Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

5 мандата и един Хеър – Ниймайер, който винаги играе роля на вота в Кърджали

Жителите на областта не вярват, че същите партии и кандидати, ще се променят и да поведат страната към по-добро бъдеще

| Репортаж
4
Снимка: Валя Апостолова

До 7 май партиите в Кърджали трябва да обявят своите листи и техните водачи за участие в извънредните национални избори на 9 юни. Засега единствено партия „Възраждане“ съобщи имената на кандидатите и първа се регистрира в Районната избирателна комисия. Пет са мандатите за област Кърджали. 

Четири от тях получава ДПС, като интригата за последния винаги остава до завъртането на системата Хеър – Ниймайер. Така не веднъж в последните години петият мандат се падаше на партия, която успяваше да вкара свой представител в Народното събрание с едва няколкостотин гласа. 

А избирателите получаваха депутат, на когото почти не виждаха очите. И сега надеждите за промяна и ново начало остават само мечта. За избора на български представители в Европейския парламент на този етап не се говори, особено в селата. Кой вот е по-важен – европейският или националният?

Според местните жители, отговорът е – българският, въпреки че им е омръзнало от гласуване.

В планинското село Безводно младежи не се задържат. В селото живеят пенсионери. През лятото компания им правят техни връстници, завърнали се от Турция. В Безводно няма и следа от домашните животни, отглеждани преди години. 

Няма и тютюн, който беше основният поминък на хората. Сега местните получават само пенсия и се препитават с произведеното в малките дворове. Те следят българската политика и се вълнуват, но казват, че им е омръзнало от избори.

В Безводно си имат своите проблеми. С водата, с пътя или с пасищата. Според местните кметовете решават тези проблеми, а не депутатите. Попитах ги – дали ще се справят, ако те станат народни представители.

В една от многото безлюдни родопски махали животът сякаш е спрял в 14 век. 

Районът е като декор от филма „Шотландски боец“ – каменни къщи, отдалечени с километри една от друга. Там живеят Зехние Руфат и съпругът й, отглеждат 400 крави, 200 овце, пуйки и зайци, чийто брой стопаните не знаят. 

На 15 километра около тях няма други хора. Семейството се изхранва със субсидиите за животните. Жената казва, че е доволна от живота си и има всичко, от което се нуждае. Зехние е активна в политиката, защото винаги гласува. Но и на нея изборите са омръзнали.

Малко повече от месец преди изборите жителите на област Кърджали не вярват, че същите партии и същите кандидати, като досега, могат да се променят и да поведат страната към по-добро бъдеще. Според тях няма кой да реши натрупаните с години проблеми, а те са липсата на работа в селата, обезлюдяването, бягството на младите в чужбина, ниските доходи.
Подробности чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

В село Бесарабско отпразнуваха 24 май

В село Бесарабско в област Одеска, новото име на село Тарутино, живеят предимно етнически българи. 10 000 сънародници пазят родната  култура и традиции. Кмет на общината е Сава Чернев. Близо 600 души отбелязаха 24 май. Български ансамбли от различни населени места се събраха в Културния център, разказва генералният ни консул в Одеса..

публикувано на 25.05.25 в 08:41

Първият по рода си Национален фестивал на приложното изкуство ще се проведе във Велико Търново

Първият по рода си Национален фестивал на приложното изкуство ще се проведе във Велико Търново идната седмица. Тридневният артистичен форум се организира от Народно читалище „Надежда 1869” в партньорство със Сдружение „Клубът” и финансовата подкрепа на Община Велико Търново. Събитието е своеобразно продължение на провежданите през последните три..

публикувано на 25.05.25 в 08:18
Духовниците се опасяват, че законовите промени ще ограничат дейността им само в храмовете

Младите четат Библията – духовността и добродетелите отново на дневен ред

Публично четене на Библията от млади хора от протестантски, евангелски и адвентни църкви се организира в Силистра, в навечерието на 24 май. Основния акцент бяха нуждата от ценности, вяра и добродетел в съвременното ни общество и да ни напомнят, че четмото и писмото български са били създадени, за да се чуе Божието слово на разбираем за народа..

публикувано на 25.05.25 в 07:03

Близо 30 000 лева осигури националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ за репродуктивни изследвания и за ин витро процедури

Близо 30 000 лева осигури националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ за репродуктивни изследвания на пациенти и за ин витро процедури. Инициативата е на Фондация „Искам бебе“ и стартира на 1 февруари т.г. и продължи три месеца. В този период във всички филиали на лаборатория в страната важни репродуктивни изследвания бяха на..

публикувано на 25.05.25 в 06:26
 Първият паметник в прослава на Кирил и Методий в село Керека

Дряновското село Керека пази паметта за равноапостолите - Светите братя Кирил и Методий

В деня на Светите братя Кирил и Методий ви отвеждаме към дряновското село Керек а, свързано по силен начин с паметта за равноапостолите. Там в църковния двор, повече от век назад родолюбиви балканджии издигат паметник в прослава на Кирил и Методий, и той е първият в България . Издигнат в църковния двор, а в последствие преместен до кметството,..

публикувано на 24.05.25 в 13:32
Възпитанички на Малко българско училище в Чикаго

7 възпитанички на Малко българско училище в Чикаго: Различни мечти, една Родина

Сияна  Начева е най-малката - на 13. Мария Буцева и Яна Спасова са на 16, Йоана Петрова  е на 17, Дияна Гечева, Бояна Каракашева и Виктория Евънс са по на 19 години. Някои от тях са вече студентки. Други правят планове. Виктория ще става биохимик, Дияна -финансист, Йоана мечтае за право, а Яна е с амбицията да бъде разследващ журналист. Останалите..

публикувано на 24.05.25 в 10:04

Историята и гозбите на Бутово и Мусина, сладкишите на жените в Бяла черква

В една стара телевизионна реклама за колбаси се казваше, че Павликени е хубав край с хубави хора . Така е, не е само в рекламата. А хората, особено в павликенските села, са гостоприемни и отлични кулинари. В две поредни съботи в предаването "По първи петли" ви разказахме за гозбите, които приготвят домакините в селата Дъскот, Върбовка,..

публикувано на 24.05.25 в 06:50