Партията "Грузинска мечта" прокара миналата седмица на първо четене в парламента закон, задължаващ всички организации, повече от 20 процента от бюджета на които е финансиран от чужбина, да се регистрират като агенти на чуждестранно влияние. Същото нещо "Мечтата" се опита да направи и през март миналата година, но се отказа.
Мотивът е, че с тази мярка се осигурявала повече "прозрачност" за противодействие на "псевдолиберални ценности", налагани от чужденци.
Масовите протести не закъсняха - десетки хиляди излязоха по улиците на Тбилиси срещу "Руския закон", както го кръсти опозицията още миналата година. Но идната седмица управляващите се готвят да го внесат и за второто от задължителните три четения, отхвърляйки призивите на Европа и Америка да не го правят.
"Колко хубаво нещо е слънчевият ден!", изпя грузинският бас Паата Бурчуладзе пред многохилядното множество под прозорците на властта в Тбилиси.
"Слънцето никога не изгрява от Север!", пишеше на един от транспарантите на протестиращите млади грузинци срещу "Руския закон".
Година и един месец, откакто за първи път се опита да прокара такова нещо, но беше принудена да се откаже заради масови протести и безредици, управляващата партия "Грузинска мечта" отново постави проекта си за закон за "чуждестранното влияние" на дневен ред в парламента. Също както на север - в Русия - намерението е да се дамгосат неправителствени организации и независими медии, които не следват чинно политиката на управляващите.
След препирни и дори шамари в пленарната зала на парламента в началото на миналата седмица лидерката на най-голямата опозиционна фракция - Тина Бочукава, настоя:
"Не внасяйте този закон днес, нито утре, нито въобще през тази парламентарна сесия, нито догодина! Оттеглете този закон веднъж завинаги! В Грузия няма място за руски закон. Изборът на грузинския народ е Европа!".
"Грузинска мечта" обаче не само не се съобрази с аргументите на опозицията, но и премиерът Иракли Кобахидзе парира призивите от Запада да не прокарва закон, противоречащ на демократичните ценности:
"В изявленията на американските дипломати за жалост няма нито един убедителен аргумент. Повтарям - нито един. На Столтенберг и на Шолц в изявленията - също. Казват, че законът противоречи на европейските ценности. В коя част точно?! Защо?! Аргументи - нула! Затова няма как да променят нашата позиция".
Затова, също както миналата пролет, започнаха протести - с всеки изминал ден все по-многохилядни. Основната маса протестиращи отново са младите грузинци. Шлагерът на скандиранията този път се състои от въпрос и отговор: "Накъде сме тръгнали? Към Европа!".
Защо е това дежавю в Грузия?
Отговаря Гиа Нодиа - професор политолог от държавния университет "Иля":
"И ние това се питаме. Според мен Бидзина Иванишвили - милиардерът, който формално е бивш почетен председател на управляващата партия "Грузинска мечта", но всъщност още ѝ е лидер - се е уплашил, че Западът се готви да го свали от власт чрез нова цветна революция или нов евромайдан, използвайки граждански активисти и опозиционни медии. И се опълчва на тази конспирация.
Също като Владимир Путин, Иванишвили гледа на такива протести като на цветни революции, организирани от американците и европейците. Затова не бива да се позволява на разни западни донори да помагат за укрепване на гражданското общество и независимите медии".
Според Каха Гоголашвили от Грузинската фондация за стратегически и международни анализи е възможно "Грузинска мечта" да е мотивирана от две неща:
"Първото са предстоящите избори. Искат преди тях да потиснат критичните гледни точки - критичните към тях гласове. Целта им е да се сдобият с инструменти, с които да всяват страх сред обществото. Също както се случва в Москва. А втората възможна причина е "Грузинска мечта" да са били посъветвани настоятелно от Москва да действат по този начин".
"Грузия отива на избори през октомври и управляващата партия се опитва да поляризира колкото може повече обществото. Защото поляризацията ѝ помага да вземе възможно най-голям дял от гласовете", допълва възможните версии Вано Чхиквадзе от фондацията "Гражданско общество" в Тбилиси.
