Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Зам.-председателят на ЕК:

Брюксел ще продължи помага на Гърция да защитава външните си граници

Маргаритис Схинас
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Брюксел ще продължи помага на Гърция да защитава външните си граници, които са такива и на Европа.

Това подчерта заместник-председателят на Европейската комисия Маргаритис Схинас в края на двудневното си посещение в страната.

Външната европейска граница в област Еврос е силно охранявана и защитена, заяви заместник-председателят на Европейската Комисия Маргаритис Схинас.

Той извърши проверка по изграждането на оградата на границата с Турция и я оцени като "силна защита" при опитите за нелегално преминаване на външната европейска граница.

Схинас направи проверката съвместно с граничарите на поречието на река Марица, където засега остава единственото уязвимо място за преминаване на мигранти.

Заместник-председателят на Европейската комисия посочи, че за охрана на гръцката външна граница Евросъюзът е отпуснал 3,5 милиарда евро и напълно подкрепя всички страни, които защитават външни европейски граници.

Увеличени са екипите на европейската агенция по защита на границите Фронтекс.

Схинас подчерта,че новият Пакт за приемане на мигранти в Европа е справедлив по отношение на външните страни,които поемат тежестта на мигрантския натиск.

По публикацията работи: Ерол Емилов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Гърция вече доставят по домовете лекарства за хора с тежки заболявания

В Гърция вече снабдяват пациентите с лекарства по домовете. Услугата стартира от днес. Министърът на здравеопазването Георгиадис днес съобщи, че започва доставка по домовете на лекарства за хора с тежки заболявания. Досега скъпоструващите лекарства се получаваха от специализирани аптеки към здравната каса и болните чакаха с часове на опашка...

публикувано на 16.06.25 в 11:21

Приключи НВО по математика за 10 клас

Приключи националното външно оценяване по математика в 10 клас. На него се явиха около 55 000 десетокласници в над 1000 училища в страната. В петък миналата седмица десетокласниците бяха на национално външно оценяване по български език и литература. Резултатите от двата изпита ще бъдат обявени до 1 юли. Над 50 000 десетокласници се явяват..

публикувано на 16.06.25 в 11:11

Етноселище Долене въвежда квоти срещу свръхтуризма

Петричкото село Долене първо у нас въвежда квоти срещу свръхтуризма. Преди няколко години то буквално било изчезнало от картата , обясни пред БНР Борислава Липийска, представител на етноселището. Баща ѝ започнал да го реставрира чрез активно въвеждане на различни флорални видове, възстановяването на старата зидария и автентични къщи...

публикувано на 16.06.25 в 11:11

Покачва се цената на бензина в Гърция

В Гърция започна покачване на цените на бензина. Министерството на развитието отговори с масови проверки по бензиностанциите. Не е оправдано покачването на цените на горивата по бензиностанциите, категорични са от министерството на развитието. Извършват се масови проверки за цените и качеството на горивата в цялата страна. Вече откриха..

публикувано на 16.06.25 в 10:59

Забраниха движението на джипове и АТВ към Седемте рилски езера

Забранява се движението на джипове и АТВ към Седемте езера със  заповед на директора на Регионална дирекция по горите – Кюстендил, инж. Здравчо Тодоров. Забраната е  за периода от 7 юли до 5 октомври 2025 г. Целта е в пика на туристическия сезон да се ограничи нерегламентираното движение на моторни превозни средства, които нанасят вреди по..

публикувано на 16.06.25 в 10:49
Илия Проданов

Илия Проданов: Очертава се нормална реколта от пшеница

Жътвата ще започне масово следващата седмица. Към момента се очертава нормална реколта - може би над 6 млн. тона. Със сигурност зърненият баланс на страната ще бъде осигурен. Това заяви пред БНР Илия Проданов, председател на Националната асоциация на зърнопроизводителите. " Последните няколко дни преди жътва и климатът по време на жътва са..

публикувано на 16.06.25 в 10:46

Синдикат Защита в МВР настоява за бързо и безпристрастно разследване на смъртта на Явор Георгиев

За бързо и безпристрастно разследване на случая със смъртта на Явор Георгиев от Варна настоява в своя позиция синдикат Защита в МВР. От сдружението апелират към всички, които имат информация по случая, да я предоставят на компетентните органи. От синдиката се обявяват и в подкрепа на идеята на МВР за обучение на служителите. В същото време..

публикувано на 16.06.25 в 10:38