Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Конституционният съд може да анулира парламентарните избори

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

"Всичко ще зависи от това кой политически лагер ще успее да събере 76 гласа. Борбата е изключително люта"

| Интервю
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Хърватия навлиза в конституционна криза.

Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович.

ХДЗ на Пленкович получава едва 61 от общо 151 места в хърватския парламент, което е доста под половината, а Миланович – най-популярният политик към момента, не успя да помогне на коалицията на социалдемократите да надделее и тя ще разполага с 42 места. Изборите се проведоха при 62% избирателна активност.

Хърватският Конституционен съд постанови на извънредно заседание, че Зоран Миланович не може да бъде премиер, защото е неглижирал решение на същия съд още преди вота – да подаде оставка. Според съдиите той не може да бъде премиер дори ако сега подаде оставка.

Трима съдии от Конституционния съд излязоха с аргументи против решението на съда, което ограничава конституционно гарантираните права на парламента и на легитимно избрани представители да заемат своята длъжност. Според съдиите в това свое решение КС отива твърде далеч, обясни Марини.

Зоран Миланович дава изявление пред медиите  Снимка: БТА

Всичко ще зависи от това кой политически лагер ще успее да събере 76 гласа. Борбата е изключително люта, подчерта журналистът в предаването "Събота 150".

Тя разказа за снимка, публикувана от президента Зоран Миланович, на която председателят на Конституционния съд е в компанията на видни членове на ХДЗ, включително министри, което цели да покаже, че председателят на КС не е независим и че КС на практика е една от превзетите по време на управлението на ХДЗ институции. От друга страна вървят обвинения, че Миланович е търсил помощ от Виктор Орбан за изборите.

"Какво ще стане сега, е загадка."

Президентът ще даде достатъчно време на парламента да се конституира и да се структурират мнозинства, заяви журналистът.

"Ще зависи от това как ще вървят преговорите за коалиране. Не може да се предвиди. Има доста разногласия. Доста тежко ще се стигне до събирането на 76 гласа."

Ако бъде възложено на Зоран Миланович да състави правителство, той най-вероятно ще подаде оставка от сегашния си пост. Но в тази ситуация Конституционният съд би могъл да анулира изборите, очерта възможен вариант за развитие на ситуацията Аделина Марини.

"Така че, дори социалдемократите успеят за съберат 76, ако премиер е Миланович, големият въпрос е дали КС ще изпълни своята "заплаха". Миланович е готов да стигне до края."

Снимка: БТА

"Залогът на тези избори беше много висок" – така тя вижда причините за безпрецедентно високата избирателна активност на парламентарните избори в Хърватия. Според нея под ръководството на Андрей Пленкович управляващата партия е затънала в "неизброими скандали за корупция на високо ниво и злоупотреба с власт".

"Тези избори бяха на практика за това дали Хърватия ще продължи в посока на орбанизация, още повече да затъва в антилиберализъм и рушене на правовата държава, или този процес ще бъде преустановен и ще се тръгне по нов път. Това е обяснението защо толкова много хора излязоха да гласуват."

Зоран Миланович е противоречива политическа фигура. Той има сериозни аргументи против подкрепата за Украйна, има и антилиберални възгледи, което е отблъснало много либерално и проевропейски настроени гласоподаватели, считащи го за неприемлива фигура, каза още Аделина Марини.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.  

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. Михаела Мишева - УНСС

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..

публикувано на 18.05.25 в 11:04

София на последно място в международно проучване за безопасно придвижване на деца и подрастващи

София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..

публикувано на 16.05.25 в 11:47

Три съседни страни крият изненадващи съкровища - Сърбия, Румъния и Гърция

Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона . Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления, посочи за "Пътувай с "Хоризонт" Петрос Кириакидис – заместник-председател на туристическия сектор в..

публикувано на 14.05.25 в 06:00
 Кристиян Салай

Бавария е най-популярната дестинация за българските туристи в Германия

Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година?  За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..

публикувано на 13.05.25 в 14:32
Снимката е илюстративна

Защо понякога най-изкушаващата туристическа оферта може да се окаже и най-рисковата?

Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се получават сигнали и жалби , свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните..

публикувано на 13.05.25 в 13:51

Николина Петкова: България няма деца за убиване

В деня на Европа - 9 май, и когато се навършват 40 дни от гибелта на 12-годишната Сияна, която загина при катастрофа на пътя Плевен - Луковит Европейският център за транспортни политики връчи награди в памет на жертвите на пътя, но и напомнящи за общата отговорност по темата. Наградите са гласувани от 9-членния управителен съвет на Европейския..

публикувано на 11.05.25 в 07:27

Денят за безплатни прегледи за рак на кожата е 14 май

Едно силно слънчево изгаряне в детството удвоява риска от рак на кожата в зряла възраст. "Децата ни имат проблем с рака на кожата" под това мото ще се проведе националната кампания за профилактика на рака на кожата. Очаква се случаите на рак на кожата да се повишат с 40% през следващите 25 години. Ден на безплатните прегледи за рак на кожата е 14..

публикувано на 11.05.25 в 06:28