Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Дизайнът - баланс между изкуство, технологии и желания с цел постигане на комфорт

2
Цветан Пецев
Снимка: Мая Данчева

Всичко, което човекът създава има за цел да му служи. Да е удобно и функционално, но и да е красиво и приятно. Тази комбинация между ергономичност и естетика дефинира приложната стойност на дизайна. Днес дизайн има в почти всичко

Той е една от първите стъпки към реализацията на всеки продукт и на него се разчита да го направи търсен и продаваем. 

Дизайнът има свой профил в различни сфери като модата, интериора, промишлеността, комуникациите. Дизайнът може да следва някаква мода или да е по своему оригинален. 

От 2006 та година насам на 27 април се отбелязва Световния ден на дизайна по решение на Професионалното обединение на дизайнерите. Сфера като дизайна се нуждае от особено разбиране, защото е многокомпонентна структура, която включва творчески процес, технически познания, реклама и маркетинг. И всичко това в една силно конкурентна пазарна среда.

pixabay.com

Дизайнът постига нужния баланс между изкуство, технологии и желания, за да осигури комфорт

"Дизайнът представлява една специфична рефлексия на цивилизацията, тоест нещо като мерило за цивилизационност, сподели за "Нощен Хоризонт" архитект Цветан Пецев, преподавател в Академия по дизайн.

"Добрият дизайн е много пряко свързан с качеството ни на живот. Не е всичко, но е много важна част. Дизайнът и добрият вкус имат връзка, но са различни неща. Добрият вкус се променя с времето. Докато когато говорим за дизайн, често става въпрос за решаване на някакъв дефинитивен проблем или на множество проблеми. 

Но понякога може да стане така, че едни от най-успешните дизайни, да се превърнат след време в изключително ненавиждани изделия...Пример за това са панелните сгради...

Интериорният дизайн би могъл да включва много нещо. Той често може да стигне до най-малките подробности в един дом, например. Но често хората смятат, че могат сами да се справят и търсят само малка помощ и консултация от професионален дизайнер. Други хора пък нямат време и разчитат изцяло на дизайнера. 

Има много видове стилове в дизайна, които са възниквали през годините. 

Има стил, който се е формирал от смесването на два стила - това е например т. нар. Скандинавския стил, той се е формирал в социалните мрежи. Това е смесване на японския и скандинавския стил - той е много популярен в момента и е възникнал именно от социалните мрежи. 

Бохемският стил пък в социалните мрежи се нарича Бохо. 

Кой е моят любим стил - това е минималистичният - това е дизайн, в който се набляга на въздържание от материалното, за сметка на духовното. Това е по-обрано, сдържано, без много предмети, да е спокойно и да е направено от по-прости и естествени материали. Които обаче са изпълнени качествено и прецизно - като семпла и проста музика, която те успокоява, разказа още архитект Цветан Пецев. 


Още по темата в звуковия файл. 


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Светът няма "надеждна" защита срещу опасностите от изкуствения интелект, предупреди експерт

В момента светът няма "надеждна" защита срещу опасностите от изкуствения интелект (ИИ), предупреди в интервю за вестник "Таймс" един от авторите на специален доклад по темата. Панел от 75 експерти от 30 страни е стигнал до заключението, че разработващите системите на изкуствения интелект "разбират малко за това как работят техните системи" и научните..

публикувано на 18.05.24 в 04:25
Редакцията на в.

Вашингтон пост: Руската офанзива в Харковска област свари украинците неподготвени

Втората руска офанзива в Харковска област свари украинците неподготвени, пише "Вашингтон пост" седмица след началото на битката. Зеленски: Цялата "Харковска операция" е опит да бъдат отслабени нашите сили В навечерието на руското нападение една единствена украинска териториална бригада е трябвало да следи движенията на руснаците по..

публикувано на 17.05.24 в 22:59
Президентът на Украйна Володимир Зеленски

Зеленски: Цялата "Харковска операция" е опит да бъдат отслабени нашите сили

Настъплението на руснаците в Харковска област цели да отслаби позициите на украинската армия по цялата линия на фронта. Това заяви във вечерното си видеообръщение президентът на Украйна Володимир Зеленски, цитиран от Униан. По думите на Зеленски, Русия иска да покаже, че именно тя определя какво ще става по-нататък във войната:  "Фактически..

публикувано на 17.05.24 в 22:38
Кириакос Мицотакис

Мицотакис предупреди Скопие, че "пътят към Европа ще остане затворен", ако не спазва Преспанския договор

Премиерът на Гърция Кириакос Мицотакис предупреди Северна Македония, че "пътят ѝ към Европа ще остане затворен", ако новото правителство в Скопие не спазва Преспанския договор от 2018 година. По силата на документа името на бившата югославска република беше променено от Македония на Северна Македония. Вчера потенциалният македонски..

публикувано на 17.05.24 в 22:01

Въоръжено нападение в Афганистан отне живота на трима туристи и местен жител, ранени са още 7 души

Трима чуждестранни туристи и гражданин на Афганистан са били убити от въоръжени мъже в централната афганистанска провинция Бамян.  Това предаде Ройтерс, като се позова на афганистанското министерство на вътрешните работи. Четирима чужденци и трима афганистанци са били ранени.  Във връзка с въоръженото нападение са задържани четирима души...

публикувано на 17.05.24 в 21:54

Путин: Разходите ни за отбрана са 8,7% от БВП, а по времето на СССР са били 13%

Русия може да поддържа високите разходи за офанзивата си в Украйна, смята руският президент Владимир Путин, цитиран от АФП.  Той сравни настоящото равнище на разходите за отбрана - 8,7 на сто от брутния вътрешен продукт, с времето на Съветския съюз от 80-те години на миналия век, когато те са били 13 на сто. Руската икономика расте четвърто..

публикувано на 17.05.24 в 21:49
Служебният премиер Димитър Главчев (вляво), финансовият министър Людмила Петкова (в центъра) и председателят на Съвета на ректорите проф. Миглена Темелкова (вдясно)  -  17 май 2024 г.

Университетите може да бламират новата учебна година

Университетите заплашват да бламират новата учебна година, ако в следващия парламент политиците не поставят акцента върху висшето образование. Това стана ясно след извънредното заседание на Съвета на ректорите.  По-рано, след среща, в която участваха и служебният премиер, и министърът на финансите, беше анонсирано, че протестните действия, организирани..

публикувано на 17.05.24 в 20:26