Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Екстремните спортове 28 април - 4 май 2024

Варошкин по "Parallel Word" D16
Снимка: Личен архив на Виктор Варошкин

На първи май българският катерач и сертифициран (IFMGA) алпийски гид Виктор Варошкин стана вторият човек в света, преминал маршрут от най-високата категория в драй тулинга D16 в чист (DTS) стил. Става дума за катерене на скала със сечива и с обувки с котки, а линията “Parallel World” се намира в огромната пещера Tomorrow's World в сърцето на Доломитите, Италия. 60 метра катерене в почти хоризонтален таван, а чист стил в драй тулинга означава да не се използва едно специфично движение, наречено “яниро”, и състезателни сечива с тройна дръжка, тъй като въпросното движение и този вид сечива значително улесняват катерача. Маршрутът е изкатерен за първи път свободно и в DTS от поляка Дарек Соколовски в края на 2019 г.

Виктор работи по маршрута 1 месец, в рамките на който му се събират не повече от 10-12 катерачни дни, тъй като в останалото време се нуждае от възстановяване. Преди успеха му “Parallel World” има две повторения, но с “яниро” и със сечива с тройни дръжки - те са осъществени от италианеца Матео Пилон и китаеца Куон Йънг Хай, които понижават категорията на D15+. Виктор обаче, изкатерил маршрута в чистия стил, се придържа към по-високата категория, дадена от Соколовски, а именно D16. Успехът на Виктор е запечатан от камерата на екстремния оператор Александър Вълчев, който се очаква да направи филм в края на годината.


Слав Киров и Николай Русев са на полуфинали на Световната купа по боулдър в Солт Лейк Сити. На квалификациите Слав зае 11 място, а Николай - 19-о, като и двамата постигнаха 3 топа и 5 зони, и само разликата в броя опити ги раздели в класирането. Общо 20 мъже ще се състезават довечера на полуфиналите. При жените страната ни беше представена от Александра Тоткова, която зае 47 място. След 2 седмици тя и Николай Русев ще участват в първата олимпийска квалификация, в Шанхай.


Кирил Николов - Дизела и Верадина Начева победиха в първия кръг от националния шампионат по скайрънинг - състезанието Коджа Кая, край село Билка в източната част на Стара планина. Трасето беше с дължина 30 км и положителна денивелация 1950 м, като включваше преминаване през 7 върха в изцяло автономни условия. Дизела се класира първи при мъжете с време 3:06:53 часа, следван от Тони Петков (8 минути разлика) и Димитър Желязков. Верадина стана първа при жените, като постигна време 4:03:47 часа. Нейни подгласнички станаха Сара Минкова (само 3 секунди разлика) и Десислава Димова.

Надпреварата по най-тежкото - т.нар. „черно”, трасе беше спечелена от Даниел Иванов, който по-рано тази година записа ново най-добро време за зимно преминаване на Ком-Емине. В Коджа Кая той измина 75-те километра с 4300 м изкачване за 9 часа и 50 минути, а на второ и трето място финишираха, съответно, Петър Христов и Пирин Галов. При жените победи Милена Добрева, 11 часа и 58 минути, следвана от Ваня Димитрова и Бела Дулева. И тази година черното трасе беше финиширано от едва около 40% от застаналите на старта, защото е трудно и технично.


Няколко национални постижения бяха записани на провелия се в края на април в Русе 24-часов ултрамаратон по затворен маршрут - на местния стадион. Живко Желязков записа най-добро време на 100 мили във възрастовата група 55+, като ги измина за 19:56:06 часа. Николай Петков пък записа най-добро национално постижение на 12 часа, в същата възрастова група, като измина 120,4 км.

В дисциплината “12 часа бягане” най-доброто национално постижение вече е на Валентина Петрова, която пробяга 116,088 км, а Николай Боляров записа най-добро национално постижение във възрастовата група 50+, с изминати 110,206 км.

С впечатляващите 218,876 км Ирина Масанова от Русия стана първа не само при жените, но и в общото класиране в 24-часовото бягане, а втора при жените се нареди Михаела Иванова Енгларо от България със 157,464 км. Първото място при мъжете беше спечелено от Фатих Хюсеинов от България, който пробяга 215,288 км.

---

Новините следете в рубриката "Екстремните спортове".




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Шабан Мустафа - трикратен златен медалист от Мадейра

Екстремните спортове 9 - 13 май 2024

Шабан Мустафа постигна тройна победа на Европейското първенство по планинско бягане за ветерани на остров Мадейра, Португалия. 46-годишният Шабан стана първи в късата дистанция - 8,9 км, във вертикалния километър във възрастовата група 45+ и в най-тежката дисциплина - 33км, с 2000 м положителна денивелация, където финишира с време 2:55:39 ч...

публикувано на 13.05.24 в 09:16

12.05.24 Законите на Мърфи

Рубриката от 11.05.24 година 

публикувано на 12.05.24 в 08:15
Щремфел на връх Еверест

Андрей Щремфел: За Еверест бяхме готови да си жертваме пръстите, само и само да изкачим върха

Преди българските алпинисти през 1984 г. най-трудният път към Еверест - Западният гребен, е преминат цялостно от едва двама души. Словенците Йерней “Нейц” Заплотник и Андрей Щремфел са част от експедиция от тогавашна Югославия. И двамата са явления в алпинизма, но Заплотник загива при лавина 4 години след Еверест, докато се опитва да..

публикувано на 09.05.24 в 18:25

Проект "Нови идеи, нови възможности" започва Съюзът на народните читалища

Проект "Нови идеи, нови възможности" започва през тази година Съюзът на народните читалища, съобщи председателят на организацията проф. Николай Дойнов на пресконференция  по повод предстоящия празник на Народните читалища - 24 май. "Този проект има за цел да генерира нови идеи, които да се впишат в реалността, която предстои при..

публикувано на 07.05.24 в 18:23

Западният гребен на Еверест в неговата цялост - вече 40 години никой не си поставя тази цел след успеха на българите

Много е писано и говорено за първата национална експедиция до Еверест през 1984 г., когато петима българи изкачват върха по Западния гребен. Правени са много анализи, но в историята на алпинизма, а и в историята въобще, понякога истината излиза наяве десетки години по-късно. Или поне - части от нея. Преди година един от изкачилите..

публикувано на 06.05.24 в 13:22

05.05.24 Законите на Мърфи

Рубриката от 05.05.24 година.

публикувано на 05.05.24 в 08:15
Елена Николова

Как "ангелските" инвестиции помагат на малкия бизнес?

Ангелските инвестиции много често се наричат умни пари . Това каза пред БНР Елена Николова, директор "Общности" в Български ангелски клуб.  Тя обясни, че  бизнес ангелите са хора, които инвестират собствените си пари в стартиращи компании, които имат потенциала да се развият много бързо. "Това не са просто инвестиции, които малкият бизнес..

публикувано на 03.05.24 в 17:56