Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Екстремните спортове 20 - 27 април 2024

Президентът и участници в експедицията
Снимка: Прессекретариат на държавния глава


На церемония във Военния клуб в столицата беше отбелязана 40-ата годишнина от най-голямото спортно събитие у нас за XX век, първата национална експедиция до Еверест.  Участниците в нея бяха удостоени от държавния глава Румен Радев с Почетния знак на президента за "изключителни заслуги в развитието на българския алпинизъм, за проявено мъжество, воля и характер".

През 1984 г. Христо Проданов, Иван Вълчев, Методи Савов, Кирил Досков и Николай Петков изкачват Еверест по най-трудния маршрут - Западният гребен. Проданов прави това без допълнителен кислород, но не успява да слезе и остава някъде под върха, а тялото му така и не е намерено. Другите четирима алпинисти, достигнали най-високата точка, се изкачват по т.нар. Жесток път и слизат от югоизток, с което правят първия цялостен траверс на Еверест, останал в историята на световния алпинизъм като Българския траверс. 

Отличието по повод годишнината беше прието от Кирил Досков, а от името на участниците в експедицията Методи Савов подари на президента паметен знак, представляващ леден клин, изработен от титан, и карабинер. По време на церемонията беше излъчена част от филма на Милан Огнянов за експедицията през 1984 г., чиито звукови записи се съхраняват и в Архивния фонд на БНР. 

Репортаж от церемонията можете да чуете в звуковия файл.

Едно от най-трудните планински състезания у нас - „Коджа кая“, поставя на 28 април началото на националния шампионат по скайрънинг. 740 участници от 8 държави застават на стартовете, а домакин е село Билка, в източната част на Стара планина. Най-тежкото трасе, което близо 40% от стартиралите не успяват да завършат, е 75 км, с 4300 метра денивелация. Сред фаворитите за титлата са шампионът от 2021 г. Росен Русев, двукратният победител в 300-километровия маратон в Португалия Пирин Галов и Даниел Иванов, който тази зима записа ново най-добро време за зимно преминаване на Ком-Емине. 30-километровото трасе, с 1950 м Д+, е първи кръг от Държавното първенство по скайрънинг. Там конкуренцията е най-силна, с участието на имена като Антония Григорова, Кирил Николов-Дизела, Александър Спасов, Димитър Желязков и Иво Андреев. На 27 април, в рамките на състезанието, е традиционното скоростно изкачване на връх Коджа кая. 

На 27 и 28 април край Драгоман пък е състезанието за планинско бягане и колоездене “Байк и рън за Чепън”. 13-ото издание включва и нова дистанция XCM от 66 км, с 1900 м Д+, която е в календара на Българска федерация по колоездене. И тази година състезанието е под надслова “Адреналин с кауза”, за опазване на вековните дървета в страната, като част от стартовите такси се предоставят на Асоциацията на парковете в България.
---
Новините следете в рубриката "Екстремните спортове".


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Трудно е намирането на място за паркиране в центъра на Йеросалим

В големите градове липсата на места за паркиране не е ново явление. В Израел от няколко години има закон, според който при строителството на нови сгради трябва да има гаражи за всички живеещи, плюс някакъв процент паркоместа за кметството, което то да дава под наем.  Не е лесно, защото площта не стига и вместо малките къщички изникват небостъргачи..

публикувано на 18.08.25 в 14:27

17.08.25 Законите на Мърфи

Рубриката от 17 август 2025 година.

публикувано на 17.08.25 в 08:15

10.08.25 Законите на Мърфи

Рубриката от 10 август 2025 г.

публикувано на 10.08.25 в 08:15
Хуанхо Сан Себастиан

Равносметка след 50 години в планината - интервю с баския алпинист Хуанхо Сан Себастиан

За да изпиташ щастие, трябва да положиш усилия, а само ако полагаш усилия, можеш да живееш достойно, казва един от най-уважаваните алпинисти в Страната на баските, Хуанхо Сан Себастиан. Българската публика го познава като гост на Банско филм фест през 2022 г.   Роден е в Билбао през 1955 г. През 1979 г. прави първите си изкачвания в Алпите и в..

публикувано на 05.08.25 в 20:40
Законите на Мърфи

03.08.2025 Законите на Мърфи

В звуковия файл можете да чуете рубриката от 3 август 2025. Водещ - Даниела Якова

публикувано на 04.08.25 в 09:57

Над 7 хиляди души у нас ползват радиоефира за спорт, хоби и общуване

В епоха, в която общуваме с докосване на екран, радиолюбителите ни напомнят, че понякога най-смисленият разговор започва със... сигнал, изпратен в тишината .   На 5 юни 1926 г. е основано Сдружение "Български радиоклуб“, който събира любители на радиото. Това е само една година след основаването на Международната радиолюбителска организация..

публикувано на 28.07.25 в 13:11
Завръщането на зубъра в Източните Родопи е сред големите успехи на еколозите

Второ стадо зубри започна своя нов живот в Източните Родопи

Второ стадо зубри започна своя нов живот в Източните Родопи. То е част от амбициозния проект на фондация „По-диви Родопи“ да възстанови популацията на вида, изгубен за България през средните векове. Зубрите пристигнаха в района в края на юни и съвсем скоро ще бъдат пуснати на свобода в дивата природа. В момента в Източните Родопи живеят над 30..

публикувано на 28.07.25 в 12:21