Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Седмица на камерната музика започва в Добрич

| Репортаж
Снимка: Pixabay

Седмица на камерната музика започва от днес в Добрич. Настоящото ѝ издание е посветено на 100-годишнината от рождението на създателя й проф. Константин Илиев – диригент, композитор, музикален педагог и критик. Програмата е избрана внимателно и с професионализма на диригента на Българския камерен оркестър маестро Арто Чифчиян. 

Проф. Константин Илиев живее в Добрич от 1972 до 1978 г. и дирижира местния камерен оркестър. По това време той създава и Седмицата на камерната музика в добруджанския град и по думите на зам.-кмета по хуманитарните дейности на Община Добрич Владимир Трендафилов заслужава специално внимание:

"Предстоят 4 вечери, в които ще видим музициране от световна класа. Приканваме нашите съграждани да не изпускат това събитие, защото ще си заслужава да го видят. Всички концерти ще бъдат от 18.30 часа в Зала "Добрич", Органова зала".

Седмицата на камерната музика в Добрич, освен на стогодишнината от рождението на проф. Константин Илиев, е посветена и на още две дати. В първата вечер ще бъдат изпълнени произведения на Панчо Владигеров в чест на 125 години от неговото раждане, посочи диригентът на Български камерен оркестър Арто Чифчиян.

За третата концертна вечер маестро Чифчиян е поканил оперната певица Анна Карадимитрова и пианистката Божена Иванова, които ще изпълнят арии и песни от американски и английски мюзикъли, както и произведения на Панчо Владигеров.

За любителите на музиката се подготвя и още един концерт – на шест хора, който ще се състои на 27 април и който е посветен на 100-годишнината от рождението на маестро Захари Медникаров, допълва Светлана Попова – главен експерт в Община Добрич. Тя покани на концерта, като уточни, че входът е свободен. 

Богатата програма на Седмицата на камерната музика в Добрич предоставя възможност на всички любители на музикалното изкуство да се потопят във феерията от звуци. Подробности за нея можете да откриете на страницата на Община Добрич в интернет.

Повече за Седмицата на камерната музика в Добрич чуйте в репортажа на кореспондента Мая Щърбанова в звуковия файл.

По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Милена Ангелова, АИКБ: До 700 000 лв. ще са загубите на работодателите за почивните два дни

До 700 000 лв. ще достигнат загубите на бизнеса заради двата почивни дни – 31 декември и 2 януари 2026 г. защото трябва да плащат извънреден труд. Това каза в интервю пред БНР Милена Ангелова,  главен секретар на АИКБ. "Бизнесът не е доволен, че ще плати извънреден труд, особено за предприятия с непрекъсваем процес на работа. За някои..

публикувано на 20.11.25 в 14:37

Статистиците от Пловдив поискаха увеличение на заплатите

"Статистиката не е чиновничество, тя е науката, която движи развитието. Заслужаваме уважение и достойни заплати". Плакат с този текст издигнаха протестиращите и настояха възнагражденията им да бъдат по-високи през 2026 година с 15-20%. "Всеки подценява информацията, която произвеждаме, а с нея се взимат много важни решения от правителствата...

публикувано на 20.11.25 в 14:35
Д-р Снежина Лазова, пулмолог

Пулмолог: Сахарските бури пренасят и различни вируси и бактерии

Най-уязвими при високо запрашаване на въздуха са малките деца, възрастните хора , хората с хронични белодробни или сърдечносъдови заболявания, бременните жени. Това каза пред БНР д-р Снежина Лазова, пулмолог, във връзка с очаквания облак от прах от Сахара над България, за който предупредиха синоптиците от НИМХ . "Явленията с прахови частици, които..

публикувано на 20.11.25 в 14:17

Депутатите обсъждат бюджета на НЗОК

НС започна да обсъжда на първо четене проектобюджета на Здравната каса за догодина. Предвидено е той да бъде увеличен и да възлезе на 5,5 милиарда евро.  Министърът на здравеопазването Силви Кирилов акцентира върху допълнителните средства за повишаването на заплатите на медицинския персонал:  "Нов момент в проекта за бюджет на НЗОК за 2026 година са..

публикувано на 20.11.25 в 14:12

Статистиците в Ямбол протестираха с искане за по-високи заплати

Служителите на статистическия отдел за изследвания в Ямбол се включиха в националния протест, организиран от Синдиката на административните служители "Подкрепа". Основното им искане е за 20 процентно увеличение на заплатите. 14 са служителите в отдела, който е на подчинение на статистическото бюро в Бургас. В обедната си почивка между 12,30 и..

публикувано на 20.11.25 в 14:06

НСИ - Русе също на протест срещу ръст на заплатите с 5%

Служители от Териториалното статистическо бюро в Русе излязоха на протест в обедната си почивка, недоволни от предвиденото 5% увеличение на възнагражденията им през следващата година. Владислав Кръстев, старши експерт в статистическото бюро в града, обобщи:  "За нашата работа е необходимо висше образование, минимум бакалавър, икономическо..

публикувано на 20.11.25 в 13:57

Община Плевен ще проведе търг за предоставяне на пет коледни къщички по време на празниците

Община Плевен ще проведе втори публичен търг за предоставяне на пет коледни къщички по време на празниците в града. След първата процедура, договори са подписани за 19 къщички в Коледното градче, което отваря врати на 1 декември. Вторият търг ще се проведе на 21 ноември, петък от 13.00 ч. в Актовата зала на Община Плевен. Търгът е за къщички..

публикувано на 20.11.25 в 13:36