Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фермерът Петър Карадамянов: В България мляко няма, скоро няма и да има. Животновъдството се унищожава

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Симеон Караколев, НОКА: Всичко е корпоративен интерес. Въпросът е къде е националният

| Интервю
Снимката е илюстративна
Снимка: Ани Петрова

В България животновъдството се унищожава, а млякото намалява. Българският фермер не може да задоволи собственото си село. Нямаме производство.

Това заяви пред БНР фермерът Петър Карадамянов от Долна махала, Пловдивско.

"Има търсене. В България мляко няма. Проблемът е, че няма и да има скоро. Животновъдството се унищожава и там някъде се губи нишката."

"На наши колеги с кози им отказват млеката. Никой не иска да купува козе мляко в България - това е голям проблем. Нямали пазар, няма какво да го правят – това са обясненията. Козето мляко е световен хит. Козите сирена и кашкавали са много търсени", разказа Карадамянов.

По думите му "няколко фермички" са се обединили, направили са инвестиции, искат да си концентрират количествата, но мандрите им отказват – "мандрите търсят те да командват и да създават условия", защото "30 години така работят и ще продължават".

Симеон Караколев  Снимка: Силвия Великова

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко, което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация.

Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко, потвърди той.

За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал неколкократно, посочи данни Караколев и остро критикува липсата на контрол и политика за санкциониране на нелоялни търговски практики – например продажбата на нискокачествено сирене с палмова мазнина и сухо мляко, "имитиращ продукт, който хората си купуват вместо сирене". По думите му, в Гърция, Румъния и Франция подобни практики липсват, "защото там има държавници, които излизат и казват – това не е хубаво, не е полезно".

"Процесът е обратим, стига да има политическа и държавническа воля."

Ядем боклуци, а някой поощрява това, изрази възмущението си Симеон Караколев в предаването "Преди всички".

"Всичко това е корпоративен интерес. Въпросът е къде е националният интерес. Защо им е да купуват мляко от фермерите? Ей ги къде са камионите от Полша, от Унгария, от Украйна! Хората си правят бизнес."

Симеон Караколев по време на един от фермерските протести през 2023 г. Снимка: Здравка Маслянкова

Караколев подчерта, че големи глоби и затваряне на предприятия могат да променят сегашното положение – "глобяват те 1000 лева и утре пак го правиш и регистрираш огромни печалби".

"Трябва да се променят тези възпиращи, дисциплиниращи нормативни бази и това нещо няма да се случи. Тогава този нека си прави имитиращия продукт, ако ще и със 100% съдържание на вода, да си джурка тези имитиращи космически храни, със сухи млека, с палмови мазнини. Въпросът е с големи букви да пише – това няма нищо общо със сиренето, нищо общо с кашкавала."

Според животновъда липсва и ограмотяваща кампания за потребителите от страна на здравни експерти, които да разясняват вредите.

Двете гледни точки по темата чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Българите в Южна Каролина отбелязоха тържествено 24 май

Училището “Патиланско царство” в Мъртъл Бийч, щата Южна Каролина, тържествено отбелязва 24 май и краят на учебната година. Децата участваха в празничен концерт, куклен театър и имаха още много приятни преживявания заедно с родителите си. Беше отпразнуван празникът на буквите в неделното училище, създадено само преди 6 години, все още само..

публикувано на 25.05.25 в 07:20

Нова техника получава отделението по Нуклеарна медицина в Комплексния онкологичен център в Русе

Напредъкът на технологиите дава възможност за развитие на медицината, а оттам и огромна полза за хората. Всъщност става дума за човешки живот и това е безценният принос на съвременната техника и лекарски знания.  Как ще се развива отделението по Нуклеарна медицина в Комплексния онкологичен център на Русе разказва кореспондентката ни Ася Пенчева в..

публикувано на 25.05.25 в 06:11

Над 4 милиона българи ще могат да се тестват в домашни условия за два вида онкологични заболявания

Над 4 милиона българи ще могат да се тестват у дома за два вида онкологични заболявания през следващите шест години. Здравното министерство обяви, че подготвя модерен скрининг за рак на маточната шийка и на дебелото черво, а целта е максимален брой хора да се прегледат, без да чакат на опашка пред лекарски кабинет. Очаква се първите тестове да..

публикувано на 25.05.25 в 05:50

Диана Гласнова от Хърватия: Най-голяма полза от еврото имат големите фирми, хората търсят промоциите

Най-голяма полза от влизането на Хърватия в еврозоната имат големите фирми, които имат внос и износ . За тях беше много положителна крачка, защото се избягват много технически проблеми при вноса и износа.  Това коментира пред БНР журналистът Диана Гласнова - българка, която от години живее в Хърватия, също е и кореспондент на БТА. За..

публикувано на 21.05.25 в 14:14
Бела Бенова

Бела Бенова - фотограф и пътешественик по морските фарове на Европа

Бела Бенова е фотограф и  пътешественик по морските фарове на Европа.  Автор на книгата "По пътя на пулсиращата светлина". Няколко изложби по темата. "Връщаме лентата" точно 18 години назад, когато Бела поема на първото си пътешествие, следвайки пулсиращата светлина на българските черноморски фарове, а светлината бързо я повежда към съседна..

публикувано на 20.05.25 в 13:37
Доц. Михаела Мишева - УНСС

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..

публикувано на 18.05.25 в 11:04

София на последно място в международно проучване за безопасно придвижване на деца и подрастващи

София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..

публикувано на 16.05.25 в 11:47