Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Конституционният съд може да анулира парламентарните избори

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

"Всичко ще зависи от това кой политически лагер ще успее да събере 76 гласа. Борбата е изключително люта"

| Интервю
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Хърватия навлиза в конституционна криза.

Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович.

ХДЗ на Пленкович получава едва 61 от общо 151 места в хърватския парламент, което е доста под половината, а Миланович – най-популярният политик към момента, не успя да помогне на коалицията на социалдемократите да надделее и тя ще разполага с 42 места. Изборите се проведоха при 62% избирателна активност.

Хърватският Конституционен съд постанови на извънредно заседание, че Зоран Миланович не може да бъде премиер, защото е неглижирал решение на същия съд още преди вота – да подаде оставка. Според съдиите той не може да бъде премиер дори ако сега подаде оставка.

Трима съдии от Конституционния съд излязоха с аргументи против решението на съда, което ограничава конституционно гарантираните права на парламента и на легитимно избрани представители да заемат своята длъжност. Според съдиите в това свое решение КС отива твърде далеч, обясни Марини.

Зоран Миланович дава изявление пред медиите  Снимка: БТА

Всичко ще зависи от това кой политически лагер ще успее да събере 76 гласа. Борбата е изключително люта, подчерта журналистът в предаването "Събота 150".

Тя разказа за снимка, публикувана от президента Зоран Миланович, на която председателят на Конституционния съд е в компанията на видни членове на ХДЗ, включително министри, което цели да покаже, че председателят на КС не е независим и че КС на практика е една от превзетите по време на управлението на ХДЗ институции. От друга страна вървят обвинения, че Миланович е търсил помощ от Виктор Орбан за изборите.

"Какво ще стане сега, е загадка."

Президентът ще даде достатъчно време на парламента да се конституира и да се структурират мнозинства, заяви журналистът.

"Ще зависи от това как ще вървят преговорите за коалиране. Не може да се предвиди. Има доста разногласия. Доста тежко ще се стигне до събирането на 76 гласа."

Ако бъде възложено на Зоран Миланович да състави правителство, той най-вероятно ще подаде оставка от сегашния си пост. Но в тази ситуация Конституционният съд би могъл да анулира изборите, очерта възможен вариант за развитие на ситуацията Аделина Марини.

"Така че, дори социалдемократите успеят за съберат 76, ако премиер е Миланович, големият въпрос е дали КС ще изпълни своята "заплаха". Миланович е готов да стигне до края."

Снимка: БТА

"Залогът на тези избори беше много висок" – така тя вижда причините за безпрецедентно високата избирателна активност на парламентарните избори в Хърватия. Според нея под ръководството на Андрей Пленкович управляващата партия е затънала в "неизброими скандали за корупция на високо ниво и злоупотреба с власт".

"Тези избори бяха на практика за това дали Хърватия ще продължи в посока на орбанизация, още повече да затъва в антилиберализъм и рушене на правовата държава, или този процес ще бъде преустановен и ще се тръгне по нов път. Това е обяснението защо толкова много хора излязоха да гласуват."

Зоран Миланович е противоречива политическа фигура. Той има сериозни аргументи против подкрепата за Украйна, има и антилиберални възгледи, което е отблъснало много либерално и проевропейски настроени гласоподаватели, считащи го за неприемлива фигура, каза още Аделина Марини.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.  

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Празникът Вход Господен в Йерусалим поставя началото на Страстната седмица

Честит празник Вход Господен в Йерусалим, популярен като Цветница или Връбница! Наричаме го така, защото Господ Иисус Христос влязъл за последен път в Йерусалим, но бил посрещнат триумфално, като цар. Хората Го приветствали с палмови клони, постилали палмови клони и дрехите си по пътя пред Него.: „ А повечето от народа постилаше дрехите си по..

публикувано на 28.04.24 в 22:00

Една от най-атрактивните и търсени специалности на Русенския университет е "Кинезитерапия"

В началото на новата кандидатстудентска кампания студентите и преподавателите от факултет "Обществено здраве" на Русенския университет показаха пред обществеността и бъдещите си колеги предимствата на кинезитерапията. Една от най-атрактивните и търсени специалности на Русенския университет е "Кинезитерапия". Специалистите, които завършват, имат..

публикувано на 28.04.24 в 08:02

Генералният директор на БНР Милен Митев получи отличие от медийната компания "К и П Адвъртайзинг"

Генералният директор на БНР Милен Митев получи награда от медийната компания "К и П Адвъртайзинг", която представи списанието "София и Софийска област - бизнес, култура, туризъм". "Нашата медия издава две списания - "Дестинация България" и "София и Софийска област - бизнес, култура, туризъм". В първото издание се стараем в туризма да покажем всичко..

публикувано на 28.04.24 в 06:54

"Културни войни" с Владислав Апостолов: Как районен кмет опита да заглуши Орбан и Фараж в Брюксел

Удивителен сюжет за политически племена, културни пропасти и несвобода на словото се разгърна в Брюксел преди броени дни. Бях там, когато разбрах, че районен кмет с името Емир Кир е изпратил полиция, за да спре против всякакви правила и закони една напълно легитимна и доста престижна годишна конференция на национални консерватори, включваща..

публикувано на 27.04.24 в 13:55

Грузия между ЕС и Русия. На дневен ред е закон за чуждестранното влияние

Близо четири пети от грузинците се стремят към евроинтеграция на страната им. Управлява ги обаче партия, която уж следва тази воля на народа, но с действията си, и то последователни, тласка Грузия към Русия. Партията "Грузинска мечта" прокара миналата седмица на първо четене в парламента закон, задължаващ всички организации, повече от 20 процента..

публикувано на 27.04.24 в 11:48

"Синя България" посочи идеите, формациите и лицата, които обединява

Икономистът Никола Янков е едно от лицата, които решиха да се включат в екипа на "Синя България". "Тя е единствената дясна формация в политическото състезание в момента. Стои зад идеите  да се предефинира ролята на държавата в икономиката , като това е основният разказ за борбата с корупцията, която не се случва...

публикувано на 25.04.24 в 14:52
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19