Гоголашвили отговаря и на въпроса дали има значима промяна в обществените нагласи през времето от миналия март, че "Грузинска мечта" да се осмели да направи втори опит да задуши опозицията с руското ноу-хау:
"Грузинското общество съзнава, че ако този закон бъде приет, пътят на страната към членство в Европейския съюз ще бъде блокиран. Високопоставени европейски представители ни го казаха ясно. Европарламентът прие завчера резолюция с предупреждение, че няма да има шанс за присъединителни преговори, ако това стане част от правната ни уредба.
Близо 80 процента от населението на Грузия сме за това тя да е част от Европейския съюз. Бъдещето на децата ни е поставено на карта. И затова хората са по улиците да протестират. Така че - общественото мнение не е променено. Дори бих казал, че протестите сега са по-мащабни от миналата година".
Професор Нодиа потвърждава тази теза. Говори и за обявената за идния понеделник демонстрация в подкрепа на правителството:
"Грузинското общество си е същото. Не виждам признаци за промяна на нагласите. Просто Иванишвили не се е примирил с поражението си миналата година. Контрапротестът е организиран от правителството - те не се опитват много да го скрият. Освен зависими държавни служители, там ще има и откровени поддръжници на "Грузинска мечта" - крайнодесни и опортюнисти, които вярват, че тази партия осигурява стабилност и спокойствие".
Не се ли увеличава обаче така рискът от конфронтация и хаос?
Вано Чхиквадзе: "Не е изключено, за съжаление. Защото когато има масовки на правителствени поддръжници и същевременно протести, винаги е възможно да се случи нещо. Но се надявам "Грузинска мечта" да не забравят, че преди всичко трябва да мислят за гражданите на тази страна, а не как да задържат властта си".
Гиа Нодиа: "Протестите ще продължат. Сигурен съм. Но дали това ще е достатъчно "Грузинска мечта" да оттегли проекта си? За съжаление не може да се каже. Изглежда, че този път наистина са решени да го прокарат".
Каха Гоголашвили: "Според мен този път, само за да задържат властта, ще докарат докрай това, което започнаха. Въпреки, че то ще им навреди".
Каха Гоголашвили обяснява и разликите в предлаганото преди година и сега. А обяснението е кратко: терминът "чуждестранен агент" просто е сменен с "чуждестранна организация":
"Всичко останало е същото. И прилича много на закона в Русия. А според мен е дори по-дискриминационен. Такъв руски тип закони са в сила вече в Киргизстан, Казахстан и Беларус.
С извинение за тежката дума, но бих казал, че в Грузия готвеният закон е пълна глупост. Защото всеки нормален правен експерт ще ви каже, че този закон е безсмислица - дамгосва някого като "агент" без той да има фактически отношения с донора на фондовете, след като ги е получил, и да лобира за неговите интереси. Освен това би било достатъчно само 20 процента от финансирането да идва от чужбина. В Русия дори границата е 7000 евро, за да те смятат за чуждестранен агент".
"Чуждестранен агент" и "чуждестранна организация" за експерта от Грузинската фондация за стратегически и международни анализи са нещо като "враг на народа" от съветско време и предполагат "мека версия" на Голямата чистка от 1937-38 година.
"Опитват се да използват този вътрешнополитически процес като инструмент за провокиране на антируски настроения. Едва ли източникът на тези импулси е извън... аааа, вътре в Грузия. Този проект не може по никакъв начин да се свързва с желание да се обезопаси вътрешната политика на Грузия чрез някакво влияние от Русия. Не е така" - гласят искрените, както винаги, уверения от Москва - в случая с невинен лапсус от говорителя на Кремъл Дмитрий Песков.
Колко силно е влиянието на Русия в Грузия 16 години след 5-дневното ѝ военно нахлуване там и отцепването на Абхазия и Южна Осетия?
Каха Гоголашвили: "В Грузия се смята за позор да служиш на руснаците. Но през тези 16 години те не губиха време. Пропагандата им е мощна, но не е за това колко е хубава Русия, а колко е лош Западът. Целта е да проникнат в умовете ни с антизападни и антилиберални послания.
Че ние грузинците сме различна цивилизация от европейската и че ако се присъединим към Европейския съюз, ще загубим идентичността си! Така руснаците успяха да спечелят известна подкрепа от хора, които си мислят, че ратуват за Грузия в името на славното ѝ минало и още по-славното ѝ суверенно бъдеще, но не си дават сметка, че всъщност обслужват интересите на Русия".
