Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Естественото състояние на планинската икономика е разнообразието"

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

Планините тепърва ще стават важни заради факторите климат и по-благоприятна среда за живот, прогнозира изследователят

| Интервю
Димитър Събев
Снимка: БТА

В демографско положение българските планини са по-стабилни от равнинните територии на страната.

Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател.

Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска. Ние сме планинска мозайка и това много рядко се осъзнава на ниво планиране, смята Събев, който е автор на дългогодишни проучвания по темата, обобщени в книгата "Планинските райони на България – икономика и население".

"Писането на книгата беше пътешествие в борба за данни. На доста места успях да изкопая неща."

Само 3% от произведената продукция на големите ни планински общини е свързана със земята, останалата част е от преработваща промишленост, е открил данни Димитър Събев. Той определи факта като изненадващ.

Планинска България се оказва сред най-индустриализираните терени в Европа. Това е потвърждение колко грешна е представата ни за "паша, тютюнец, малко боровинки и това е всичко", отбеляза той.

Естественото състояние на планинската икономика е разнообразието, коментира журналистът в предаването "Хоризонт до обед".

В исторически план планинското население, за да може да живее в тази трудна среда и да си осигури прехраната, трябва да прави едновременно десетки неща, поясни Димитър Събев. 

"Да си гледа овчиците, да си има градинка с бобец, да шие и да продава, жените да тъкат… Именно заради това хората от планините са били от най-ранни години по-предприемчиви, по-напредничави. Неслучайно българското Възраждане тръгва от планините. 

"В равнините имаш гарантирано съществуване – богато, бедно, но гарантирано, а в планините постоянно трябва да ръчкаш нещо", посочи авторът.

Моноиндустриите в даден регион, наложени по време на плановата икономика, го лишават от естественото му многообразие и устойчивостта, която то дава. Обезлюдяването е естествено следствие на грешни стопански политики в миналото, изрази мнението си Димитър Събев.

Песимизмът спрямо българските региони обаче трябва да се приема с особено подозрение, смята той.

Планините тепърва ще стават важни заради факторите климат и по-благоприятна среда за живот, прогнозира Събев.

"Имаме много да се научим от традиционното и имаме перспективи за бъдещето."

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Пламен Митев

Проф. Пламен Митев: Апостола е роден през 1840 г., не през 1837 г.

"Последните няколко години имахме шанса да открием нови документални свидетелства за живота и делото на  Апостола  в османския архив в Истанбул". Това каза пред БНР историкът  проф. Пламен Митев , специалист по история на Българското възраждане, който се включва в тържествената програма за честването на 188 годишнината от рождението на..

публикувано на 18.07.25 в 14:32
Мирослав Цеков

Мирослав Цеков: Най-вероятно дискусията за избор на омбдудсман ще бъде политизирана

"За съжаление, най-вероятно дискусията за избор на нов омбдудсман ще бъде политизирана . Надявам се да не стане така, защото институцията на омбудсман на първо място е граждански защитник ". Това каза пред БНР Мирослав Цеков от Форум "Гражданско участие", една от неправителствените организации, която проведе дискусия за представяне на кандидатите..

публикувано на 18.07.25 в 12:06
Зинаида Златанова

Зинаида Златанова: Очаква се кохезионната политика в ЕС да намалее

"Предстоят много тежки и дълги преговори по бюджета на ЕС и в момента предложението, което Европейската комисия направи наистина, предизвиква много сериозно всички европейски политици да го коментират заради няколко неща". Това заяви пред БНР бившият ръководител на ЕК в България и бивш правосъден министър  Зинаида Златанова : "Държавите, нетни..

публикувано на 18.07.25 в 10:15

Лъчезар Богданов: С митата Тръмп иска да създаде повече възможности за американската индустрия

"Допълнителните ответни мита на стоки от страна на Европейския съюз са опит да се вкара администрацията на президента Тръмп в някакви преговори, които традиционно се водят в такава ситуация, тоест  да се анализира цялостно търговията между двата пазара , индустрия по индустрия, продукт по продукт,  някакъв вид сделка на базата на взаимни отстъпки "...

публикувано на 16.07.25 в 17:05
Кметът на Благоевград Методи Байкушев

Методи Байкушев, кмет на Благоевград: Страхът да оставим за страхливите

Общините се оказаха най-големите инвеститори у нас . Хиляди проекти се изпълняват от бизнеса, който пък осигурява работа на много хора. Логично е при усвояването на този милиарден ресурс държавата и обществото да следят за злоупотреби.  Сигнали към институциите и медиите са подавани за много общини. Кметовете, които се разследват, обаче, се броят..

публикувано на 16.07.25 в 14:46

Отново официално не беше предадена документацията за парк "Врана“

Днес в 11 часа трябваше да има среща между областния управител на София Стефан Арсов и представители на Столичната община, за да бъде официално предадена документацията на парк "Врана“ и ключовете от двата входа. На 7 юли кметът Васил Терзиев предупреди областната управа, че след 10 юли затваря врати за посетители парк "Врана" и спира движението..

публикувано на 16.07.25 в 12:41
Владимир Тодоров

Владимир Тодоров: Спирането в аварийната лента предвижда три вида санкции

" Спирането в аварийната лента предвижда три вида санкции  - предвижда много висока имуществена  глоба от 1000 лева , отнемане на книжката за три месеца, отнемане на контролни точки". Това каза пред БНР Владимир Тодоров от Асоциацията на пострадалите при катастрофи: "Това превъзбудено обяснение, че започват да получават глоби, не е така, защото..

публикувано на 16.07.25 в 11:57