Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

5 мандата и един Хеър – Ниймайер, който винаги играе роля на вота в Кърджали

Жителите на областта не вярват, че същите партии и кандидати, ще се променят и да поведат страната към по-добро бъдеще

| Репортаж
4
Снимка: Валя Апостолова

До 7 май партиите в Кърджали трябва да обявят своите листи и техните водачи за участие в извънредните национални избори на 9 юни. Засега единствено партия „Възраждане“ съобщи имената на кандидатите и първа се регистрира в Районната избирателна комисия. Пет са мандатите за област Кърджали. 

Четири от тях получава ДПС, като интригата за последния винаги остава до завъртането на системата Хеър – Ниймайер. Така не веднъж в последните години петият мандат се падаше на партия, която успяваше да вкара свой представител в Народното събрание с едва няколкостотин гласа. 

А избирателите получаваха депутат, на когото почти не виждаха очите. И сега надеждите за промяна и ново начало остават само мечта. За избора на български представители в Европейския парламент на този етап не се говори, особено в селата. Кой вот е по-важен – европейският или националният?

Според местните жители, отговорът е – българският, въпреки че им е омръзнало от гласуване.

В планинското село Безводно младежи не се задържат. В селото живеят пенсионери. През лятото компания им правят техни връстници, завърнали се от Турция. В Безводно няма и следа от домашните животни, отглеждани преди години. 

Няма и тютюн, който беше основният поминък на хората. Сега местните получават само пенсия и се препитават с произведеното в малките дворове. Те следят българската политика и се вълнуват, но казват, че им е омръзнало от избори.

В Безводно си имат своите проблеми. С водата, с пътя или с пасищата. Според местните кметовете решават тези проблеми, а не депутатите. Попитах ги – дали ще се справят, ако те станат народни представители.

В една от многото безлюдни родопски махали животът сякаш е спрял в 14 век. 

Районът е като декор от филма „Шотландски боец“ – каменни къщи, отдалечени с километри една от друга. Там живеят Зехние Руфат и съпругът й, отглеждат 400 крави, 200 овце, пуйки и зайци, чийто брой стопаните не знаят. 

На 15 километра около тях няма други хора. Семейството се изхранва със субсидиите за животните. Жената казва, че е доволна от живота си и има всичко, от което се нуждае. Зехние е активна в политиката, защото винаги гласува. Но и на нея изборите са омръзнали.

Малко повече от месец преди изборите жителите на област Кърджали не вярват, че същите партии и същите кандидати, като досега, могат да се променят и да поведат страната към по-добро бъдеще. Според тях няма кой да реши натрупаните с години проблеми, а те са липсата на работа в селата, обезлюдяването, бягството на младите в чужбина, ниските доходи.
Подробности чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Замръзналият Дунав - 1940 година

През 1954 г. Дунав замръзва за 74 дни

През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг.   Рекордът обаче е от 1954 година, когато реката е скована за цели 74 дни. Според статистиката в периода 1900 - 1964 г. Дунав е замръзвал 27 пъти . След това обаче - през 1985-а това продължава 2 месеца - от 16 януари до 16 март, а..

публикувано на 21.02.25 в 06:10
Изложба с рисунки на деца с епилепсия

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот"

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..

публикувано на 16.02.25 в 06:35
Виктория Бешлийска

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света.  Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..

публикувано на 15.02.25 в 11:42

С "Пеперудена прегръдка" мисията на Гого от Перник ще продължи

Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..

публикувано на 14.02.25 в 16:24
Анна Малешкова

Поредицата "Бесарабски хроники" с нов том - "Следа в историята"

Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии.  Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Момчил Искренов: Кафето е ритуал, култура и удоволствие за сетивата

Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24