Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бербок обеща последствия за сочеща към Русия хакерска атака на имейлите на германски управляващи

Снимка: Аналена Бербок / Снимка: БГНЕС

Германия обвини днес руското военно разузнаване ГРУ, че стои зад кибератаката, засегнала управляващите в страната социалдемократи през 2022-23 година. Както става ясно, поредица от хакерски атаки са били насочени и към секторите на логистиката, отбраната, авиацията и информационните технологии в Германия. Външният министър Аналена Бербок заяви, че това няма да остане без последствия

Германските власти привикаха руският шарже д'афер във връзка с мащабната кампания за кибершпионаж  и поредица кибератаки, датиращи от 2022 г. насам.

"Това няма да остане без последствия!". Така реагира германската външна министъра Аналена Бербок, след като стана официално ясно, че зад хакерската атака срещу имейли на управляващи и на ръководните кадри на социалдемократите стои руското военно разузнаване.

Атаката бе извършена в началото на миналата година. 

"Руски държавни хакери атакуваха Германия в киберпространството", заяви министърът на външните работи Аналена Баербок днес по време на посещението си в Австралия.

През юни 2023 г. германската Социалдемократическа партия обяви, че имейл адреси, принадлежащи на ръководството на партията, са били обект на кибератака още през януари. Според социалдемократите това е станало възможно благодарение на уязвимост в сигурността на софтуерната компания Microsoft, която към момента на атаката все още не е била известна.

Отговорна за атаката според разследването е групата APT28. Германската федерална служба за защита на конституцията смята, че тя се ръководи от руското военно разузнаване ГРУ.

Германското вътрешно министерство потвърди, че хакерската група е използвала неизвестна по онова време уязвимост в услугата за електронна поща Outlook на Microsoft за по-дълъг период от време, за да компрометира имейл акаунти, както и сървърите на засегнатите компании.

Международна операция, ръководена от ФБР през януари, е попречила компрометираните при атаките устройства да бъдат използвани за кибершпионски операции по целия свят, заявиха още от германското вътрешно министерство.

APT28, известна и с името "Fancy Bear", е активна поне от 2004 г. - предимно в областта на кибершпионажа. Според германското разузнаване тя е един от "най-активните и опасни кибернетични актьори в световен мащаб".

Според Баербок разследването на федералното правителство в тази връзка под ръководството на Федералното министерство на външните работи вече е приключило.

"Сега вече можем ясно да заявим, че тази атака от миналата година на групата APT28, която се контролира от руската тайна служба ГРУ", заяви тя:

"Това е напълно неприемливо и няма да остане без последствия". 

По публикацията работи: Венцислав Василев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стотици благоевградчани на шествие в памет на Сияна

В страната продължават проявите на общественото недоволство от състоянието на пътищата, заради което катастрофи вземат жертви. Протестите идват след инцидента от понеделник, при който при катастрофа на пътя между плевенските Телиш и Радомирци загина 12-годишно момиче. Стотици благоевградчани се включиха в мълчалив протест-шествие в памет на..

публикувано на 05.04.25 в 12:38

Магазинче за гледни точки - на произвола на адреналина и съвестта

Бойко Борисов:   А Дани Митов… трябва да ги омете всичките там. Всички, свързани с този случай с контрабандата. Но го казвам като мое лично мнение. Щото, ако го направи, да не кажете: Борисов му каза  и той го направи! *** Драги слушатели, скъпи съучастници, добре дошли в моето магазинче за гледни точки , то се намира в пощенския..

публикувано на 05.04.25 в 12:35
Ивана Николова

Ивана Николова: Тръмп ни даде добър урок по популизъм и много слаб урок по история

Тръмп ни даде добър урок по популизъм и много слаб урок по история. Това заяви пред БНР Ивана Николова , главен асистент в Историческия факултет на СУ. Тя коментира препратката, която прави Доналд Тръмп към 25-я американски президент Уилям Маккинли и митническата политика от края на 19-ти век. "Уилям Маккинли ни направи богати. Той..

публикувано на 05.04.25 в 12:30

Пролетното почистване в София - с акцент към облагородяването на междублоковите пространства

От днес в София започва кампания за пролетно почистване. Тази година акцентът е върху облагородяването на междублоковите пространства. В районите "Люлин", "Слатина", "Красно село", "Оборище" и "Средец" е създадена организация по почистване на зелените пространства. Кметът на "Люлин" Георги Тодоров е ангажирал близо 80 човека, които да..

публикувано на 05.04.25 в 12:18
Киър Стармър

След налагането на митата: Стармър продължава разговорите със световните лидери

Британският премиер Киър Стармър ще продължи през уикенда интензивните си разговори със световни лидери, след като Доналд Тръмп наложи по-високи мита на почти всички държави по света. Той разговаря в петък с австралийския премиер Антъни Албанезе и премиера на Италия Джорджа Мелони. От "Даунинг стрийт" информираха, че лидерите са били..

публикувано на 05.04.25 в 12:08
проф. Ангел Димитров

Проф. Ангел Димитров за РСМ: Дебългаризация няма как да има, защото има гени на паметта

Към държавността в днешната Република Северна Македония има исторически две трасета . Едното е българско – заличавано, ограничавано, обсебвано. Другото трасе е чуждо . Премълчава се същинската му роля, а се поставя акцент върху мнимата му собствена роля. Първоизточници на това трасе са Белград и Москва . Това каза в интервю за БНР проф...

публикувано на 05.04.25 в 12:04
Владимир Шопов

Владимир Шопов: Тръмп иска да тества докъде може да стигне с митата като политически инструмент

"Това, на което сме свидетили, е осъществяването на една управленска мечта на Тръмп, свързана с възприятието, че митата са универсален управленски инструмент. Той иска да тества докъде може да стигне с този политически инструмент".  Това обясни пред БНР политологът Владимир Шопов. Той подчерта, че използването на подобен инструментариум е..

публикувано на 05.04.25 в 11:45