Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Погром в птицевъдството - 40% от кокошките носачки са засегнати от птичия грип

Яйца за вътрешния пазар има, увери председателят на Съюза на птицевъдите Ивайло Гълъбов

| Интервю
Снимка: БГНЕС

Само за седмица заради птичия грип са били унищожени над половин милион кокошки у нас.

"Ситуацията ескалира изключително бързо. От октомври миналата година до момента заради огнища сме унищожили над 2 милиона птици – кокошки носачки, през последната седмица около 380 000 бройлери. При кокошките носачки вече са засегнати над 40%", съобщи тревожни данни в интервю за БНР Ивайло Гълъбов, който оглавява Съюза на птицевъдите.

Този сектор от птицевъдството беше най-силно развит и е експортно ориентиран. Изнасяме около 20 на сто от продукцията и голяма част от договорите за износ ще останат неизпълнени, обясни той.

Гълъбов обаче увери, че ще има достатъчно яйца за вътрешно потребление.

Ивайло Гълъбов  Снимка: БТА

Досега нито едно отговорно лице в страната не е изговорило какъв е проблемът, коментира председателят на УС на Съюза на птицевъдите в предаването "Преди всички".

"Три страни в Европа имат абсолютно аналогични проблеми. Едната е Франция. Другата е Унгария. Третата е България", посочи той. Тъй като френското производство е било изнесено към България и Унгария, в двете страни се е стигнало до "бързо и буйно развитие", а във Франция - до депопулация на определен район – "полека-лека клане на всички птици", след това е имало оздравяване, пререгистрация на животновъдните обекти и успешна ваксинация, описа ситуацията Ивайло Гълъбов. Сега и България, и Унгария следва да приложат успешния опит на Франция, смята той.

Задният двор – някои стопанства за дивечови птици, са извън обсега на контрол по законодателни причини, подобно на чумата по свинете, назова друг проблем Гълъбов.

В последните години, след африканската чума по свинете, мерките за биосигурност ни показаха, че са задължителна норма за промишленото животновъдство, заяви той.

По време на прехода по думите му са били направени "грандиозни глупости", например "допускайки в едно технологично свързано предприятие, което е било за един вид птици, днес да има два съседни животновъдни обекта с различен вид птици, водоплаващи и бройлерни", което крие рискове заради различните заболявания. Не се спазват и ветеринарните предписания, допълни Ивайло Гълъбов.

"Губим огромни позиции в почти всички сегменти от българското животновъдство. Внасяме огромно количество свинско, внасяме над 50% от пилешкото месо. В момента вносът на яйца от Украйна, произведени при съвсем други стандарти за качество – необяснимо е как си създаваме нелоялна конкуренция, войната не е обяснение на този проблем. Има и култура на потребление – ако искаме парите да остават в България, трябва да избираме български стоки", изтъкна в заключение той.  

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Георги Семерджиев

Окончателно: 20 г. затвор за Георги Семерджиев за тежката катастрофа, отнела два живота

Върховният касационен съд сложи точка на делото за тежката катастрофа от лятото на 2022 година, в която на столичния булевард "Черни връх" загинаха две млади жени. Магистратите потвърдиха 20-те години затвор, на които футболистът Георги Семерджиев беше осъден първо от Софийския градски, а след това и от Софийския апелативен съд.  Върховните съдии..

публикувано на 21.05.25 в 15:05

Матури, процедури, подготовка. Знаем ли какво искаме да произведе българското образование?

"Не съм притеснен. Чувствам се подготвен. Каквото стане, не е краят на света ", каза пред БНР един от зрелостниците минути преди началото на матурата по български език и литература , която се провежда днес. Учениците пишат по вариант 4, който беше изтеглен тази сутрин в просветното министерство . " Готова съм на всякаква тема, която се падне ",..

публикувано на 21.05.25 в 10:15
Димитър Маринов със студенти

Димитър Маринов: Реализирах се и е време да предам това, което знам, на младите таланти

Светът познава Димитър Маринов като великолепен актьор, станал популярен с филма "Зелена книга", удостоен с Оскар от филмовата академия на САЩ. Но не са много хората, които знаят, че той е и музикант, изразяващ душата си чрез цигулката и китарата.  Филмът „Зелена книга“ с извънредна прожекция на „София филм фест на брега“ Преди броени дни..

публикувано на 20.05.25 в 11:45
Венци и майка му Галя

Как изглежда животът на глухите деца, след като навлязат в света на звуците?

Как изглежда животът на глухите деца, след като им бъде поставен кохлеарен имплант и започнат да опознават света на звуците?  За историята на Венци и вълнуващия и труден път, по който е минало семейството му и той, от бебе до дипломирането му в Класическата гимназия в София, разказват родителите му пред журналиста Елена Бейкова. Зелен..

публикувано на 20.05.25 в 10:40

Александър Чакмаков: Училището все повече изглежда като социална услуга за отглеждане на деца

На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР  Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София. "Образователната ни система не дава интересни възможности на учениците да се развиват извън учебната програма".  Учениците и учителите препускат… Министър Вълчев: Най-трудно е в 6. и 7. клас Чакмаков..

публикувано на 20.05.25 в 10:20

След влизането ни в ЕС: Още ли ни липсва европейският заряд?

След влизането в ЕС България преживява промени, множество кризи и реформи. Все още спорим обаче дали членството ни отваря възможности за развитие, работа и образование. България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме? Как се промени страната ни, след като избрахме демократичния път на развитие?   България,..

публикувано на 19.05.25 в 11:54

Мадарският конник, Иван Рилски и Паисий Хилендарски ще красят българските евромонети

Когато България се присъедини към еврозоната и имаме монети с българска национална страна, на тази от 2 евро, от която ще ни гледа светлият образ на отец Паисий, на гурта (кант на монетата)  ще бъде изписано: "БОЖЕ ПАЗИ БЪЛГАРИЯ" с главни букви . Този надпис е бил използван върху монетите ни между 1882 и 1943 г. В специалното интервю за БНР..

публикувано на 19.05.25 в 07:04