В петък се правят писаните яйца, пишат се от момите в предженитбена възраст. Това е различно от вапцването - боядисването. Писането на яйцата е с топъл восък, рисуват се специални елементи върху яйцето и после, когато падне восъкът, остава една красива рисунка. Това е вид любовно послание, любовно писмо, защото тези яйца не са, за да бъдат изядени, те са за подарък. И както казва народът, „да те гледат като писано яйце“.
Тази подробност и разлика между писането и вапцването на яйца, както и великденските традиции, обясни д-р Анелия Овнарска, етнолог и преподавател в 192-ро училище в софийското с. Бистрица, в интервю през БНР.
Докторът по етнология коментира, че традициите са се изменили, основно заради промяната на начина на живот и влиянието от Западна Европа.
„Споделяйте с децата си вашите спомени от баба и дядо“, препоръча Анелия Овнарска.
В целия Християнски свят са се боядисвали яйца особено в червено за Възкресение Христово. В следствие на промяна традиции и начин на живот в западния свят виждаме вече шоколадови яйца и зайчета. Но в Православието си остава традицията. Първото червено яйце се боядисва на първия Велики четвъртък от седемте Велики четвъртъка, последният е Спасов ден – тогава са 40 дни, обясни Анелия Овнарска.
И ако излезем от Християнската религия, празникът Великден е свързан с възраждането на природата, събуждането на новия живот, обясни етнологът защо Великден е „празник на празниците“.
Тя сподели, че боядисването на яйцата, по традиция, се прави от най-възрастната жена в дома.
„Защото това е обред, който се извършва от най-възрастната жена в семейството и то е вид тайнство. През нощта, преди изгрев слънце тази баба се е заключвала и е боядисвала до огнището със специални билки. А броят на яйцата е варирал от между 500 и 600 яйца. Защото поверието е, че на Великден и в дните след него, до Спасовден, 40 дни, всеки в дома трябва да има яйца и всеки, който влезе – познат, непознат, гост и когато се ходи на гости се носят боядисани яйца“, разкри старите обичаи учителката от Бистрица.
„Козунакът е нова традиция в нашата култура от след Освобождението и идва от Западна Европа. Преди това характерно за Великден е било погачата, но като цяло е било хляб, а не сладък като козунак. Този обреден хляб е замесван точно на Велики четвъртък. И точно в този ден се прави нов, млад квас – днешната мая, подновява се единствено на Велики четвъртък и се пазя цяла година“, допълни тя.
Според нея децата познават това, което празнуват у дома и това, което поднася съвремието.
„Далечна и непозната им е традиционната култура, а също и на техните родители. Тази култура отмира преди 100 години и тя е характерна за доиндустриалното общество. Днес се възстановяват доста неща, но самата вяра да се направи такъв хляб и да се извади от него червеното яйце, и да се занесе на нивата, за да спаси посевите от градушка, е трудно да се обясни на децата“, коментира д-р Анелия Овнарска.
Тя припомни, че според старите традиции на трапезата на Великден се оставя място и се чупи парче от обредния хляб на починали близки хора, защото „те са с нас“ до Спасовден.
Оптимист съм и вярвам, че коренчето ни и българските традиции, които носим от нашите баби, излиза под една или друга форма, каза д-р Овнарска.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.Извършена е първата безкръвна операция в кюстендилската болница с нова лапароскопска апаратура, доставена в здравното заведение наскоро, каза за БНР директорът Димитър Стоилов. Д-р Иво Живков и д-р Борис Борисов от екипа на хирургичното отделение оперирали херния на 83-годишен пациент. Той се чувства добре. Преди броени дни е направена..
В 15:30 ч. очакваме девет българи да отплават от остров Санторини, 27 са отказали да напуснат и остават на острова, около 30 вече са го напуснали. Това коментира пред журналисти в Народното събрание министърът на външните работи Георг Георгиев във връзка земетресенията в района. Продължават земетресенията в района на остров Санторини Сеизмолози..
Парламентът изслуша представители на службите и вътрешното министерство за предприетите действия по издирване на Петьо Петров, известен като Петьо Еврото, във връзка с повдигнатите срещу него обвинения. ПП-ДБ иска изслушване на службите заради Пепи Еврото, хакери знаели къде се намира Бойко Борисов: Не познавам Пепи Еврото Пред депутатите..
Акциите на бойкот на магазините могат да имат въздействие, но само временно , няма как да очакваме дългосрочно те да повлияят на политиката и стратегиите на големите търговски вериги в областта на ценообразуването. Това каза пред БНР макроикономистът и университетски преподавател проф. Ганчо Ганчев, заместник-министър на икономиката в правителството..
Българският министър на туризма проведе работна среща в Брюксел с еврокомисаря по устойчив транспорт и туризъм Апостолос Дзидзикостас. Това съобщиха от Министерството на туризма. Срещата се състоя по време на форума на високо ниво "Дестинация Европа". Събитието бе открито именно от комисар Дзидзикостас, като това е неговата първа публична изява..
Взети са всички мерки за реакция, каквото и да се случи на Санторини, съобщават от Гражданска защита. Местните жители заминават, но пък туристите не се отказват и пристигат на почивка. Обстановката на Санторини продължава да е динамична, съобщават сеизмолозите, които следят трусовете на острова. Местните жители продължават и днес да напускат..
От "Възраждане" подновяват инициативата си за забрана на изграждането на фотоволтаици и вятърни електроцентрали върху земеделски земи общинска и държавна собственост, обяви в кулоарите на НС депутатът от ПГ на партията Даниел Петров. Той напомни, че преди две години проектът им беше отхвърлен с аргумента, че държавата е поела ангажимент за..
Има преподреждане на политическите съюзи . С тази констатация започна анализа си на политическата обстановка в страната социологът Андрей Райчев и..
Родителите да не дават електронни устройства на децата си преди да навършат 4 години и да имат поне 1000 думи в речника си. Това апелира логопедът..
Кметът на Варна с писмо до председателя на НС заради грубо отношение на ПП "Възраждане"