Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тим Бароу ще бъде предложен за следващ посланик на Великобритания в САЩ

Правителството на Обединеното кралство се готви да обяви, че съветникът по националната сигурност сър Тим Бароу ще стане следващ посланик на страната в САЩ, което предизвика реакция от лейбъристите, че може да отменят назначението, ако спечелят общите избори, съобщи "Файненшъл таймс".

Очаква се съобщението, че Бароу ще поеме поста от сегашния посланик Карън Пиърс, да бъде направено още тази седмица. Не се очаква обаче той да заеме поста до декември тази година или януари 2025 година, след като се проведат общите избори в Обединеното кралство и президентските избори в САЩ. 

Планът предизвика гняв в опозиционната Лейбъристка партия, откъдето настояха, че следващото правителство на Обединеното кралство трябва да направи назначението на най-високата британска дипломатическа длъжност. "Като ненужно бързат с жизненоважни дипломатически назначения толкова близо до изборите както в Обединеното кралство, така и в САЩ, торите отново поставят партийните си интереси над националните", каза представител на лейбъристите. 

Лейбъристите, които изпреварват с 20 пункта консерваторите в социологическите проучвания, могат да отменят решението и да издигнат свой предпочитан кандидат във Вашингтон, ако лидерът им Киър Стармър влезе на "Даунинг стрийт". 

Тим Бароу има богата кариера. В момента ръководи екипите на Обединеното кралство в Г-7 и Г-20. Преди това Бароу е служил в Москва и е назначен за посланик на Обединеното кралство в ЕС през 2017 година, след като британците гласуваха за напускане на блока на референдума за ЕС година по-рано.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Тим Бароу е новият постоянен представител на Великобритания в ЕС

Дипломатът от кариерата Тим Бароу ще е новият постоянен представител на Великобритания в Европейския съюз, съобщава вестник "Файненшъл таймс", цитиран от Ройтерс. Бароу досега е бил  политически директор в британското министерство на външните работи, а..

обновено на 05.02.17 в 10:50

Тим Бароу е новият постоянен представител на Великобритания към ЕС

Дипломатът от кариерата Тим Бароу е новият постоянен представител на Великобритания към Европейския съюз. За това съобщи Франс прес, позовавайки се на високопоставен източник от правителството в Лондон. Бароу заменя на поста подалия вчера оставка Айвън..

публикувано на 04.01.17 в 21:43
ВИЖТЕ ОЩЕ
Автобусът Кюстендил-Рилски манастир ще пътува всяка неделя през юли и август.

Възобновиха автобусната линия Кюстендил - Рилски манастир

Автобусът Кюстендил - Рилски манастир беше пуснат тази сутрин и ще изпълнява курсове до края на август. Цената на билета в едната посока остава 7 лева както беше и миналата година. 50-местният автобус пое пълен  към дестинацията си, въпреки че някои..

публикувано на 06.07.25 в 13:20
Васил Пандов

Васил Пандов: Няма процес нито на разпад, нито на масово напускане на ПП

Кризата, през която преминаваме, ще ни направи по-силни. Това заяви пред БНР Васил Пандов, представител на ПП , депутат от коалицията ПП-ДБ. " Няма процес нито на разпад, нито на масово напускане на ПП . Дори виждаме по-голяма сплотеност пред това..

публикувано на 06.07.25 в 13:20
Мястото на катастрофата в Разград.

Прокуратурата ще иска мярка "задържане под стража" за младежа, причинил катастрофата с 3 загинали в Разград

Окръжната прокуратура в Разград ще настоява за налагане на най-тежката мярка за неотклонение - "задържане под стража", спрямо младия мъж, причинил катастрофа с трима загинали, съобщиха от пресцентъра на държавното обвинение. Младежът на 19-годишна..

публикувано на 06.07.25 в 12:48
Момче се охлажда във фонтан в Атина, 12 юни 2024 г.

Температури до 43°C и висок риск от пожари в Гърция

Днес температурите до 43 градуса създават предпоставки за висок риск от пожари в Гърция, предупреждават от Гражданска защита. Според последните прогнози живакът ще се повиши рязко предимно в континенталната част на страната. На островите..

публикувано на 06.07.25 в 12:20
Марко Перкович

Стотици хиляди на концерт на хърватска националистическа фолк рок звезда

Рекорден брой зрители се събраха снощи в хърватската столица Загреб за концерт на хърватската националистическа фолк рок звезда Марко Перкович и неговата група "Томпсън", съобщиха местни медии. За събитието са били продадени почти 500 000 билета...

публикувано на 06.07.25 в 12:07
Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев

Красимир Вълчев: Природни науки и повече практически задачи на НВО след 7-ми клас от следващата година

Изпитите след 7-ми клас трябва да се променят. Това обясни пред БНР министърът на образованието Красимир Вълчев. "Да има повече практически задачи. Едно от намеренията ни е да има интегрални изпити. Да започнем да мерим и компетентности,..

публикувано на 06.07.25 в 11:50