувано на 23.12.24 в 19:13
Изложбата

Фотоизложба за Босилеград и документален филм показват в театъра в Кюстендил

Фотоизложата "Босилеград преди и сега" и документалният филм "Твърди черупки" ще бъдат показани тази вечер в Общинския драматичен театър в Кюстендил. Наскоро филмът беше представен в българския културен център в Скопие. Автори са Асен Великов, Вихрен Георгиев и фотографът от Кюстендил Владислав Чанев. Снимките са от едноименния фотопленер..

публикувано на 23.12.24 в 19:04