Гиа Нодиа: "Хората се страхуват от Русия. Защото виждат какво се случва в Украйна, а тя е доста по-голяма и по-силна от Грузия. Успява засега да отблъсне агресията, но изходът не е ясен. Затова се шири страх, че ако Русия реши да накаже Грузия, също като Украйна, заради проевропейска политика, Западът няма да може да ни защити. И главната причина "Грузинска мечта" да е още на власт е, че тя много вещо манипулира този страх".
А каква е истинската грузинска мечта, попитах професор Гиа Нодиа:
"Истинската грузинска мечта, споделяна от повечето грузинци, дори от част от гласуващите за партията "Грузинска мечта", е мирна и просперираща Грузия, която е призната за европейска държава и реална част от Европа. Това е истинската мечта на грузинците от края на XIX век бих казал. А сегашното правителство се бори тъкмо срещу тази устояла на времето мечта".
Остава тогава да видим в близките дни кой ще мигне пръв:
Вано Чхиквадзе: "Изглежда, че управляващите са много по-подготвени и по-настоятелни от миналата година. На този етап мисля, че може да ги спрат само протестите, които може да се разраснат, но може и да утихнат на определен етап. Според мен грузинското общество може и ще се изправи срещу този закон. Тази битка не е на Европейския съюз, на Съединените щати или на някой друг. Тази битка е наша и ние сме готови да я водим".От Вано Чхиквадзе чуваме и в оригинал на грузински протестния лозунг: "Накъде сме тръгнали? Към Европа!".
Териториалните амбиции на Съединените щати към Гренландия, пряко оспорващи суверенитета на съюзника Дания, са заплаха сама по себе си, но имат последици за цяла Европа. Най-новата история ни учи, че неинтегрираните, неутрални държави не функционират като буферни зони между сферите на влияние. За агресивните велики сили с имперско мислене те..
С наближаването на летния туристически сезон темата за глада за кадри за сезонна заетост отново е актуална. За поредна година в Добрич се проведе трудова борса с такава насоченост, която предоставя възможност търсещи работа да се срещнат с работодатели - хотелиери, ресторантьори, концесионери на плажни ивици и др. Могат ли всички..
Столична библиотека и фондация „Глобални библиотеки – България“ организираха представяне с фокус – ролята на библиотеките в изпълнението на Стратегията за цифрова трансформация на България (2020 – 2030). Участие в събитието взеха представители на ключови за изпълнението на стратегията министерствата, както и на Столичната община. Събитието е..
Когато източният вятър премине през ума и сърцето, той носи със себе си не само думи, но и цяла вселена от значения . Какво означава един поздрав в Корея? Не е просто "Здравейте", а поклон, жест на уважение , хилядолетна традиция, предавана през поколения. Какво значи да изучаваш Кореистика? Не е просто запаметяване на йероглифи и..
В частно училище в периферията на София – в Иваняне, беше открит кабинет по изкуствен интелект. Най–доброто обяснение защо в едно училище трябва да има стая за изкуствен интелект го дават учениците. Виктор, който е петокласник и по-големите му съученици Зулфие и Васил посочват, че така или иначе децата го използват в учебния процес ...
От фондация "Искам бебе“ настояват за промяна в правилата за работа на Центъра за асистирана репродукция и за финансиране от държавата да бъдат включени и пациентите, които имат нужда от донорски генегичен материал . Това заяви председателят на фондацията Мария Янева. Тя поясни, че в началото на седмицата исканите промени са внесени и обсъдени в..
Държавата започна ремонти на домовете за стари хора. Модернизацията се прави с финансиране от Плана за възстановяване и устойчивост. Един от домовете, в които ще бъдат подобрени условията за възрастните хора, е в павликенското село Караисен. Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов даде началото на ремонта на този дом тази..
Съдебната система се променя през политиката. Политиката обаче не може да оправи съдебната система, тъй като съдебната система не може да дисциплинира..
Голяма част от поддръжниците ни желаят реално нашето участие във властта и категорично заявяваме, че за това, което сме се споразумели, че всички..