На 13 април публиката в Стъклената зала на Музикферайн имаше удоволствието да присъства на забележителна, емоционална галавечер с изкуството на гениалния композитор Фредерик Шопен. Концертът беше организиран от изявената българска пианистка Донка Ангъчева като поредна блестяща инициатива в рамките на създадения от нея в Австрия проект „Изкуството продължава да живее“ („Die Kunst lebt weiter“). Сред спонсорите на събитието бяха фирма „Бьозендорфер“ и Amadeus International School.
Галата се проведе в партнъорство с Международното Шопеново общество - Виена. От февруари 2024 г. Донка Ангъчева е член на управителния съвет на това реномирано международно дружество. Нейна е идеята за съвместната проява, както и благородната кауза всички приходи от концерта в Музикферайн да бъдат дарени на Международното Шопеново общество - Виена във връзка с бъдещи проекти, подкрепящи млади артисти.
Международното Шопеново общество във Виена е престижна институция с традиции. Основано е през 1952 г. В него членуват и подкрепят начинанията му изявени личности от музикалния, научния и обществения живот. От 1974 г., вече в продължение на 50 години, негов президент е легендарна личност - проф. д-р Теодор Каницер. В момента той е на 98 години, но продължава активно да ръководи дейността на дружеството и лично приветства изпълнителите и публиката от сцената в Музикферайн. Сред най-важните събития, организирани от дружеството, е авторитетния Шопенов фестивал, който се провежда ежегодно в Kartause Gaming, област Долна Австрия. През настоящата 2024 г. този музикален форум отбелязва 40-годишен юбилей, а във фестивалната програма през август е включена изява на Донка Ангъчева.
През годините на своето съществуване Международното Шопеново общество във Виена се ангажира както с изяви на изпълнители с успешна международна кариера, така и с подкрепа на млади таланти в началото на своя артистичен път. Именно в този контекст беше издържана концепцията и подбора на участниците в галавечерта, посветена на Шопен по инициатива на „Изкуството продължава да живее“.
Публиката в Музикферайн съпреживя проникновената интерпретация на изявени известни артисти: пианистката Донка Ангъчева, виолончелистката Теодора Митева, оперната певица камерзенгерин Илдико Раймонди и трима водещи, ярки клавирни изпълнители на световните сцени: Людмил Ангелов, Кристофър Хинтерхубер и Януш Олейничак. Редом с тях своята вълнуваща дебютна изява на престижния концертен подиум имаха и младите талантливи студенти Самуел Орнулад (пиано) и Ана Мария Хуска (сопран). В програмата, съставена изцяло от творби на Шопен, прозвуча разнообразие от популярни концертни пиеси: Интродукция и брилянтен полонез за виолончело и пиано в До мажор, оп. 3, четири песни от вокални цикли на композитора, както и един прелюд, две полонези, три ноктюрни, етюд и четири мазурки за пиано.
Една изискана музикална вечер, покоряваща с емоционална изтънченост и стил. Възторжената публика в Музикферайн аплодира изпълнителите, сред които и големият български пианист Людмил Ангелов, световнопризнат за един от най-изтъкнатите съвременни виртуозни интерпретатори на творчеството на Фредерик Шопен. За своята изява той беше подбрал Ноктюрно в до-диез минор, op. 27/1 и Полонез в Ла-бемол мажор, op. 53.
В ефира на предаването „Алегро виваче“ по „Хоризонт“ Людмил Ангелов сподели своето усещане за феноменалното въздействие и магическата атмосфера, която възниква между изпълнител и публика, когато звучи музиката на Шопен, както и за поканата да участва в галавечерта.
Донка Ангъчева разказа за емоцията и вдъхновението да организира този концерт в Музикферайн съвместно с Международното Шопеново общество във Виена.
Чуйте в звуковия файл.
Новото място за култура - "Сцена СПАМ" в София, прекратява дейността си само 3 месеца след като отвори врати в зала "Академик" в Националния студентски дом. Това се случва след рязка смяна на условията от страна на ръководството и чрез устно предизвестие , уточни пред БНР Ана Батева, един от създателите на "СПАМ студиос"...
Днес - 21.05, Димитър Воев – една от най-ярките, загадъчни и провокативни фигури на българската алтернативна музикална сцена от края на 80-те и началото на 90-те, щеше да навърши 60 години . Воев и група "Нова генерация" не просто създават музика, те изразяват духа на едно бурно време на социални и политически промени. Димитър Воев е един..
Зджислав Зембжуски е българският Шиндлер, спасил множество евреи от ужасите на нацизма . Определението е на неговия внук Димитър Гачев. Зджислав Зембжуски е българин от полски произход. Участвал е в Балканските войни и в Първата Световна война в редиците на българската армия. Награден е с кавалерския кръст на ордена на "Св. Александър" от..
В Плевен започва Шестият международен конкурс за млади оперни певци, който носи името на примата Гена Димитрова. 55 певци от 12 държави участват в тазгодишното издание, което ще продължи до 22 май. Според програмата, от 10.00 ч. е първият тур за младите оперни певци, които ще покажат своя талант пред журито в зала „Катя Попова“ .Вторият тур е..
Българският филм "Сватба" беше представен в Европейския парламент в Брюксел по инициатива на евродепутата от ГЕРБ - ЕНП Андрей Ковачев. Продуцент и режисьор на лентата е Магдалена Ралчева, а сценарист Юрий Дачев "Сватба" е българска драма от 2024 г., базирана на едноименния разказ на Николай Хайтов. Българската премиера на филма бе на 8..
Какво кара едно дете да загуби вярата, че животът има смисъл? Какво остава, когато мълчи семейството, обществото? Какво става, когато не познаваме Бог? Темата е тежка, но важна, защото става въпрос за самоубийството сред младите, агресията и липсата на страх от Бога и закона в обществото ни. Разговорът е на кореспондента ни в Силистра..
Цигуларката Лия Петрова пропътува от Мадрид до Токио и после до Монпелие за няколко дни в края на април. Нейните ангажименти стават не просто повече, те са и все по-престижни, а на 6 юни в зала "България" тя ще солира на Симфоничния оркестър на БНР с диригент Екхард Вичик в Първия цигулков концерт от Сергей Прокофиев. С голяма радост научаваме, че..
Правителството отпуска 9,5 милиона лева на "Български пощи", за да може дружеството да се подготви технически за въвеждане на еврото във връзка с..
Днес - 21.05, Димитър Воев – една от най-ярките, загадъчни и провокативни фигури на българската алтернативна музикална сцена от края на 80-те и..