Нито един от министрите, които бяха предложени от Димитър Главчев, не е предварително съгласуван с президента. Това заяви пред БНР Крум Зарков, президентски секретар по правните въпроси, бивш правосъден министър.
"Стефан Димитров не може да е президентският човек в правителството на Главчев. Няма квота на президента, включително и за Мария Павлова".
Зарков определи като "глупост" твърденията, че президентът има нещо общо със статуквото в съдебната власт.
Няма министър на външните работи, който може да обърне доктрината на държавата за ден и половина, заяви още Зарков по отношение на исканите промени във външното ведомство.
"Всеки път, когато загубят почва, когато сгрешат, те вадят една и съща карта. Няма институция или политическа сила, която да обърне геополитическото развитие на страната. Има нюанси в различните позиции, но в базовото позициониране на страната в ЕС и НАТО няма такава опасност. Това се ползва като обяснение за необяснимото. То е смешно, но и опасно. Трупа се обществено недоволство, което се отразява и на мнението за съюзите, в които участваме, тъй като те ги използват безпардонно".
Румен Радев даде време на премиера Главчев да помисли върху своите отговорности и ако е убеден, че може да поеме и поста на външен министър, президентът няма основание да му откаже това, каза още Зарков.
Той анализира и пожеланата смяна на Кирил Вътев в земеделското министерство.
Президентският секретар по правните въпроси цитира думите, с които Вътев беше оставен във ведомството.
"Остава, за да осигури приемственост и тъй като е доказан добър мениджър". Три дни по-късно авторът на тези думи каза, че човекът не се справя с темпото, забавени са плащания. Затова президентът Радев се усъмни дали и първоначалното предложените министри, и предложенията за смяна идват от Димитър Главчев".
Сегашните конституционни разпоредби са причина за цялата тази фарсова ситуация, смята още бившият правосъден министър.
"България беше на ръба на конституционна криза и тя щеше да се случи, ако не се беше намерил кандидат за министър-председател. По новата Конституция не е ли назначено служебно правителство, не могат да се насрочат и избори. Щяхме да увиснем в ситуация на безвластие.
Трябва да се даде кредит на доверие на Димитър Главчев, но и на президента, който ако искаше да покаже нелепостта на тази Конституция, можеше да започне да връчва мандатите на тези, които са казали, че не ги искат. Това щеше да трае до август-септември. Президентът се опитва в ограничените рамки на това, което му оставиха като правомощие, да се намесва така, че пестеливо и със самообладание да предотвратява ситуации, които излизат отвъд нормалното. Президентът се опитва да удържа конституционния ред".
Зарков коментира думите на Илияна Йотова, че има опасност за първи път изборите да не бъдат признати.
"Когато встъпи в длъжност един служебен кабинет, първо приема план-сметката за изборите, както и разпределението на отговорностите на различните министри за организацията на изборите. Външният и вътрешният министър имат основно отношение".
Бившият правосъден министър определи искания вот на недоверие от страна на опозицията към служебния кабинет като "безпредметна процедура".
Коституционният съд трябва да прецени спазена ли е процедурата за изменение на Конституцията и дали обикновеното НС не е навлязло в правомощията на Велико народно събрание, посочи още той в предаването "Политически НЕкоректно".
"Освен, че са противоконституционни, тези изменения са дълбоко нецелесъобразни.
Жизнено важно е Конституционният съд да се възползва от възможността да фиксира параметри, в които едно обикновено НС може да изменя основния ни закон".
Борислав Сарафов не може да продължава да мълчи, коментира Крум Зарков случващото се около главния секретар на МВР Живко Коцев.
"Сарафов ще продължава да бъде главен прокурор още дълго време, защото сглобката реши със законови промени да превърне ВСС в нещо постоянно. ВСС вече е абревиатура на Вечен съдебен съвет.
Имаме променена Конституция в частта за съдебната власт, но имаме и закрепено статукво".
Много от нашите политици са отчайващо конюнктурни, отбеляза още бившият правосъден министър.
"Това води до криза на доверието.
Ако зависи от народните представители, дали в този или в следващия парламент, никога нищо няма да се стане ясно нито за Нотариуса, нито за "Осемте джуджета".
Журналистите и общественото мнение трябва да оказват натиск. Малките пробиви по отношение на съдебната реформа са били по принуда за тези, които се опитват да защитават едно статукво.
Партиите, които са на терена, все още имат шанс да погледнат себе си и да се преобразуват така, че да могат да изпълняват функциите си в представителната демокрация, отбеляза Зарков.
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.
Голяма демонстрация се провежда в Атина срещу войната в Газа. Гърци и палестинци протестират заедно. Демонстрацията е пред гръцкия парламент. Стотици са палестинците, които живеят в Гърция. Към тях се включиха неправителствени организации за защита на човешките права, много студенти, пенсионери и работнически и синдикални организации. Силно е..
Израелският премиер Бенямин Нетаняху обяви, че е готов за "временно прекратяване на огъня“ в Газа, за да се осигури връщането на заложниците, държани от "Хамас" в анклава, предава АФП. 20 от заложниците със сигурност са живи, каза Нетаняху в изявление по телевизията. Нетаняху заяви още, че цялата Ивица Газа ще бъде под контрола на Израел до края..
ЕС и няколко европейски страни осъдиха действията на израелската армия заради предупредителни изстрели срещу дипломати в Западния бряг. Израел обяви, че дипломатите са се отклонили от одобрения маршрут на посещение, организирано от Палестинската автономна власт в Дженин. Палестинското външно министерство публикува видеоклип, на който се вижда как двама..
Полша е засякла подозрителна дейност от руски кораб от "сенчестия флот" в близост до кабел в Балтийско море. Кораб от така наречения руски "сенчест флот", обект на западни санкции, е извършил подозрителни маневри близо до електрически кабел, свързващ Полша и Швеция, заяви днес полският премиер Доналд Туск в социалната мрежа "Екс". "След..
На тържествена церемония в Югозападния университет председателят на Синдиката на българските учители, Янка Такева, беше удостоена с почетното звание "Доктор хонорис кауза". Предложението за удостояване с почетното звание е на Факултета по педагогика и с единодушното решение на академичния съвет на университета. Председателят на СБУ Янка..
Председателката на Европейския парламент Роберта Мецола съобщи, че е получила искане за сваляне на имунитета на 5-ма евродепутати, сред които и българският от "Обнови Европа" Никола Минчев. "Политико": Белгийските власти искат имунитетите на няколко евродепутати, един от тях е Никола Минчев Мецола направи съобщението не в началото на..
В Плевен обявиха имената на наградените в Шестия международен конкурс за млади оперни певци "Гена Димитрова“. "Гран При" се присъжда на Александра Затова от Русия. В тазгодишното издание на конкурса участваха 55 изпълнители, представители на 12 държави. Наградата "Гран При" се присъжда на Александра Зотова (Русия). При мъжете не е..
На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София...
Репортаж на Латинка Светозарова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
" Видях транспортни работници, които бяха използвани от политиците. Бяха използвани от т.нар. икономическо мнозинство в Столична община, в което за мой..